MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie rady seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego. Zobacz zdjęcia ze spotkania

agsa
Zdrowie, a zwłaszcza kwestia opieki geriatrycznej w Podlaskiem, aktywizacja i rozwój seniorów – to główne tematy kolejnych obrad Podlaskiej Rady Seniorów. Spotkanie odbyło się w czwartek, 15 grudnia w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
Zdrowie, a zwłaszcza kwestia opieki geriatrycznej w Podlaskiem, aktywizacja i rozwój seniorów – to główne tematy kolejnych obrad Podlaskiej Rady Seniorów. Spotkanie odbyło się w czwartek, 15 grudnia w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. fot.: Krzysztof Duszyński (UMWP)
Zdrowie, a zwłaszcza kwestia opieki geriatrycznej w Podlaskiem, aktywizacja i rozwój seniorów – to główne tematy kolejnych obrad Podlaskiej Rady Seniorów. Spotkanie odbyło się w czwartek, 15 grudnia w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Janina Czyżewska, przewodnicząca Podlaskiej Rady Seniorów zaprosiła uczestników na wykład specjalistów od „zdrowego starzenia się”. Omówiony został także temat Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora, który jest współtworzony z Policją i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

O zdrowiu i bezpieczeństwie

A o nowo otwartym oddziale geriatrii w Szpitalu Psychiatrycznym im. dr. Stanisława Deresza Choroszczy mówił Krzysztof Szeweluk, dyrektor placówki.

- Rozwijamy się, zatrudniamy fachowy personel, zapewniamy kompleksową opiekę, nie tylko geriatryczną, ale także, jeżeli pacjent tego wymaga, psychologiczną czy psychiatryczną – zaznaczył.

Oddział funkcjonuje od lipca br. Mieści się w nim 15 łóżek dla pacjentów.

Kolejnym istotnym punktem obrad było przedstawienie założeń akcji organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Radę Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego „Uniwersytet Bezpiecznego Seniora” – projekt informacyjno-edukacyjny dla seniorów, który omówiła Agnieszka Kopacewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Głównym celem projektu jest organicznie liczby zdarzeń przestępczych dotykających coraz częściej grupę społeczną, jaką są seniorzy. Projekt skierowany będzie do osób 50+ zamieszkujących województwo podlaskie. Ideą projektu „Uniwersytet Bezpiecznego Seniora” jest wcielenie się przez seniorów z województwa w studentów, którzy w ramach Uniwersytetu będą uczestniczyć w siedmiu wykładach – każdy poświęcony innej tematyce. Każdy z uczestników otrzyma indeks studenta, w którym zbierane będą zaliczenia każdego z wykładów poprzez uzyskanie pieczątki. Jak na prawdziwym uniwersytecie. Akcja ruszy w 2023 roku.

Rada seniorów

Celem działającej przy Marszałku Województwa Podlaskiego Rady Seniorów jest skazywanie potrzeb osób starszych i opiniowanie działań podejmowanych na ich rzecz, czyli angażowanie się w realizację polityki senioralnej w regionie.

Rada liczy 14 osób. Jej kadencja trwa 4 lata. Gremium może liczyć maksymalnie 15 członków, powoływanych spośród przedstawicieli reprezentujących osoby starsze oraz reprezentantów podmiotów zawodowo lub społecznie zajmujących się problematyką osób starszych. Posiedzenia odbywają się przynajmniej raz na kwartał, i są jawne. Rada swoje stanowiska wyraża w formie uchwał.

Pieczę nad działalnością rady sprawuje Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny