Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy wciąż poszukują chętnych do prac sezonowych

Izabela Krzewska [email protected]
Przedsiębiorcy wciąż poszukują chętnych do prac sezonowych
Przedsiębiorcy wciąż poszukują chętnych do prac sezonowych
Wakacje to dobry czas dla młodzieży na podjecie pierwszej pracy zarobkowej.

Zatrudnianie osób między 16. a 18. rokiem życia jest dopuszczalne, jednak obwarowane wieloma formalnościami. Mają one głównie zapewnić pracę w  bezpiecznych warunkach.
Młodzi ludzie mogą więc porządkować archiwum, sprzątać pomieszczenia, wykonywać prace porządkowe w otoczeniu budynków, wyszukiwać informacji z baz danych w internecie, itd. Praca ma być lekka i nie łączyć się z dźwiganiem ciężarów.
– Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych (osoby w wieku 16-18 lat – przyp. red.), którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że dana praca nie zagraża ich zdrowiu – podkreśla Krzysztof Rezanow z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku. – Młodociany nie może jednak pracować więcej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Oferty pracy dla niepełnoletnich gromadzą tzw. Młodzieżowe Biura Pracy. W województwie podlaskim funkcjonują 3 biura: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. W MBP może się zarejestrować ten, kto ukończył 16 lat. 
– Osoby niepełnoletnie mogą się zarejestrować na podstawie legitymacji szkolnej. Muszą też dostarczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz ankietę poszukującego pracy podpisaną przez rodziców lub prawnych opiekunów – tłumaczy Anna Zaremba z Młodzieżowego Biura Pracy w Białymstoku
Biuro gwarantuje zatrudnienie na podstawie umowy (najczęściej o dzieło lub umowy zlecenia). –  To bardzo istotne, bo powstaje materialny dowód wzajemnych zobowiązań z pracodawcą – dodaje Rezanow. – A w  przypadku konfliktu można na podstawie takiego dokumentu podjąć próbę prawnego dochodzenia roszczeń.Można też wystąpić do inspekcji pracy z wnioskiem o interwencję. Do białostockiego OIP żadna taka  skarga nie wpłynęła.Zainteresowanie przedsiębiorców zatrudnieniem młodzieży, w okresie wakacyjnym jest bardzo duże. Chętnych  do pracy też nie brakuje.
– Praca w tym wieku to doskonała okazja do zdobycia własnych pieniędzy oraz cennego doświadczenia – zaznacza Anna Zaremba.
Obecnie białostockie MBP dysponuje głównie ofertami pracy w hipermarketach przy wykładaniu towaru, inwentaryzacji, dla kasjerów, a także przy  produkcji lub roznoszeniu ulotek.

Musi być zgoda
Mimo generalnego zakazu zatrudniania dzieci poniżej 16 lat, niekiedy jest ono dopuszczalne. Wyjątki zawarte w Kodeksie pracy dotyczą przygotowania zawodowego i prac lekkich oraz zarobkowania w branżach artystycznej, sportowej i reklamowej. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin. Zatrudnienie dzieci poniżej 16 lat wymaga uzyskania zgody OIP-u.  W woj. podlaskim z takim wnioskiem zgłosiła się jedynie Opera i Filharmonia Podlaska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny