Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni miasta Białystok zdecydują o przekazaniu Suwałkom pieniędzy na nauczanie religii. Chodzi o starobrzędowców

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Pieniądze te mają zrefundować naukę białostockich uczniów. O ich przekazaniu zdecydują miejscy radni na poniedziałkowej [24.08.09] sesji.

Będzie to realizacja porozumienia z 27 lipca 2020 r. w sprawie powierzenia miastu Suwałki prowadzenia zadania publicznego w zakresie organizacji nauki religii Kościoła Staroobrzędowego.

- Lekcje religii odbywać się będą w pozaszkolnym punkcie katechetycznym w Suwałkach – informuje Kamila Bogacewicz z biura komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Nauka religii organizowana będzie zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa oświatowego, na podstawie programu opracowanego i zatwierdzonego przez właściwe władze Kościoła Staroobrzędowego, przedstawionego Ministrowi Edukacji Narodowej.

Czytaj też:Staroobrzędowcy. Ze śmiercią oswajają się od urodzenia

Porozumienie – dotyczy refundacji kosztów nauczania religii dwóch uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Białystok.

- Zawarto na czas od 1.01.2020 r. do 31.08.2020 r. na kwotę 1 190,56 zł – informuje Kamila Bogacewicz.

Zgodnie z tym porozumieniem na poniedziałkowej sesji [24.08.2020] białostoccy radni mają dokonać zwiększenia wydatków miasta o 596 zł.

Podobne porozumienia były zawierane od 2016 roku.

- Jeśli będzie potrzeba, to zostanie zawarte także w nowym roku szkolnym

- dodaje Kamila Bogacewicz.

Zobacz:TYSIĄCE STAROOBRZĘDOWCÓW ZAMIESZKUJE SUWALSZCZYZNĘ. ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Staroobrzędowcy to potomkowie Rosjan, którzy przywędrowali na nasze ziemie w XVIII wieku z powodu rozłamu w ich religii. Spowodował go patriarcha Nikon, który postanowił upodobnić obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich. Reforma podzieliła społeczeństwo. Staroobrzędowcy to ci, którzy zmian nie chcieli i z tej racji byli bardzo prześladowani.

W Polsce najwięcej zamieszkuje Suwalszczyznę. Czynne świątynie staroobrzędowców (molendy) znajdują się w Suwałkach, w Wodziłkach i Grabowych Grądach. W tej ostatniej miejscowości doszło kilka lat temu do podziału wśród staroobrzędowców. Wyodrębnił się wtedy Staroprawosławną Cerkiew Staroobrzędowców

Czytaj też:Rozłam u starobrzędowców

Porozumienie z miastem Suwałki to niejedyne, jakie Białystok realizuje porozumienia dotyczące nauki religii. Od 2012 roku realizuje zadanie powierzone jej przez gminy Zabłudów i Hajnówka, a od 2018 roku – przez gminę Mońki. Wszystkie dotyczą lekcji religii prowadzonej przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP . Odbywają się one w pozaszkolnym punkcie katechetycznym przy ulicy Dolistowskiej 17. przy parafię Ewangelicko-Augsburską w Białymstoku.

- W ramach tych porozumień miasto Białystok pozyskuje środki finansowe z tytułu refundacji częściowego wynagrodzenia nauczyciela skierowanego przez władze zwierzchnie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Białymstoku do nauczania religii – informuje Kamila Bogacewicz.

Czytaj też: Rynek Sienny. Kaplica upamiętnia ewangelików

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny