Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potargować warto...

Magdalena KLEBAN
... kupić ludowe tkaniny dwuosnowowe
... kupić ludowe tkaniny dwuosnowowe Fot. Jan Malec
W niedzielę pod białostockim Ratuszem odbyły się II Podlaskie Targi Rzeźby Ludowej, Tkaniny Dwuosnowowej i Kowalstwa.

Setki białostoczan, pomimo niesprzyjającej pogody, odwiedziło wczoraj II Podlaskie Targi Rzeźby Ludowej, Tkaniny Dwuosnowowej i Kowalstwa zorganizowane już po raz drugi na dziedzińcu przy Ratuszu. Targi były też okazją do kupienia miodu bezpośrednio od producentów i ludowej muzyki. Prawdziwe tłumy oblegały stoisko litewskie, przy którym specjalnie zaproszeni goście z Litwy, prezentowali specjały kuchni litewskiej, między innymi "mrowisko" - miodowy przysmak litewski, sękacze i kindziuki.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się pokaz kowalskiego rzemiosła.
Swoje wyroby zaprezentowali producenci miodu, laureaci tegorocznej Podlaskiej Biesiady Miodowej w Kurowie.
- Myślę, że tak jak w przypadku rzeźb, malowania tak i do miodu trzeba mieć talent - mówi Leon Januszkiewicz z Wojszek. - Zajmuje się miodem od ponad trzydziestu lat. Zacząłem jeszcze pod koniec podstawówki, pomagając ojcu. Zresztą dzięki pszczołom, mamy nie tylko miód. Do Białegostoku przywieźliśmy na przykład pyłek pszczeli, który jest bardzo dobry na różne schorzenia, jak cukrzyca, anemia. Równie pożyteczny jest też kit pszczeli, który najlepiej smakuje i działa rozpuszczony w spirytusie.

... kupić ludowe tkaniny dwuosnowowe
(fot. Fot. Jan Malec )

Specjalnie na białostocki targ przyjechali również Ewa i Waldemar Majcher, znani w Polsce i na świecie twórcy oryginalnych obrazów na szkle.- Inspirację do naszych prac czerpiemy z biblii, ornamentyki kościelnej - mówi Ewa Majcher. - Żeby malować na szkle, trzeba mieć niezwykłą cierpliwość. Malujemy z drugiej strony, zawsze zaczynając od najdrobniejszych szczegółów, na przykład malując twarz, są to oczy, nos itp. - zdradza tajniki swojego rzemiosła.
Targi rzemiosła zostały zorganizowane po raz drugi.
- Mam nadzieję, że targi które mamy zamiar zawsze organizować w drugą niedzielę września, już na dobre wpiszą się do kalendarza imprez - mówi Wojciech Kowalczuk, kierownik Działu Etnografii w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. - Po ubiegłorocznej wystawie twórców ludowych w naszym muzeum było bardzo duże zainteresowanie. Sztuka musi mieć odbiorcę, a na takich targach nie dosyć, że mieszkańcy poznają twórczość regionalnych artystów, to jeszcze sami rzeźbiarze, kowale mają szansę wymiany doświadczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny