Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Odsłonięto skwer upamiętniający cmentarz ewangelicki na Rynku Siennym. Na uroczystości obecny był marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Uroczystość odsłonięcia skweru upamiętniającego dawną nekropolię ewangelicką na Rynku Siennym w Białymstoku
Uroczystość odsłonięcia skweru upamiętniającego dawną nekropolię ewangelicką na Rynku Siennym w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Skwer otoczony niskimi murkami. Główne ścieżki przecinają się na planie krzyża. Nad nim góruje artystyczna kaplica. Tworzy ją cztery prostokątne bryły z płaskorzeźbami Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Pod monumentem umieszczono kryptę, w której spoczęły szczątki po ekshumacji pochówków. Tak Białystok upamiętnił cmentarz ewangelicki na Rynku Siennym.

Otwarcie skweru zbiegło się z 490. rocznicą ogłoszenia Konfesji Augsburskiej, czyli podstawowej księgi naszego wyznania. Napisał ją Filip Melanchton (współpracownik Marcina Lutra), a ogłosił na Sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 czerwca 1530 roku. Zarówno rocznica, ale przede wszystkim upamiętnienie wielu pokoleń białostoczan ma dla niewielkiej dziś białostockiej społeczności ogromne znaczenie. Bo protestanci byli w Białymstoku niemal od początku. Tak jak budowniczowie bramy Pałacu Branickich czy Ratusza. Zakończenie II wojny światowej położyło kres wspólnocie ewangelickiej. Odrodziła się dopiero na początku XXI wieku.

- Gromadzimy się tutaj, aby słowem Bożym i modlitwą, poświęcić to miejsce, które stanowi integralną część miasta - mówił biskup ewangelicki Paweł Hause. - Ziemia cmentarna zawsze pozostaje ziemią świętą. Dbanie o groby jest domeną nas wszystkich chrześcijan. Dobrze, że w Białymstoku widzimy przywracanie pamięci i zachowanie dziedzictwa.

Cmentarz ewangelicki w tym miejscu Białegostoku powstał w XVIII w. i funkcjonował do końca XIX w. Ostatecznie ślady jego istnienia zniszczono po wojnie.

Czytaj teżJak to z Siennym Rynkiem było

Marszałek Tomasz Grodzki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca i zrozumienia, że nie możemy zapominać o przeszłości. Tak bogatej i wielokulturowej w Białymstoku.

- Potrzeba jest budowania wspólnoty, że wszyscy jesteśmy braćmi, bez względu na różnice. Każdemu należy się szacunek i zrozumienie. Że tylko szanując się nawzajem możemy budować wspólnotę, która będzie fundamentem przyszłości – mówił marszałek Senatu.

Tadeusz Truskolaski przyznał, że Rynek Sienny kojarzył mu się z miejscem, w którym handlowano różnymi towarami.

- Dopiero badania archeologiczne spowodowały, że nie tylko zmieniłem optykę na tę część Białegostoku, ale też postanowiłem przewartościować politykę wobec tego miejsca. Jest wiele potrzeb współczesnych, ale pamięć, tożsamość, dziedzictwo są tymi wartościami, które możemy przekazać przyszłym pokoleniom.

Ks. Tomasz Wigłasz, proboszcz białostockiej parafii ewangelickiej, nawiązał do rocznicy Konfesji Augsburskiej.

- Możemy w niej dostrzec pojęcie "pojednana różnorodność". Ma ona dziś miejsce w Białymstoku. Możemy w różny sposób patrzeć na świat, ale zarazem być pojednani, a rzeźby z instalacji upamiętniającej nekropolię przypominają o zwielokrotnieniu dobra.

Czytaj też:Otwarcie w rocznicę Konfesji

Koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego, której autorem jest prof. Jarosław Perszko, powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami oraz archeologami. Ze względu na szczególny charakter tego miejsca, będącego niegdyś nekropolią, wszystkie prace odbywały się za wiedzą i akceptacją proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.
Od strony ul. Rynek Sienny, na terenie dawniej istniejącego cmentarza powstał otoczony niskimi murkami skwer, którego główne ścieżki są ułożone na planie krzyża. W miejscu przecięcia ramion krzyża umieszczono betonowy blok, wewnątrz którego znajdują się płaskorzeźby autorstwa Jarosława Perszki. Pod monumentem umieszczono kryptę, w której spoczęły szczątki po ekshumacji pochówków. Koszt inwestycji upamiętniającej ewangelicko-augsburską nekropolię, to 2 mln 326 tys. złotych.

Hazard na Rynku Siennym

Jeszcze w 2015 roku na Rynku Siennym znajdował się dziki parking

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny