Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Białegostoku przewodniczącym Grupy Międzyregionalnej Europejskiego Komitetu Regionów

Redakcja
Prezydent Białegostoku przewodniczącym Grupy Międzyregionalnej Europejskiego Komitetu Regionów
Prezydent Białegostoku przewodniczącym Grupy Międzyregionalnej Europejskiego Komitetu Regionów
Na grudniowym posiedzeniu Międzyregionalnej Grupa Regionów Słabiej Rozwiniętych Europejskiego Komitetu Regionów. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski jednogłośną decyzją został wybrany na nowego przewodniczącego Międzyregionalnej Grupy.

Dziękując za wybór Tadeusz Truskolaski przekonywał zebranych na sali, że musimy się jednoczyć, współpracować, aby dotychczasowy kierunek rozwoju w ramach Unii Europejskiej został utrzymany.

- Pragnę zauważyć, że w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 aż 72 regionom europejskim przyznano w ramach polityki spójności status „regionów słabiej rozwiniętych”. Są to regiony, w których PKB na mieszkańca jest niższy niż 75 % średniego PKB na mieszkańca UE. Musimy zrobić wszystko, żeby nie było Unii kilku prędkości – dodał nowy przewodniczący.

Regiony wchodzące w skład Grupy Międzyregionalnej mają szereg wspólnych cech, w tym podobne wyzwania geograficzne i demograficzne, gospodarki zależne przede wszystkim od rolnictwa, brak połączeń z głównymi sieciami transeuropejskimi, inwestycje publiczne uzależnione od europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, wysoką stopę bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, słabą tkankę przemysłową, niską wydajność i niewielki rozmiar przedsiębiorstw.

- Obecnie widoczne są znaczące dysproporcje, które prowadzą m.in. do: nadmiernej imigracji z regionów słabiej rozwiniętych, problemów ekologicznych regionów mocno zurbanizowanych i uprzemysłowionych. Dynamizacja tych procesów nasila już występujące problemy zarówno w regionach rozwiniętych oraz w regionach takich jak nasze. Działanie na rzecz równomiernego rozwoju jest więc celem priorytetowym, który może doprowadzić do wzrostu zadowolenia wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej – mówił Truskolaski - Sam reprezentuję region, który zaliczany jest do słabiej rozwiniętych, dlatego dobrze wiem, jakie problemy stoją przed mieszkańcami tego typu obszarów. Regiony słabiej rozwinięte stoją w obliczu szeregu podobnych wyzwań. Dlatego też stawiam sobie za cel, aby ta Grupa Międzyregionalna nadal była aktywnym forum dialogu, współpracy i współdziałania dla słabiej rozwiniętych regionów w celu ochrony ich wspólnych interesów na szczeblu instytucji UE.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami
grupa międzyregionalna to grupa złożona minimum z dziesięciu członków Europejskiego Komitetu Regionów, należących do przynajmniej czterech delegacji krajowych albo do grupy regionów zrzeszonych na podstawie umowy międzypaństwowej w celu wspierania współpracy transgranicznej. W skład Międzyregionalnej Grupa Regionów Słabiej Rozwiniętych wchodzi obecnie 37 członków Europejskiego Komitetu Regionów z Polski, Rumunii, Portugalii, Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Czech, Grecji, Litwy, Słowenii i Węgier. Polska reprezentowana jest przez Adama Jarubasa Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Witolda Stępnia Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Jarosława Dworzańskiego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Grupy międzyregionalne działają w sposób niezależny. Każda Grupa posiada nienależący do struktur Europejskiego Komitetu Regionów sekretariat, który zarządza jej pracami i zajmuje się sprawami organizacyjnymi. W wynik porozumienia zawartego miedzy Prezydentem Białegostoku a Marszałkiem Województwa Podlaskiego prace Międzyregionalnej Grupy Regionów Słabiej Rozwiniętych koordynować będzie Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego w Brukseli.

Misją Międzyregionalnej Grupa Regionów Słabiej Rozwiniętych ma być forum dialogu, współpracy i współdziałania dla mniej rozwiniętych regionów w celu obrony wspólnych interesów w instytucjach UE. Grupa będzie przedstawiać wspólne stanowiska w sprawach, które dotyczą regionów słabiej rozwiniętych. Ponadto  przewidziane są działania ukierunkowane na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, które ostatecznie wspierają rozwój regionów słabiej rozwiniętych.

Podczas posiedzenia Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił i poddał pod dyskusję plan działań Międzyregionalnej Grupy na 2016 r., który zakłada realizację następujących celów:

  • Wspieranie kontaktów i wymiany poglądów między politykami, technikami, przedsiębiorcami oraz innymi zainteresowanymi stronami z regionów słabiej rozwiniętych.
  • Zajmowanie się wspólnymi kwestiami i dyskutowanie o nich.
  • Współpraca w szeregu dziedzin polityki publicznej, które są ważne dla uczestniczących regionów, takich jak: strategie rozwojowe, rolnictwo, energia, edukacja, zdrowie, trendy demograficzne, mniejszości (ze szczególnym uwzględnieniem trendów migracyjnych) oraz współpraca w dziedzinie kultury i turystyki.
  • Monitorowanie polityki spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii Europejskiej z punktu widzenia mniej rozwiniętych regionów oraz ocena działań w tym zakresie.
  • Współpraca w redagowaniu poprawek do opinii, rezolucji i sprawozdań dotyczących kwestii o szczególnym znaczeniu dla regionów mniej rozwiniętych.
  • Współpraca w przygotowywaniu projektów stanowisk dotyczących zagadnień o szczególnym znaczeniu dla regionów mniej rozwiniętych.
  • Współpraca przy projektach europejskich.
  • Działania mające na celu przyciągniecie nowych inwestycji do regionów mniej rozwiniętych.
  • Wymiana i prezentacja dobrych praktyk w administracji publicznej.
  • Ułatwianie dostępu do decydentów europejskich odpowiedzialnych za kwestie o szczególnym znaczeniu dla regionów mniej rozwiniętych.
  • Bycie swoistym laboratorium idei w perspektywie długoterminowej, rozwijanie wspólnych strategii i inicjatyw, zwłaszcza na okres programowania po 2020 roku.

Plan działań Międzyregionalnej Grupa Regionów Słabiej Rozwiniętych na rok 2016 został jednogłośnie przyjęty. Pod rozwagę poddano organizację, przy okazji kolejnego posiedzenia, spotkania z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej w celu omówienia stanu wdrażania pilotażowego projektu dotyczącego regionów słabiej rozwiniętych, którego wyniki będą wykorzystane przy redagowaniu kolejnego raportu na temat spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej  Unii Europejskiej (Raport Spójności). Dyskutowano także o możliwości organizacji wspólnych posiedzeń z innymi Międzyregionalnymi Grupami w celu identyfikacji wspólnych obszarów działań takich jak np. zdrowie i energia. 

Kolejne posiedzenie Międzyregionalnej Grupa Regionów Słabiej Rozwiniętych odbędzie się przy okazji kwietniowej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów.

Źródło: Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny