Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka zrobiła unikalną protezę nogi. Maciuś będzie chodził

Marta Gawina
Maciuś, który urodził się bez nóżki, może chodzić dzięki protezie.
Maciuś, który urodził się bez nóżki, może chodzić dzięki protezie. Anatol Chomicz
Skonstruowali ją naukowcy z Politechniki Białostockiej dla 3-letniego Maciusia. Dzięki nim chłopiec, który urodził się bez nóżki, może chodzić.

Uśmiechnięty, radosny, pełny energii. Tak można opisać niespełna 3-letniego Maciusia Szałkowskiego z Białegostoku. Chłopiec jest niepełnosprawny. Urodził się bez lewej rączki i lewej nóżki.

- To było straszne, ale teraz nie jest już ważne. Najważniejszy jest Maciuś, jego szczęście, normalny rozwój - mówi Katarzyna Szałkowska, mama chłopca.
Maciuś jest podopiecznym fundacji Zdążyć z Pomocą, która zbiera pieniądze na jego leczenie.

Historią chłopczyka zainteresowali się także naukowcy z Politechniki Białostockiej. - Stało się to przez przypadek, dzięki ortopedzie, który opiekował się synkiem. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni - podkreśla Katarzyna Szałkowska.

Zespół pracowników naukowych z katedry inżynierii materiałowej i biomedycznej Politechniki Białostockiej skonstruował unikalną protezę nóżki.

- Chłopiec wypracował patologiczny mechanizm raczkowania, który doprowadziłby do uszkodzenia również pozostałych kończyn - informują naukowcy z wydziału mechanicznego politechniki. Jak dodają, aby temu zapobiec oraz umożliwić dziecku normalny rozwój, naukowcy oraz studenci z inżynierii biomedycznej rozpoczęli prace nad protezą dla chłopczyka. I udało się.

Naukowcy przypominają, że dostosowanie protezy do rozmiarów takiego malucha jest problemem w skali światowej. Dotyczy dużej grupy pacjentów. Firmy nie produkują sztucznych kończyn dla takich dzieci.

Dzięki politechnice Maciuś stanął na obydwie nóżki. Zaczął chodzić i normalnie się rozwijać.

- Byłam przeszczęśliwa. Synek jest dobrym przykładem, że nauka może być wykorzystywana w praktyce, służyć ludziom. Że nie trzeba jej chować do szuflad - dodaje Katarzyna Szałkowska.

Obecnie na wydziale mechanicznym PB trwają prace nad udoskonalaniem kolejnej protezy nogi oraz budową nowoczesnej protezy ręki.

Szczegóły swojej pracy przedstawiciele białostockiej uczelni technicznej przedstawią w przyszły piątek, 30 marca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny