Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Konstytucji 3 Maja zostanie odnowiony

Tomasz Mikulicz [email protected]
Centralną częścią pomnika jest piramida z napisem, że z XX-leciu międzywojennym powstał tu Park Konstytucji 3 Maja
Centralną częścią pomnika jest piramida z napisem, że z XX-leciu międzywojennym powstał tu Park Konstytucji 3 Maja Wojciech Wojtkielewicz
Koncepcja powstała już cztery lata temu. Gdyby gmina nie zdecydowała się na jej realizację, trzeba byłoby zapłacić za kolejną.

W parku między Akcentem ZOO a ul. Zwierzyniecką znajduje się zielony pomnik Konstytucji 3 Maja. Wokół piramidy z pamiątkowym napisem rosą trzy dęby i 11 lip. Razem tworzą spójne założenie przestrzenne. Władze miasta już kilka lat temu stwierdziły, że zielony pomnik należy odnowić. W 2010 roku powstała nawet koncepcja rewaloryzacji tego terenu.

Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz nasze miasto: Białystok z lotu ptaka. Rozpoznaj, co jest na zdjęciu

- Tyle że od tego czasu nic się nie zmieniło. A w tym roku kończy się umowa między moją firmą a urzędem. Jeśli inwestycja nie ruszy, trzeba będzie robić kolejną koncepcję - mówi Krzysztof Kulesza, szef Pracowni Dokumentacji Zabytków.

Z jego koncepcji wynika m.in., że wokół pomnika należy posadzić jeszcze dwa kręgi drzew po 21 sztuk każdy. Poza tym planowane było też zrekonstruowanie czterech prowadzących do pomnika alejek i obsadzenie ich po obu stronach szpalerami drzew.

- Prace zostaną wykonane w tym roku. Musimy tylko dokonać przesunięcia w budżecie - mówi Andrzej Meyer, wiceprezydent Białegostoku.

Krzysztof Kulesza w swojej koncepcji przypomniał też pierwotne założenia Stanisława Życieńskiego, który w 1925 roku zaprojektował park.

- Jego projekt zakładał stworzenie wielu alejek i okrągłych placyków, łączących się z osią główną parku biegnącą od dzisiejszego placu Katyńskiego do ulicy Ciołkowskiego. Zupełnie odbiega to od stanu dzisiejszego, gdzie sporo dawnych alejek zarosło drzewami, a znaczna część tych, które istnieją, została po prostu wydeptana przez spacerowiczów - mówi Krzysztof Kulesza.

Na razie miasto chce się zająć otoczeniem pomnika. Podczas prac nad koncepcją natrafiono na wiele ciekawostek. Krzysztofowi Kuleszy towarzyszył wtedy historyk Wiesław Wróbel, który udowodnił, że pomnik jest o trzy lata starszy niż przypuszczano.

- Dąb i dwie lipy zostały tam posadzone już w maju 1919. W 1921 roku w ich miejsce posadzono zaś trzy dęby, które rosną do dziś - mówił w rozmowie z "Porannym".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny