Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzenie sztuki Białystok. Opera i Filharmonia Podlaska w programie promującym taniec i niezależnych tancerzy

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
"Przestrzenie sztuki" w Białymstoku zrealizuje OiFP i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Projekt wsparł też marszałek Artur Kosicki.
"Przestrzenie sztuki" w Białymstoku zrealizuje OiFP i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Projekt wsparł też marszałek Artur Kosicki. Alicja Olchanowska
Projekt "Przestrzenie sztuki" realizowany jest głównie z myślą o niezależnych grupach tanecznych. Ma propagować taniec i wspierać choreografów, a przede wszystkim łączyć miłośników tańca z całego województwa. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbywać się będą taneczne spektakle, warsztaty, prezentacje artystyczne, szkolenia i spotkania. Pilotażową edycję programu uświetni premierowy występ baletu podlaskiej opery. "Przestrzenie sztuki" potrwają do grudnia.

Program "Przestrzenie sztuki" to inicjatywa ogólnopolska zapoczątkowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt powstał w 2020 roku i objął 8 miast - 4 dedykowane tańcowi i 4 poświęcone teatrowi. W tym roku do tego grona dołączył Białystok. O promocję tańca w mieście zadbają Opera i Filharmonia Podlaska i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Inicjatywę wsparł również marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

- Traktuję to jako niesamowite wyróżnienie. Z perspektywy tancerza działającego na Podlasiu to jest krok milowy. Ten program daje nam poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń, abyśmy mogli się rozwijać, pracować i szkolić się - cieszyła się Karolina Garbacik, członkini zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca podczas dzisiejszej konferencji w OiFP.

Marszałek województwa podlaskiego niejednokrotnie wspominał, że taniec jest jego pasją, dlatego chętnie wsparł program.

- Będziemy zabiegać o to, aby Białystok stał się stolicą tańca. Prawdą jest, że mieszkańcy miasta umieją tańczyć, jednak do tej pory brakowało instytucji, która zajęłaby się tym w sposób profesjonalny. Propagowała taniec, zachęcała do tańczenia, ale też mówiła o jego historii. Dlatego dziękuję Operze i Filharmonii Podlaskiej i Podlaskiemu Stowarzyszeniu Tańca za to, że udało się wynegocjować środki od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i będziemy mogli ten projekt zrealizować - mówił marszałek Kosicki.

"Przestrzenie sztuki" obejmują 17 działań. Artystów i uczestników programu gościć będzie Opera i Filharmonia Podlaska.

- Dziękuję za zaufanie. Cieszę się, że opera będzie mogła podjąć się tak wspaniałego projektu - mówiła dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka.

Opowiedziała również o balecie, który w ramach "Przestrzeni sztuki" po raz pierwszy zaprezentuje się na scenie.

- Balet powstał w Operze i Filharmonii Podlaskiej niedawno. Zaczęliśmy próby od maja. Myślę, że to będzie początek większej grupy tanecznej. Jestem szczęśliwa, że nasi tancerze będą mogli uczestniczyć w grudniowym spektaklu "I love Chopin" - zaznaczyła prof. Violetta Bielecka.

"Przestrzenie sztuki" podzielono na 4 filary.

Filar edukacyjno-społeczny (spotkania i warsztaty, "studio otwarte")

Na okres październik - grudzień OiFP udostępni salę baletową tancerzom do pracy własnej

Filar artystyczny (prezentacje taneczne)

Przewidziano szeroki program spektakli oraz produkcji tanecznych o bardzo różnorodnym charakterze. W roku 2021 przewidziane zostały dwie prezentacje spektakli niezależnych artystów polskich, które zostaną wyłonione w ramach open call.

Filar artystyczno-edukacyjny (rezydencje choreograficzne)

W ramach programu powstaną dwie przestrzeni do pracy twórczej tancerzy. Uczestnicy będą także mogli wziąć udział w szkoleniach i spotkać się z miłośnikami tańca.

Filar edukacyjny (warsztaty instruktorskie)

Warsztat „Kompozycja krótkich form choreograficznych” skierowany jest do instruktorów, których elementem pracy jest tworzenie krótkich choreografii w zespołach tanecznych. Zajęcia poprowadzi Piotr Jeznach - tancerz, choreograf i pedagog tańca.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny