Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Podlascy terytorialsi podsumowują rok 2021 w liczbach

opr. ma
Przedstawiamy wybór najważniejszych wydarzeń pokazujących zaangażowanie żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w mijającym roku.

Podlascy terytorialsi podsumowują 2021 rok.

Oto najważniejsze liczby żołnierzy Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej:

  • 10 stopni Celsjusza - w takiej temperaturze powietrza odbywał się kurs zapobiegania hipotermii. Jego celem było przygotowanie żołnierzy do działania w niskich temperaturach oraz udzielania pomocy osobom będącym w hipotermii. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wielokrotnie odnajdywali imigrantów, którzy wymagali pomocy na skutek wychłodzenia organizmu.
  • A2 to najnowsza wersja karabinka GROT. Obecnie jest wdrażana na wyposażenie podlaskich terytorialsów.
  • 3 z trzech zrealizowanych edycji Zawodów Strzelców Wyborowych Wojsk Obrony Terytorialnej wygrała reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
  • 15 - to numer nowego (piątego) batalionu lekkiej piechoty w strukturach 1PBOT. Jego siedziba będzie mieściła się w Dąbrowie-Moczydły w powiecie wysokomazowieckim. W 2022 będzie realizowany proces formowania tego pododdziału.
  • 28 - tylu żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęło wyczerpujący 5-tygodniowy kursu rozpoznania Light Close Reconnaissance Patrolman Cadre 2021. Do jego końca wytrwała połowa, w tym żołnierz 1PBOT – jedyny Polak. Organizatorem kursu była Batalionowa Grupa Bojowa NATO w Polsce.
  • 30 lat mają litewskie Ochotnicze Siły Obrony Kraju (KASP), partnerska formacja 1 Podlaskiej Brygady OT. Brygada z Białegostoku jest jedyną w WOT, która graniczy z krajem partnerskim.
  • 110 żołnierzy - to największe powołanie w 2021 roku. Szeregi 1PBOT w 2021 roku powiększyły się o ponad 600 ochotników.
  • 119 dni - tyle dni trwa już operacja SILNE WSPARCIE. Terytorialsi wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej, patrolują strefę nadgraniczną (pieszo i pojazdami), wystawiają punkty kontrolne oraz obsługują maszty oświetleniowe. Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT, za pomocą bezzałogowców FlyEye, zapewniają monitoring sytuacji zarówno w strefie nadgranicznej, jak i w
  • bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej.
  • 385 lat ma Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych. Obecnie żołnierze Gwardii Narodowej stanowią trzon Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce. W tym roku podlascy terytorialsi i amerykańscy gwardziści kilkukrotnie zrealizowani wspólne szkolenia m.in. z wykorzystaniem amunicji treningowej UTM. Obie formacje opierają się na służbie ochotników, którzy rekrutowani spośród lokalnej społeczności.
  • >400 godzin wynosi nalot bezzałogowców FlyEye w ramach operacji SILNE WSPARCIE w województwie podlaskim. Zestawy BSP FlyEye wspierają funkcjonariuszy SG oraz wojska operacyjne w dozorowaniu granicy, identyfikowaniu miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowań do nielegalnego przejścia przez granicę polsko–białoruską. Operatorzy FlyEye z 1PBOT w trakcie akcji poszukiwawczo-ratowniczej zlokalizowali dwójkę imigrantów na rozlewisku rzeki Narewka. Dzięki temu służby mogły dotrzeć do nich z pomocą.
  • 665 dni minęło od rozpoczęcia operacji ograniczania skutków pandemii koronawirusa. Jej celem jest wsparcie państwa, systemu opieki zdrowotnej i samorządów w walce z pandemią koronawirusa. Do najważniejszych zadań realizowanych w jej ramach należy zaliczyć pomoc systemowi opieki zdrowotnej. Podlascy terytorialsi wspierają działania punktów szczepień powszechnych,
  • pobierają wymazy oraz monitorują stan osób przebywających na kwarantannie.
  • 7788 wniosków o wsparcie zrealizowali podlascy terytorialsi. Aplikacje, za pośrednictwem Platformy Wsparcia WOT, złożyły placówki medyczne, władze lokalne, ośrodki pomocy społecznej oraz stowarzyszenia. Wszystkie dotyczyły wsparcia WOT w zakresie walki z pandemią koronawirusa.
  • Ponad 9000 żołnierzy, w tym 150 z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestniczyło w ćwiczeniu Dragon-21. Warto podkreślić, że siły 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wydzielone do ćwiczenia podlegały pod dowódców wojsk
  • operacyjnych działających na terenie województwa. Epizody odbywały się poza obiektami wojskowymi, w realnym środowisku walki.
  • 20 000 zł to wartość sprzętu przekazanego Grupie Rozpoznania Obrazowego 1PBOT przez starostę powiatu białostockiego jako wyraz wdzięczności i wsparcia za zaangażowanie w ochronę granicy RP. Operatorzy bezzałogowców FlyEye otrzymali
  • m. in. namiot ekspresowy, oświetlenie LED, skrzynie transportowe, nagrzewnice oraz kamerę do nagrywania startów i lądowań BSP. Nowe wyposażenie trafiło także do Straży Granicznej, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.
  • 32 000 żołnierzy liczą już Wojska Obrony Terytorialnej. Około 8% z nich pełni służbę w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. WOT to drugi, pod względem liczebności, rodzaj Sił Zbrojnych RP.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny