Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka stworzyła nowy pneumobil

(adek)
Nowy pneumobil Politechniki Białostockiej
Nowy pneumobil Politechniki Białostockiej Politechnika Białostocka
Waży niewiele ponad 70 kg, rozpędza się do 66 km/h, nazywa się CorsAiR. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej powstał trzeci już pojazd napędzany sprężonym powietrzem.

Skonstruowali go członkowie Koła Naukowego Mechatronix: Szymon Mielech, Sylwia Michnowicz, Sebastian Uszyński, Krzysztof Popławski, Michał Jaźwiński, Mateusz Apoń, Karol Godlewski, Piotr Burzyński, Damian Kalinowski, Kamil Domysławski, Krystian Szerel oraz Kamil Jaźwiński.

Przeczytaj też: Dziewczyny na politechniki. Zobacz piękniejszą stronę uczelni [ZDJĘCIA]

- Studenci z Koła Naukowego Mechatronix pod kierunkiem dr inż. Leszka Ambroziaka, po doświadczeniach zdobytych w czasie konstrukcji dwóch poprzednich pojazdów, zmodyfikowali zawieszenie oraz układ mechaniczny - mówi Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej. - CorsAiR ma lekką, aluminiową ramę nośną oraz kierownicę z wyświetlaczem LCD, na którym widoczne są najważniejsze parametry pojazdu. Nowością jest układ telemetryczny, który umożliwia zbieranie danych w trakcie jazdy bezpośrednio z pojazdu. Dzięki temu drużyna jest w stanie na bieżąco sprawdzać takie parametry jak: prędkość, przyspieszenie, zużycie powietrza i ciśnienie w układzie, ale również zapisywać te informacje do dalszej analizy.

Sprawdź też: Trójkołowiec politechniki podbija świat. Sukcesy już są (zdjęcia, wideo)

Drużyna Pneumobil CorsAiR weźmie udział w X edycji międzynarodowych zawodów Aventics Pneumobil, które w tym roku organizowane są w dniach 4 - 7 maja w miejscowości Eger na Węgrzech. Organizatorzy chcą promować alternatywne źródła energii. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i budowa pojazdu z napędem pneumatycznym. Gotowe pojazdy są sprawdzane na torze wyścigowym w trzech konkurencjach: najdłuższy dystans, slalom na czas oraz osiągane przyśpieszenie. Oceniana jest przede wszystkim techniczna oryginalność rozwiązań zastosowanych w pojeździe oraz poziom ich realizacji.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów PB.

Zobacz też:

Politechnika Białostocka powitała zdobywców Marsa - Hyperion...

Obejrzyj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny