MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stworzył jedną z najlepszych bibliotek na świecie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Urząd Miasta Lublin
Grzegorz Kłoda, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stworzył projekt unikalnej biblioteki zrealizowanej według idei Nowego Europejskiego Bauhausu. Od 2021 roku Bioteka zdobywa nagrody w Polsce i na świecie.

Zanim mgr inż. arch. Grzegorz Kłoda zaprojektował Biotekę, przez wiele lat lokal w centrum historycznego Lublina stał pusty. Wcześniej była tam karczma. Od stycznia 2021 roku to filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie.

– Projektując inspirowaliśmy się IFLA Global Vision (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich) po to, aby Bioteka spełniała najnowocześniejsze standardy i jednocześnie była próbą wyznaczenia nowego, „zielonego” kierunku w projektowaniu nowoczesnych bibliotek, nie tylko w Polsce – wspomina mgr inż. arch. Grzegorz Kłoda.

I udało się. Obiekt wzbudza zainteresowanie branży architektonicznej na całym świecie. Właśnie otrzymał nagrodę German Design Award 2023 „Excellent Architecture – Interior Architecture”.

Grzegorz Kłoda ukończył studia w Politechnice Białostockiej.

– Studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej uwolniły we mnie ogromne pokłady kreatywności oraz ukierunkowały ją w rejony, które wcześniej wydawały mi się poza zasięgiem – podkreśla absolwent PB. – Zawsze byłem typem obserwatora z naturalną potrzebą odkrywania i poznawania otaczającego świata. W czasie studiów mogłem w końcu zacząć realizować siebie i własne pomysły co ważne pod okiem profesjonalistów-pasjonatów. Studia w Politechnice Białostockiej określiłbym jako budowę świetnego i solidnego fundamentu pod moje dalsze życie zawodowe.

W kilka miesięcy po otwarciu lubelska Bioteka na dorocznym zjeździe IFLA została nominowana w konkursie na najlepszą bibliotekę na świecie.

– Jest to tym większe wyróżnienie, że zdecydowana większość ocenianych w konkursie bibliotek miała budżety na poziomie nawet 100-200 mln euro, a w przypadku Bioteki budżet prac budowlanych wyniósł 1,6 mln zł – zdradza Kłoda. – Kryteria oceny to: interakcja z otoczeniem i kulturą lokalną, jakość architektoniczna, elastyczność, zrównoważony rozwój, przestrzeń edukacyjna, digitalizacja, cele i wizja.

Zanim do absolwenta Politechniki Białostockiej trafiła nagroda z Niemiec, Bioteka zdobyła m. in.:

  • European Property Awards 2021-2022 „Best Public Service Interior Poland”
  • A’ Design Award 2022 „interior Space and Exhibition Design”

– Niewątpliwie w każdym projekcie najważniejsza jest inspiracja – twierdzi Kłoda. – W przypadku Bioteki była nią niezwykle udana rewitalizacja XIX-wiecznego Ogrodu Saskiego, zwanego też zielonym sercem Lublina. Rewitalizacja miała miejsce na przełomie 2012/13 roku i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem Lublinian. Zarówno Ogród jak i Bioteka znajdują się w samym centrum Lublina i sąsiadują ze sobą „przez drogę”. Biblioteka miała być swoistym i całorocznym przedłużeniem Ogrodu.

Przekraczając próg biblioteki wchodzimy do galerii, w której będą prezentowane wystawy czasowe. Już w tym miejscu widoczne są dominujące w całej przestrzeni betonowe ściany oraz chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Całości dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią ręcznie malowane grafiki. Kolejne pomieszczenia, przygotowane z myślą o użytkownikach, to przestrzenie do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny