MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków o swoich planach. Adam Musiuk zamierza powołać radę ochrony zabytków

OPRAC.: wal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dokończenie audytu w urzędzie, szybsze wydawanie decyzji, powołanie wojewódzkiej rady ochrony zabytków - to zamierzenia na najbliższe tygodnie Adama Musiuka, podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jest nim od trzeciej dekady stycznia. Wcześniej jako wiceprezydent Białegostoku odpowiadał za architekturę i urbanistykę. Uważa też, że odnaleziony niedawno w Nowoberezowie ikonostas ma szanse stać się marką regionu. Na wzór monastyru supraskiego.

Chcemy, by zabytki były otwarte dla ludzi, a urząd na pomoc i wsparcie zainteresowanych ochroną zabytków, a ni tylko miejscem wydawania decyzji - mówił Adam Musiuk podczas czwartkowej konferencji prasowej w Pałacu Hasbacha w Białymstoku.

Łącznik z wojewodą. Od zabytków

To siedziba m.in. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Razem z konserwatorem zabytków obecni byli jego zastępca prof. Karol Łopatecki, pełnomocnik wojewody wojewody ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego prof. Jerzy Urwanowicz oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

- Moją rolą będzie bycie łącznikiem między konserwatorem a wojewodą - mówił prof. Jerzy Uwanowicz.

Zabytkowe przyspieszenie. Decyzyjne

Zabytkowy triumwirat zostanie jeszcze wzmocniony przez dziewięciu specjalistów z ochrony dziedzictwa, historii sztuki, archeologii. Razem będą tworzyć wojewódzką radę ochrony zabytków.

Decyzje z nimi związane można wydawać znacznie szybciej niż do tej pory - mówił Adam Musiuk po dwóch tygodniach swojego urzędowania. - Zabytki w wielu przypadkach nie mogą czekać, musimy błyskawicznie reagować.

To drugi cel, obok powołania rady, który na najbliższe tygodnie zamierza osiągnąć nowy konserwator. Kolejnym będzie dokończenie audytu wewnętrznego z kadencji poprzedniego konserwatora prof. Małgorzaty Dajnowicz.

Wątpliwości nowy konserwator ma jednak znacznie więcej. Jak choćby w sprawie corocznych dotacji na ochronę zabytków. Zdaniem Adama Musiuka odzwierciedlają one nierówny podział między związki wyznaniowe.

Ikonostas na miarę monastyru

Z kolei jego zastępca Karol Łopatecki liczy na ściślejszą współpracę Instytutem Historii Sztuki PAN. To jego pracownicy odkryli w ubiegłym roku XVII-wieczny ikonostas w cerkwi w Nowoberezowie. Władze WOUZ mają nadzieję, że ten unikat w skali Polski i tej części Europy po pracach konserwatorskich w Toruniu wróci na Podlasie. Leży to w gestii właściciela zabytku, czyli Cerkwi prawosławnej.

- Ikonostas ma szanse stać się atrakcja regionu, podobnie jak jest nią monastyr w Supraślu - mówił Adam Musiuk.

Wojewoda podlaski zapowiedział, że będzie kibicował zapowiedzianym działaniom w ochronie zabytków.

- Nie tylko pomysłom, ale i ich realizacji w praktyce - podkreślił Jacek Brzozowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny