Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Wspólnoty "Sukces kadencji 2018–2023". Jak wypadają miasta i gminy z woj. podlaskiego?

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Gmina Mielnik zajęła 2 miejsce w kategorii sukces społeczny w rankingu pisma Wspólnota "Sukces kadencji 2018–2023".
Gmina Mielnik zajęła 2 miejsce w kategorii sukces społeczny w rankingu pisma Wspólnota "Sukces kadencji 2018–2023". UMWP
We wtorek 13 lutego pismo Wspólnota opublikowało podsumowanie rankingu "Sukces kadencji 2018–2023". Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do: sukcesu finansowego, sukcesu ekonomicznego, sukcesu infrastrukturalnego, sukcesu społecznego. Pismo skoncentrowało się wyłącznie na szczeblu gminnym. Jak wypadły podlaskie miasta?

Ranking Wspólnoty "Sukces kadencji 2018–2023"

Obecna mijająca kadencja jest pod kilkoma względami wyjątkowa. Jest to pierwsza pięcioletnia kadencja, która dodatkowo została wydłużona przez październikowe wybory parlamentarne. Ponadto samorządy musiały zmierzyć się z wieloma problemami takimi jak Covid-19, czy skutkami agresji Rosji na Ukrainę. Autorzy podsumowanie skoncentrowali się wyłącznie na szczeblu gminnym. Ranking oparty jest najnowszych dostępnych danych, przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów.

Mylącym uproszczeniem byłoby traktowanie wyników rankingu jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych. Wskaźniki dobraliśmy takie, które możliwie najlepiej obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że ten sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą
im administrację samorządową. Sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego (lub niekorzystnego) splotu okoliczności, w których przyszło działać - przekazują w słowie wstępnym raportu autorzy prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska.

Wskaźniki na jakich jest oparty ranking

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:

  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
  • sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

Jak wypadły miasta i gminy z woj. podlaskiego?

W kategorii miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa. Białystok w ogólnym podsumowaniu znalazł się na 11 miejscu. Stolica województwa podlaskiego najlepiej wypadła w kategorii sukces infrastrukturalny (7 miejsce), natomiast najgorzej w sukcesie ekonomicznym (16 miejsce). Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu najlepiej wypadły Suwałki (26 miejsce). Łomża znalazła się na 32 miejsce.

W miastach powiatowych spośród podlaskich samorządów najwyższe miejsce zajęły Siemiatycze (19 miejsce na 267). Miasto najlepiej wypadło w kategorii sukces społeczny (11 miejsce).

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, tym bardziej, że dzisiaj są moje urodziny. Cieszę się, że ta ciężka praca, którą wspólnie z miejskimi radnymi wykonujemy została doceniona nie tylko przez mieszkańców, ale również zewnętrzny ranking. Dodajemy nam to siłę i energii do dalszej pracy. Chciałem w szczególności podziękować mieszkańcom, ponieważ pracujemy dla nich i spełniam ich oczekiwania - przekazał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

Jeśli chodzi o miasteczka najwyżej spośród miast z woj. podlaskiego znalazł się Supraśl (31 miejsce na 631).

Widocznie nie schodzimy z tego tempa rozwoju. W innym rankingu Serwisu Samorządowego PAP „Gmina Dobra do Życia” według wskaźnika jakości życia, to właśnie Supraśl uplasował się na pierwszym miejscu w województwie. Oznacza to, że nie zwalniamy tempa. Jesteśmy dostrzegalni i nie powinniśmy schodzić z tej drogi rozwoju - podkreślił burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.

W gminach wiejskich najwyższe miejsce z woj. podlaskiego zajęła gmina Mielnik (15 miejsce na 1513 możliwych). Najlepiej zaprezentowała się w kategorii sukces społeczny, gdzie zajęła 2 miejsce.

Zobacz też:Kontrole taksówek w Podlaskiem. Policja podsumowała wspólną akcję z ITD. Sprawdzili ponad 300 aut. Jest coraz gorzej!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny