Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podpowie, kiedy trzeba umieścić znak CE, czy gdzie sfinansować działalność biznesową

Redakcja
Informacja to jeden z najcenniejszych towarów w działalności gospodarczej.

I dlatego bezpłatne usługi informacyjne czy pomoc w znalezieniu kontrahentów, świadczone przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego, mogą być narzędziami o kapitalnym znaczeniu dla firm. Zarówno tych o krótkim stażu na rynku, jak i tych ze sporym doświadczeniem, ale poszukujących nowych rozwiązań czy partnerów. W ramach realizowanego przez fundację projektu Enterprise Europe Network przedsiębiorcom oferowane są usługi informacyjne.

Po co komu oznakowanie CE

– Usługi informacyjne skierowane są głównie do przedsiębiorców funkcjonujących na rynku, do tych, którzy dopiero zaczynają działalność gospodarczą, jak również do osób fizycznych, które chcą uzyskać wszelkie informacje na temat działań biznesowych, prawodawstwa czy funkcjonowania na rynkach Unii Europejskiej – wyjaśnia Dorota Isajuk z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. – Przykładowo, jeśli przedsiębiorca chce umieścić oznakowanie CE na wyrobie i nie bardzo wie, jak to zrobić, do jakich instytucji się zgłosić i czy w ogóle musi to zrobić, może przyjść do nas. My takiej informacji udzielimy szybko, bezpłatnie i w jednym miejscu.

Przypomnijmy, że sprawa oznakowania CE jest bardzo istotna z punktu widzenia firm działających w UE. Umieszczenie tego znaku na produkcie nie jest bowiem dowolne, tak jak np. uzyskiwanie certyfikatów jakości ISO.

– Sprowadzając jakąś maszynę z krajów spoza UE, np. Chin czy Stanów Zjednoczonych i wprowadzając wyrób po raz pierwszy na rynek europejski, przedsiębiorca zobowiązany jest umieścić na nim oznakowanie CE – mówi Dorota Isajuk. – Kategorie wyrobów, gdzie ten znak jest obowiązkowy są ściśle określone. Nie można od tego bezkarnie uciec.

Jak i za co założyć firmę

Punkt informacyjny w siedzibie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego to też dobry adres dla osób, które dopiero chcą założyć działalność gospodarczą. W lipcu zeszłego roku wprowadzony został system CEIDG, za pomocą którego osoby fizyczne mogą to właśnie zrobić.

– Krok po kroku wskażemy, co należy zrobić, na jaką stronę internetową wejść i jakie wypełnić formularze – zachęca pani Dorota. Jesteśmy także do dyspozycji, gdy przedsiębiorca jest zainteresowany pozyskaniem dotacji unijnych lub chce sięgnąć do innych źródeł finansowania swojej działalności. Wskażemy, jakie są możliwości w jego indywidualnym przypadku oraz co zrobić, aby z tych źródeł skorzystać.

Gdzie znaleźć zagranicznych kooperantów W ramach projektu Enterprise Europe Network Fundacja organizuje także imprezy matchmakingowe. Matchmaking to dosłownie swatanie. W języku ekonomii oznacza znajdowanie partnerów do realizacji celów biznesowych.

– Przedsiębiorca zainteresowany nawiązaniem kontaktów handlowych z firmą zagraniczną, może uczestniczyć np. w giełdzie kooperacyjnej – podpowiada Dorota Isajuk. – Organizowane są one w różnych krajach unijnych. Giełdy kooperacyjne zazwyczaj odbywają się w ramach określonych targów, w których przedsiębiorca też może uczestniczyć.

Jak wyjaśnia ekspertka PFRR, zaczyna się od rejestracji profilu firmy na stronie danej giełdy kooperacyjnej, określeniu profilu swojej działalności oraz rodzaju współpracy, którą przedsiębiorca chce nawiązać. Dane wszystkich zarejestrowanych firm umieszczane są w katalogu online. Z katalogu online zarejestrowani uczestnicy (polscy i zagraniczni) dokonują wyboru firm, z którymi chcieliby się spotkać podczas giełdy kooperacyjnej. W określonym dniu giełdy, przy ponumerowanych stolikach odbywają się serie uprzednio zaaranżowanych spotkań pomiędzy dobranymi w pary firmami. Rozmowy trwają zazwyczaj pół godziny.

Jak mówi pani Dorota, efekty spotkań są oczywiście bardzo różne: raz kończy się na rozmowie i wymianie wizytówek, a innym razem na zawarciu kontraktu handlowego. Niemniej jednak taka formuła giełdy to efektywny, tani i wygodny sposób na spotkanie wielu potencjalnych partnerów biznesowych w jednym miejscu i czasie.

– W ramach organizowanej giełdy kooperacyjnej pomagamy i przy rejestracji do bazy, i przy wyszukiwaniu partnerów do rozmów, zajmujemy się również całą logistyką, aranżujemy spotkania, organizujemy podróż i zakwaterowanie – wylicza ekspertka. – A jak wyglądają koszty? Przykładowo najbliższa giełda kooperacyjna odbywać się będzie podczas XIX Międzynarodowych Targów Budownictwa i Renowacji RESTA 2012 w Wilnie, na Litwie. Skierowana jest do szeroko rozumianej branży budowlanej. Sam udział w giełdzie kooperacyjnej jest bezpłatny. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy giełdy mają zagwarantowany wstęp na targi RESTA. Zapewniamy również, przy udziale minimum pięciu uczestników z naszego województwa, bezpłatny transport (bus). Firmy pokrywają jedynie koszty zakwaterowania oraz wyżywienia.

Fundacja organizuje również misje gospodarcze. W swojej formule, są podobne do giełd kooperacyjnych, ale obejmują też wizyty w firmach zagranicznych, instytucjach otoczenia biznesu, specjalnych strefach ekonomicznych.

– W ramach misji gospodarczych, często przeprowadzamy wizyty w specjalnych strefach ekonomicznych – dodaje Dorota Isajuk. – Na przykład podczas ostatnio organizowanej misji gospodarczej na Litwę, w specjalnej strefie ekonomicznej pod Kownem. Omawiane są wtedy zasady jej funkcjonowania, które w praktyce sprawdzamy odwiedzając działające tam firmy.

Największą popularnością wśród podlaskich przedsiębiorców cieszą się misje gospodarcze na Litwę i Łotwę.

Gdzie szukać
Punkt informacyjny w ramach projektu Enterprise Europe Network działa od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16. Znajduje się przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Białystok, ul. Starobojarska 15, fax: 85 740-86-85.

(peż)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny