Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzenie Sztuki Białystok zapraszają na warsztaty "Zatańczyć Podlasie. Narzędzia pracy choreografa". Zajęcia poprowadzi Mariusz Żwierko

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Mariusz Żwierko to choreograf, instruktor tańca, kierownik artystyczny i założyciel zespołu tanecznego Woda Na Młyn z Warszawy. Jest autorem kompozycji scenicznych dla wielu zespołów folklorystycznych w Polsce i Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. To też były kierownik artystyczny ZPiT „Grajewianie” oraz ZPiT „Kurpie Zielone”, miłośnik Kurpi, Podlasia, Łemkowszczyzny oraz wielokulturowości.
Mariusz Żwierko to choreograf, instruktor tańca, kierownik artystyczny i założyciel zespołu tanecznego Woda Na Młyn z Warszawy. Jest autorem kompozycji scenicznych dla wielu zespołów folklorystycznych w Polsce i Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. To też były kierownik artystyczny ZPiT „Grajewianie” oraz ZPiT „Kurpie Zielone”, miłośnik Kurpi, Podlasia, Łemkowszczyzny oraz wielokulturowości. Karolina Gmurczyk
Warsztaty "Zatańczyć Podlasie. Narzędzia pracy choreografa" odbędą się już w najbliższą sobotę, 4 listopada w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku. Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych, zawodowo związanych z tańcem lub studiujących na uczelni artystycznej na kierunkach związanych z tańcem. Poprowadzi je prawdziwa taneczna legenda, Mariusz Żwierko.

Warsztaty mają na celu zainteresowanie choreografów sięganiem w swojej twórczości i praktyce edukacyjnej do tematów związanych z folklorem - rozumianym również jako współczesne funkcjonowanie tradycji. W ramach zajęć uczestnicy przeprowadzą analizę utworów muzycznych inspirowanych tradycją oraz spróbują przełożyć zawarte w nich treści kulturowe funkcje i formy na współczesny język sceny, stosując różne techniki tańca. Poprzez zastosowanie tańca kreatywnego oraz abstrakcji nauczą się obrazować relacje międzyludzkie, lokalne historie, codzienność oraz odświętność. Warsztaty będą oparte na folklorze różnych grup etnograficznych, etnicznych i narodowych Podlasia.

Zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże

- To będą cudowne warsztaty, o czym uczestnicy wiedzą, bo zgłaszają się naprawdę tłumy - zapewnia Karolina Garbacik, koordynatorka białostockiej odsłony programu Przestrzenie Sztuki. - Co ciekawe prowadzący powiedział, że ile osób na te warsztaty przyjdzie, z tyloma on będzie pracował. Podczas warsztatów będziemy mówić o tym, w jaki sposób można pracować z zespołem tanecznym, o pracy choreograficznej, o tworzeniu układów choreograficznych.

Zajęcia odbędą się w dwóch setach w godz. 11-14 oraz 15-18. Koszt udziału to 50 zł/os. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie frst.org.pl/warsztaty-zatanczyc-podlasie i na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca w Białymstoku.

Warsztaty poprowadzi doświadczony choreograf Mariusz Żwierko

- Prowadzący, Mariusz Żwierko jest specjalistą w swojej dziedzinie - dodaje Garbacik. - Bardzo mocno działa w środowisku tańca tradycyjnego i jest w nim rozpoznawalny. Ale też jest otwartym, żywym, energicznym człowiekiem, z którym się po prostu chce pracować!

To choreograf, instruktor tańca, kierownik artystyczny i założyciel zespołu tanecznego Woda Na Młyn z Warszawy. Jest autorem kompozycji scenicznych dla wielu zespołów folklorystycznych w Polsce i Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. To też były kierownik artystyczny ZPiT „Grajewianie” oraz ZPiT „Kurpie Zielone”, miłośnik Kurpi, Podlasia, Łemkowszczyzny oraz wielokulturowości.

Interesuje się aspektami funkcjonowania elementów tradycji w kulturze współczesnej. Współpracował z Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca w Białymstoku jako nauczyciel tańca ludowego. W latach 2021-2022 współtworzył projekt „Tańce Pogranicza Wschodniego” w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok. Wielokrotnie reżyserował i prowadził koncerty oraz widowiska taneczne. Przez wiele lata pracował jako lektor języka niemieckiego, prowadził warsztaty taneczne i choreograficzne dla instruktorów tańca ludowego. Zajmuje się edukacją nieformalną dzieci, młodzieży i dorosłych w oparciu o dialog z przedstawicielami kultur innych krajów i regionów. Studiował nauczanie języka niemieckiego oraz germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku na specjalności Kultura Podlasia. Na co dzień pracuje w Narodowym Centrum Kultury jako specjalista do spraw edukacji kulturalnej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny