Prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej podpisała porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, jako narodowym operatorem Programu Erasmus+ w Polsce.
- Hub znalazł miejsce w Centrum Nowoczesnego Kształcenia, czyli na terenie naszego kampusu, ale też w miejscu, które jest generalnie bardzo lubiane przez wszystkich, do którego wszyscy chętnie przychodzą, gdzie organizujemy wiele wydarzeń uczelnianych - wystawy, konferencje prasowe, czy targi – zdradza lokalizację prof. Kosior-Kazberuk.
Rektor PB podkreśla, że oferta programu Erasmus+ jest bardzo szeroka i nie dotyczy tylko funduszy na przyjazdy i wyjazdy przede wszystkim do ośrodków zagranicznych i zapraszanie gości z tych ośrodków.
-To też cały szereg możliwości, jeśli chodzi o realizację projektów o szerszym zakresie dydaktycznym wychodzącym poza programy kształcenia. To też elementy badawcze, które są już coraz bardziej powszechne w projektach, które kiedyś były wyłącznie dydaktyczne. W tej chwili już nie rozróżniamy, nie oddzielamy dydaktyki od nauki i wiemy, że dydaktyka musi bazować na osiągnięciach naukowych, a odbiorcy programów, czyli uczniowie i studenci, oczekują, że programy, które oferujemy, również w ramach projektów Erasmus+, będą coraz bardziej nowoczesne, coraz bardziej atrakcyjne, coraz bardziej dedykowane właśnie tym odbiorcom.
Istotą działania centrów innowacji jest współpraca z instytucjami – w szczególności uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi poprzez porozumienia na rzecz wspierania innowacji z programu Erasmus+. InnHUBy Erasmus+ działają już w Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu. Teraz przyszła kolej na Białystok.
- Głównym celem tych miejsc jest inkubowanie pomysłów, integrowanie społeczności lokalnej, realizowanie symbiozy świata, akademii, samorządu, środowiska lokalnego. Chcemy, żeby to miejsce pomagało środowisku się spotkać, wypracować pomysły na ciekawe projekty, a my wtedy też będziemy pomagać to już przeprocedować administracyjnie, doradzać, jak należy wypełnić wniosek. Centra powstają tam, gdzie znajdujemy właśnie już potencjał, oddolną inicjatywę w danym mieście czy w regionie, gdzie widzimy, że rzeczywiście środowisko chce wspólnie pracować. To jest dla nas gwarantem, że to miejsce nie będzie puste - mówi dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Politechnika Białostocka ma już plany dotyczące działania huba w Centrum Nowoczesnego Kształcenia przy ul. Zwierzynieckiej 16.
- Zadaniem centrum innowacji Erasmus+ InnHUB jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości jakie oferuje program Erasmus+ - informuje mgr Małgorzata Malinowska-Czuprys, kierownik Biura ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej, Koordynator Instytucjonalny programu Erasmus+. - W ramach swojej działalności białostockie Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB będzie organizować w Politechnice Białostockiej warsztaty i seminaria, w których będą mogli brać udział wszyscy zainteresowani złożeniem wniosków o finansowanie z programu Erasmus+.
Zobacz też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?