Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Instytut Kultury podsumował projekt Podlaskie Sploty. To inicjatywa upowszechniająca tradycyjne tkactwo

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Podlaski Instytut Kultury
Dobiegł końca realizowany przez Podlaski Instytut Kultury projekt Podlaskie Sploty. Podsumowujące go spotkanie było okazją do debaty na temat aktualnej kondycji tradycyjnego tkactwa, możliwości i ograniczeń jego rozwoju oraz konieczności poszukiwania nowego miejsca dla tradycji we współczesnym świecie.

W czwartek (9 listopada) białostockie Spodki" opanowały tradycyjne tkaniny. Podlaski Instytut Kultury zaprosił wszystkich, którym losy tradycyjnego tkactwa leżą na sercu na podsumowanie projektu Podlaskie Sploty. To już czwarta edycja inicjatywy, która ma ma upowszechniać i tym samym chronić tradycyjne tkactwo.

Spotkanie „Tkanina ludowa w województwie podlaskim dziś i perspektywy na przyszłość” było okazją do dyskusji na temat aktualnej kondycji tradycyjnego tkactwa, możliwości i ograniczeń jego rozwoju oraz konieczności poszukiwania nowego miejsca dla tradycji we współczesnym świecie.

- Dzięki projektowi Podlaskie Sploty udało się zrobić bardzo wiele dobrego na rzecz ochrony tradycyjnego tkactwa w regionie – mówiła otwierając konferencję Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK - Były warsztaty, wystawy, latem był też wspaniały festiwal tkacki. To wszystko po to, by dawne rzemiosło tkackie nie zginęło, by znaleźli się ludzie, którzy chcą nauczyć się tkactwa i je kontynuować. Myślę, że idzie nam naprawdę dobrze. Na sali są młode osoby, które brały udział w naszych warsztatach, a na wystawie można podziwiać ich prace. Bardzo dziękuję tym młodym tkaczkom i dziękuję w szczególny sposób naszym tkackim mistrzyniom, bez których wiedzy, umiejętności nic nie moglibyśmy zrobić.

Konferencji towarzyszyły dwie wystawy: prezentacja prac powstałych podczas warsztatów tkackich organizowanych w ramach Podlaskich Splotów oraz wystawa sejpaku ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Ważnym punktem spotkania była promocja wydawnictwa „Radziuszka – wzory i technika”.

- Realizując projekt Podlaskie Sploty odkryliśmy na terenie województwa podlaskiego wiele skarbów, miedzy innymi radziuszek czyli tkanin przetykanych oraz zeszytów ze spiskami czyli zapisanymi wzorami – opowiadała podczas spotkania Krystyna Kunicka, koordynatorka projektu. – To bezcenna i unikatowa dokumentacja. Opracowaliśmy znalezione wzory i wydaliśmy je w formie publikacji. Powstał innowacyjny wzornik dla kontynuatorów tradycji tkackiej, z którego jesteśmy bardzo dumni i który mam nadzieję będzie służył naszym twórcom.

Projekt Podlaskie Sploty jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny