Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radonica. Modlitwa za zmarłych. Niektórzy przynoszą na cmentarz jedzenie

(dor)
Wielkanoc. Święcenie grobów na cmentarzu prawosławnym na Wygodzie 21 kwietnia 2020 roku
Wielkanoc. Święcenie grobów na cmentarzu prawosławnym na Wygodzie 21 kwietnia 2020 roku Wojciech Wojtkielewicz
Radonica wypada zawsze w drugi wtorek po Wielkanocy. To dzień szczególnej modlitewnej pamięci o zmarłych. Wierni modlą się przy grobach najbliższych, zwracając się do nich paschalnym pozdrowieniem „Chrystus Zmartwychwstał!”. Przyjęte jest odwiedzanie cmentarzy i wspominanie zmarłych krewnych. Na cmentarze powinno się przynieść ze sobą malowane jajka i inne wielkanocne potrawy

Okres paschalny, czyli po Wielkanocy, jest w Cerkwi prawosławnej najważniejszym czasem na wspominanie zmarłych.

Jak tłumaczą duchowni, chrześcijanie spieszą wtedy na groby bliskich, by podzielić się z nimi radosną nowiną, że Chrystus zmartwychwstał. To w tym okresie wszyscy pozdrawiają się paschalnym pozdrowieniem „Chrystus Zmartwychwstał!” (Христос Воскресе!).

Szczególne modlitwy na cmentarzach rozpoczynają się w trzeci dzień świąt Wielkiej Nocy. Wierni modlą się przy grobach najbliższych, święcą groby z udziałem duchownych.

Czytaj też: Cud w Supraślu. Ikona Bogurodzicy „Życiodajne Źródło” wydziela mirro. To błogosławieństwo w czasie epidemii koronawirusa

Ważnym czasem jest też niedziela po Wielkanocy, czyli tak zwane prowody - stad nazwa "prowodnia" albo "przewodnia" niedziela.

Prawosławni szli na cmentarz, gdzie po odprawieniu przez kapłana zadusznych modłów, ucztowali w pobliżu mogił na cześć zmarłych, zostawiając resztki pożywienia dla duchów przodków i dla ubogich. Obowiązującym zwyczajem było dawanie jałmużny dziadom na cmentarzach, aby modlili się za dusze zmarłych. Odchodząc, zostawiano na mogiłach kraszanki.

Radonica - co to jest?

Szczególnie uroczyste modlitwy za zmarłych kończy Radonica. Jak podaje Wikipedia, kiedyś było to najstarsze święto Słowian.

Według opisów Jana Złotoustego (Jana Chryzostoma) święto Radonica było znane od pradawnych czasów. Nazwa pochodzi od słów „ród” i „radość”.

Przyjęte jest odwiedzanie cmentarzy i wspominanie zmarłych krewnych. Na cmentarze powinno się przynieść ze sobą malowane jajka i inne wielkanocne potrawy. Tam też odprawia się zaduszkowy posiłek, a część przygotowanych potraw oddaje się ubogim na modlitwę w intencji duszy zmarłego. Takie żywe obcowanie ze zmarłymi podtrzymuje wiarę na to, że zmarli wciąż są w sercach żywych i po śmierci nie przestają być członkami Cerkwi Boga.

W Białymstoku, na cmentarzu prawosławnym na Wygodzie, Radonica, czyli dzień modlitwy za zmarłych rozpocznie liturgia w cerkwi pw. Wszystkich Świętych, później odsłużona zostanie panichida.

Po modlitwach w cerkwi będzie można poświęcić groby. Istnieje możliwość zlecenia święcenia grobu
przez Internet.

- Prośbę o święcenie należy przesłać na adres [email protected], podając dane grobu (kwartał i Nr według wyszukiwarki) oraz datę poświęcenia - informuje na stronie internetowej parafii ks. prot. dr Piotr Pietkiewicz, proboszcz zarządzający także cmentarzem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny