reklama

Radny PiS chce, by miasto powiesiło kamery przy ul. Łupaszki. By wyłapać tych, co ochlapują nazwę ulicy farbą

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Zaktualizowano 
Tablice z nazwą ul. Łupaszki bardzo często wyglądają w ten sposób Anatol Chomicz
Wiceprezydent Przemysław Tuchliński: Jeśli radny Myszkowski chce, to może stanąć i pilnować tabliczki. To rekcja na pomysł, by przy ul. Łupaszki powiesić kamery. Tymczasem wciąż nie wiadomo kiedy na sesji rady miasta stanie projekt zmiany kontrowersyjnej nazwy ulicy. Prawosławni radni zapowiadają to od roku.

Jest to skandaliczne. Uważam, że władze miasta nie mogą w tej sytuacji pozostać bezczynne, szczególnie, że każda renowacja tablic pochłania środki z budżetu miasta - twierdzi radny PiS Paweł Myszkowski.

Chodzi o tablice z nazwą ul. mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Są one stale oblewane farbą. Natomiast w zeszłym roku na okolicznym ogrodzeniu pojawiły się zaś napisy "Ulica zbrodniarza" czy "Łupaszka - żołnierz przeklęty".

Paweł Myszkowski uważa więc, że miasto powinno objąć monitoringiem tablice z nazwą ulicy. - Aby były one zabezpieczone przed dewastacją i atakiem wandali - argumentuje.

- Kamery są wieszane w pierwszej kolejności tam, gdzie oczekują tego mieszkańcy, jest to też uzgadniane z policją. Nigdy nie było takiej praktyki, aby umieszczać kamery w miejscach, gdzie miałyby pilnować tablic z nazwami ulic - mówi wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

Czytaj też: Znów napisy na osiedlu Skorupy. Ktoś napisał: Łupaszka - żołnierz przeklęty, ulica zbrodniarza [ZDJĘCIA]

Dodaje, że jeśli radny Myszkowski chce, to może stanąć i pilnować tabliczki. - Przypomnę radnemu, że koszt jednej kamery podłączonej do systemu to ok. 40 tys. zł - podkreśla wiceprezydent.

Radny Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej) Stefan Nikiciuk nazywa prośbę Pawła Myszkowskiego nieporozumieniem. - Faktycznie, jeśli chce to niech sam pilnuje - mówi.

FMP szło do wyborów samorządowych z hasłem likwidacji kontrowersyjnej nazwy. Pytamy, czy nie obawia się, że wyborcy mogą czuć się zawiedzeni, że nazwa nadal nie została zmieniona.

- Mogą czuć się zawiedzeni. Chociaż nigdy nie mówiliśmy, że stanie się to ciągu kilku miesięcy. Mija jednak rok i to faktycznie długo. Musimy niemniej znaleźć w Koalicji Obywatelskiej większość potrzebną do poparcia tej uchwały. Rozmowy trwają - mówi Nikiciuk.

Dodaje, że prawdopodobnie do końca roku projekt uchwały stanie na sesji. - Teraz jest po wyborach parlamentarnych, więc nikt nie będzie mógł powiedzieć, że sprawa ma charakter przedwyborczy. Być może zresztą po tych wyborach niektórzy zmienią swoje zapatrywanie na sprawę - twierdzi.

Czytaj też: Znów gorąco wokół Łupaszki. Nie ma pieniędzy na pomnik

Jego kolega z forum Tomasz Kalinowski obiecywał na naszych łamach, że projekt uchwały zostanie poddany pod głosowania jeszcze przed wyborami. Jak wiadomo nie doszło do tego. Nic nie wyszło też z zapowiedzi posła PO Krzysztofa Truskolaskiego, który mówił w marcu, że jeżeli radni nie zmienią nazwy ulicy do końca kwietnia, pojawi się obywatelski projekt uchwały.

- Porozumiałem się z radnymi FMP, że to oni zgłoszą projekt uchwały. Oczywiście zebranie podpisów pod projektem obywatelskim nie stanowiłoby żadnego problemu, ale i tak ostateczną decyzję podejmie rada miasta - mówi Krzysztof Truskolaski.

Gdy pytamy, dlaczego sprawa tak się wlecze, mówi że część radnych KO nie chciało podejmować decyzji przed wyborami parlamentarnymi, by nie wywoływać zbędnych emocji. - Teraz w okresie powyborczym można już będzie zająć się tą sprawą. Myślę, że nastąpi to podczas najbliższych sesji i cały klub KO poprze projekt uchwały. Powinni to zresztą zrobić również radni PiS. Mieszkańcy nie chcą tej nazwy ulicy - podkreśla poseł.

Czytaj też: 100-lecia Praw Kobiet zamiast Łupaszki? Wciąż pat w sprawie kontrowersyjnego patrona ulicy

Nie czekając na radnych FMP sprawy w swoje ręce wzięły środowiska feministyczne. Ogólnopolski Strajk Kobiet Białystok złożył w marcu do rady miasta petycję podpisaną przez 336 mieszkańców z propozycją, by ul. Łupaszki zastąpić ul. 100-lecia Praw Kobiet. Radni sprawę rozpatrzyli w czerwcu. Odpowiedź przegłosowana przez radnych KO była zaskakująca. Radni stwierdzili tylko, że ul. 100-lecia Praw Kobiet powinna znaleźć się w przestrzeni miejskiej.

- Natomiast jeśli chodzi o ul. "Łupaszki", to na chwilę obecną zostawiamy to tak, jak jest - mówiła na naszych łamach przewodnicząca KO w radzie miasta Katarzyna Jamróz.

Oliwy do ognia dolało w lipcu Stowarzyszenie dla Polski posła Adama Andruszkiewicza, które zaproponowało, że nazwę 100-lecia Praw Kobiet powinna nosić nieistniejąca jeszcze ulica, która zgodnie z planem miejscowym ma stykać się ul. Łupaszki.

- To prowokacja - komentowała Małgorzata Linkiewicz z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Cieszymy się, że skrajna prawica zauważa potrzebę powstania w mieście ul. 100-lecia Praw Kobiet. Mam nadzieję, że to środowisko będzie popierało nas w działaniach feministycznych.

Stwierdziła, że Ogólnopolski Strajk Kobiet nadal będzie przekonywać, by proponowana przez nich nazwa zastąpiła ul. Łupaszki. - A nie, by powstała obok, co jak wspomniałam, uważam za prowokację wymierzoną w nasze środowisko. Nawet jeśli nazwa 100-lecia Praw Kobiet miałaby nie zastąpić ul. Łupaszki, to ta ostatnia nazwa powinna zniknąć - podkreślała Linkiewicz.

Czytaj też: Patron, który dzieli. Łupaszka straci ulicę w Białymstoku?

„Łupaszko” budzi kontrowersje szczególnie w środowisku prawosławnym. Jak podaje Piotr Zychowicz w książce „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”, oddział Łupaszki 10 maja 1945 roku spalił Wiluki w gminie Dubicze Cerkiewne. Zginęła jedna osoba. Natomiast 16 maja 1945 roku podkomendni Łupaszki, po bitwie stoczonej z żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego, weszli do wsi Potoka. Partyzanci uznali, że mieszkańcy wsi współpracują z komunistami. Domostwa poszły z dymem. Zginęły cztery osoby, w tym trójka dzieci.

Radny KO Marcin Moskwa mówił w lipcu na naszych łamach, że sprawa nazwy ulicy Łupaszki jest wyjątkowo delikatna. - Odnosi się bowiem do historycznej pamięci. A w tak wielokulturowym mieście jak Białystok jest ona po prostu różna. Nie możemy zapominać, że nasze miasto w wielu aspektach nawiązuje do pamięci przedwojennego Wilna i Wileńszczyzny. Także przecież wielokulturowej. Major Łupaszko jako dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK na trwale zapisał się w polskiej historii i historii walki zarówno z hitlerowcami, jak i z komunistami. To dzięki jego postawie na Litwie nie doszło do drugiego Wołynia. To w jego oddziale walczyła Inka i Paweł Jasienica. Po zakończeniu działań wojennych Łupaszko próbował wrócić do normalnego cywilnego życia. Na to UB i NKWD mu nie pozwoliły. Po 2-letnim okresie ukrywania się na Śląsku i w Zakopanem, został pojmany i skazany na śmierć - podkreślał Moskwa.

Czytaj też: Łupaszko jako postać kontrowersyjna. Bohater czy morderca?

Natomiast jeśli chodzi o kwestię zbrodni w Wilukach czy Potoce, to powinny zostać one jak najszybciej wyjaśnione. - Z jednoznacznym określeniem winy osób, które ponoszą za to odpowiedzialność - stwierdził.

Paweł Myszkowski uważa zaś, że "Łupaszko" jak nikt inny zasługuje na upamiętnienie i godne traktowanie również w Białymstoku. Podkreśla, że jest patronem 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim, patronem ulic w Krakowie, Łodzi i Opolu, rond w Szczecinie i Koszalinie, a jego popiersia znajdują się w Głogowie i krakowskim Parku Jordanowskim.

Przypomina też, że gdy w 2015 roku Tomasz Madras z PiS zaproponował dodanie "Łupaszki" do banku patronów, prezydent Tadeusz Truskolaski mu za to podziękował. Podkreśla też, że w marcu 2006 roku Sejm podjął uchwałę upamiętniającą "Łupaszkę".

- Za uchwałą głosowało 376 posłów spośród 426 obecnych na sali, w tym wszyscy posłowie PO, włącznie z podlaskimi posłami: Robertem Tyszkiewiczem, Damianem Raczkowskim i Józefem Klimem. Przeciwko głosowali wyłącznie postkomuniści - twierdzi Paweł Myszkowski.

FLESZ: Mniej zabitych, więcej pijanych. Bilans akcji "Znicz"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie powinno podawac sie pseudonima, a tylko nazwisko i bedzie wszystko O.K.

G
Gość
17 października, 21:46, Gość:

ktoś kto mordował dzieci,nie jest bohaterem

Możesz się już uspokoić, bo Łupaszko nie mordował.

G
Gość

ktoś kto mordował dzieci,nie jest bohaterem

c
cryo
17 października, 16:38, Gość:

To jest bandyta i nic tego nie zmieni

17 października, 15:54, Gość:

Jak zabijał komunistów i kolaborantów komunistów w obronie Polski, to chyba dobrze, co ciemniaku?

17 października, 17:01, Gość:

a jak zabijal kobiety i dzieci to dobrze czy zle, co ciemniaku?

17 października, 18:35, Gość:

Źle, że ofiarami były też kobiety i dzieci komunistów kolaborujących z sowieckich okupantem Polski, ale na każdej wojnie zdarzają się przecież przypadkowe ofiary, ciemniaku.

Komuniści zaś nie mieli żadnych skrupułów i byli w Polsce jak bestie, mordując i grabiąc.

czyli moralny konformisto Łupaszko osiągnął poziom komunistów ...pięknie ...pięknie .... może jeszcze czerwone kokardy pozawieszać na słupach? ...zhańbił mundur oficera WP ...to pewne , jak wyrok , który AK by na nim wykonała ...gdyby była....

Mt18

1 W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?» 2 On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: 3 «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. 4 Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. 5 I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.

6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. "

G
Gość
17 października, 16:38, Gość:

To jest bandyta i nic tego nie zmieni

17 października, 15:54, Gość:

Jak zabijał komunistów i kolaborantów komunistów w obronie Polski, to chyba dobrze, co ciemniaku?

17 października, 17:01, Gość:

a jak zabijal kobiety i dzieci to dobrze czy zle, co ciemniaku?

Źle, że ofiarami były też kobiety i dzieci komunistów kolaborujących z sowieckich okupantem Polski, ale na każdej wojnie zdarzają się przecież przypadkowe ofiary, ciemniaku.

Komuniści zaś nie mieli żadnych skrupułów i byli w Polsce jak bestie, mordując i grabiąc.

c
cryo
17 października, 14:50, ciekawski:

Przydało by się połapać tych ,,bohaterów" - agresywnych neokomunistów i pokazać wszystkim ich twarze.

Może to jest ktoś znany w Białymstoku?

17 października, 14:07, Gość:

Na 100% jest jakiś naczalnik i jego pomocnicy, którzy to robią. Dla Polaków Łupaszka był bohaterem, dla przygłupow bohaterem był Bartoszewski, ten który jezdził do Niemca i płuł na Polaków, a do Polaków zwracał sie: 'bydło głosowac na Komorowskiego''. Podlasie słynie z tego, że tu jest najwięcej idiotów, a wg Neumana POye, którzy g...o wiedzą.

17 października, 15:36, Gość:

sa poyeby ktorym nawet Hitler jest bohaterem i oni tez na siebie mowia "Polacy patrioci"

oj Psich@@ju naziol , kibol to twój naturalny sprzymierzeniec ... to oczywista oczywistość ... tak często właziłeś w dooopę Kibiców , że im się nadal odbija ruskim fekalnym trollem...

Sposób działania rosyjskich trolli(też Psic[wulgaryzm]a alias BOLO/RYŻY TUX, dziewczyna , Ada, brodaty, hexa, POwtarzam , As ,Polka , socjolog , ponury , to cryo skakał , alex , Jolcz (nowe) , ujawniony właśnie przez USA dzięki opublikowaniu fragmentów rozsyłanych trollom instrukcji, przypomina to, z czym od kilku lat mamy do czynienia w polskich mediach społecznościowych. Te same lub bardzo podobne słowa-klucze, ten sam mechanizm atakowania mediów, polityków i tych, którzy krytykują władze ....

To zaplanowana na zimno wroga operacja informacyjna. Wystarczy tych kilkanaście cytatów, by zauważyć nie tylko określoną narrację, ale też słowa-klucze, pojawiające się w instrukcjach:

zdrada,

kłamstwo,

hańba,

podły liberał,

media rozpowszechniające fake newsy,GWno

złe elity (establishment),

fałszowanie wyborów,

narażenie dzieci na deprawację

Do tego obraźliwe epitety: zgred, renegat, niedorzeczny, nieuczciwy, dwulicowy krzykacz..... no i patent Psich@@ja -żydowski esbek pederasta....

Źli są ci, którzy ośmielają się skrytykować Trumpa/Prezesa ....i Rachonia; którzy nie zgadzają się na niezgodne z prawami człowieka traktowanie imigrantów.

Złe są mainstreamowe media(GW , TVN), których wiarygodność trolle podważają, wiążąc je z określoną opcją polityczną,w USA z Demokratami i z Hillary Clinton.(Rafallus wiąże z PO oczywiście)

Obelgą jest przynależność do elit ( kast )..sędziów , nauczycieli , lekarzy .

G
Gość
17 października, 16:38, Gość:

To jest bandyta i nic tego nie zmieni

17 października, 15:54, Gość:

Jak zabijał komunistów i kolaborantów komunistów w obronie Polski, to chyba dobrze, co ciemniaku?

a jak zabijal kobiety i dzieci to dobrze czy zle, co ciemniaku?

G
Gość
17 października, 16:38, Gość:

To jest bandyta i nic tego nie zmieni

Jak zabijał komunistów i kolaborantów komunistów w obronie Polski, to chyba dobrze, co ciemniaku?

G
Gość

Ludobójca żołnierz jak z koziej du py trąbka

G
Gość

To jest bandyta i nic tego nie zmieni

H
Heniek
17 października, 13:35, Gość:

Nazwę tej ulicy należy zmienić, budzi zbyt wiele kontrowersji. Powinna być neutralna i łączyć a nie dzielić. Tak myślę.

Dobrze myślisz. Jestem za. Po co się sprzeczać. Jest problem zmienic nazwę na neutralną i będzie ok.

G
Gość
17 października, 14:33, Gość:

Ile trwało by poszukiwanie i montowanie kamer gdyby to była ulica kogoś z mniejszości wyznaniowej? Niestety Łupaszka jest Polakiem i ochrona mu sie od oraganów państwowych w tym prezydenta miasta nie należy. Ciekawe czy prezydent ma tak samo głeboko pamięć o swoich wujach którzy tak jak Łupaszko walczyli z komunistami?

17 października, 14:39, Polak:

Polakiem czy nie Polakiem - budzi kontrowersje, więc po co podgrzewać atmosferę i rozgrzebywać stare rany? A czym się p. Łupaszka szczególnie przysłużył naszemu miastu? Takich jak on było tysiące - proponuję zmienić nazwę tej ulicy na np. ,,Żołnierzy niezłomnych"

17 października, 15:37, Gość:

Kolaborantów tez więc dlaczego nie nazwać tetru dramatycznego imieniem "zasłużonego kolaboranta"?

17 października, 16:06, Gość:

Łupaszkę atakuje tzw. polactwo, nie mylić z Polakami.

17 października, 15:18, Gość:

Nie myle cię z Polakiem

a ciebie ktos pomylil kiedys z Polakiem?

G
Gość
17 października, 14:33, Gość:

Ile trwało by poszukiwanie i montowanie kamer gdyby to była ulica kogoś z mniejszości wyznaniowej? Niestety Łupaszka jest Polakiem i ochrona mu sie od oraganów państwowych w tym prezydenta miasta nie należy. Ciekawe czy prezydent ma tak samo głeboko pamięć o swoich wujach którzy tak jak Łupaszko walczyli z komunistami?

17 października, 14:39, Polak:

Polakiem czy nie Polakiem - budzi kontrowersje, więc po co podgrzewać atmosferę i rozgrzebywać stare rany? A czym się p. Łupaszka szczególnie przysłużył naszemu miastu? Takich jak on było tysiące - proponuję zmienić nazwę tej ulicy na np. ,,Żołnierzy niezłomnych"

17 października, 15:37, Gość:

Kolaborantów tez więc dlaczego nie nazwać tetru dramatycznego imieniem "zasłużonego kolaboranta"?

17 października, 16:06, Gość:

Łupaszkę atakuje tzw. polactwo, nie mylić z Polakami.

Nie myle cię z Polakiem

G
Gość
17 października, 16:13, abadon:

Nie powinni nadawać ulicy imienia tak kontrowersyjnej postaci. Jeżeli już to podzielić spór po połowie i na tabliczkach napisać: Ulica bohatera-bandyty Łupaszki

I kolaboranta Węgierki?

a
abadon

Nie powinni nadawać ulicy imienia tak kontrowersyjnej postaci. Jeżeli już to podzielić spór po połowie i na tabliczkach napisać: Ulica bohatera-bandyty Łupaszki

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3