Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje miejsce pamięci ofiar Katynia

Fot. Wojciech Oksztol
Uczczenie pamięci ofiar katyńskich odbędzie się w ramach ogólnopolskiego programu "Katyń – ocalić od zapomnienia”.
Uczczenie pamięci ofiar katyńskich odbędzie się w ramach ogólnopolskiego programu "Katyń – ocalić od zapomnienia”. Fot. Wojciech Oksztol
Stary cmentarz pomiędzy ulicą Kościelną i Polną w Wasilkowie został w końcu uprzątnięty. Pojawiły się tam też dwa dwa krzyże, a cały teren powoli zmienia się w miejsce pamięci z prawdziwego zdarzenia.

Kościelisko zmienia swój wygląd. Do niedawna jeszcze było to miejsce schadzek oraz libacji alkoholowych. Teraz teren został uprzątnięty. Pojawiły się też na nim dwa krzyże: katolicki i prawosławny.

- Bo w przeszłości był tu cmentarz obydwu wyznań - tłumaczy Antoni Pełkowski, burmistrz Wasilkowa.

Cmentarz od stuleci

Historia starego Kościeliska rozciągającego się między ulicami Polną a Kościelną sięga kilku wieków wstecz. Już w okresie wczesnego średniowiecza było to miejsce pochówku okolicznej ludności.

Był to jeden z powodów, dla którego wybudowano tam pierwszy parafialny kościół. Już w 1568 roku Kościelisko było własnością kościelną. Następnie kościół przeniesiono w okolice dzisiejszej ul. Mickiewicza.

Informacje o powrocie do pochówku na Kościelisku można znaleźć dopiero w zapiskach z 1828 r. W pobliżu otwarto też cmentarz unicki oraz być może żydowski. Gdy w 1839 roku zmuszono unitów do przejścia na prawosławie cmentarz zmieniono na prawosławny. W 1883 roku Kościelisko połączyło się z miastem. Wierni wznieśli więc nowy kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. jednak od kiedy cmentarz znowu został przeniesiony poza granice miasta, na terenie Kościeliska nie powstało nic nowego.

Ulubione miejsce alkoholowych imprez

Pewnie dlatego w ostatnich czasach wasilkowskie Kościelisko stało niezagospodarowane. Rosły na nim gęste chaszcze, wysokie trawy. W dodatku miejsce to upodobali sobie szczególnie amatorzy alkoholu.

- Ale teraz teren jest całkowicie uporządkowany i wyrównany - odpowiada Antoni Pełkowski. - Chcemy, aby było to miejsce pamięci, a nie schadzek.

Dlatego też alejki będą prowadziły tylko do znajdujących się tam krzyży. Aby mieszkańcy nie traktowali Kościeliska jak parku. Nie będzie tam też ławek do posiedzenia.

Burmistrz Wasilkowa: Trzeba pamiętać o ofiarach

- Teren przygotowany jest już do nasadzeń drzew - mówi burmistrz. - A na początku następnego roku pojawią się drzewa.

Jakie? Na pewno siedem dębów.

- Aby uczcić pamięć wasilkowian, którzy zginęli w Katyniu - tłumaczy burmistrz Pełkowski. - Na razie mamy informacje tylko o tylu osobach.

Uczczenie pamięci ofiar katyńskich odbędzie się w ramach ogólnopolskiego programu "Katyń - ocalić od zapomnienia". Jest on skierowany do lokalnych społeczności. W jego realizację włączają się również szkoły.

- Mamy już wstępny pomysł na nazwę tego terenu - mówi Pełkowski. - Chcemy, żeby nazywał się Skwer Katyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny