Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy Terytorialsi składali przysięgę w Suwałkach. Ślubowanie objęło stu ochotników (zdjęcia)

(adek)
Już po raz czwarty w tym roku podlascy Terytorialsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. W niedzielę w Suwałkach przysięgę złożyło 100 ochotników, w większości uczniów i studentów.
Już po raz czwarty w tym roku podlascy Terytorialsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. W niedzielę w Suwałkach przysięgę złożyło 100 ochotników, w większości uczniów i studentów. 1PBOT
Już po raz czwarty w tym roku podlascy Terytorialsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. W niedzielę w Suwałkach przysięgę złożyło 100 ochotników, w większości uczniów i studentów.

- Uroczystość, oprócz tego, że zakończyła trwające od 22 czerwca szkolenie podstawowe, była jednocześnie podsumowaniem projektu "Wakacje z WOT" - mówi por. Łukasz Wilczewski oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław". - Dzięki tej inicjatywie uczniowie, studenci i nauczyciele, wykorzystując przerwę w nauce, mogli przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe.

Aż 70% nowo powołanych Terytorialsów ma od 18 do 24 lat - nawiązał do tego dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski w swoim przemówieniu:

- Kiedy patrzę na Was, moich nowych żołnierzy, jestem pod wrażeniem świadectwa patriotyzmu wśród tak wielu młodych ludzi. Szkolenie, które ukończyliście, odbywało się w pierwszych dniach wakacji - czasie, który młodzież poświęca na odpoczynek od nauki. Wy jednak w tym czasie pilnie uczyliście się wojskowego rzemiosła. To wielki, patriotyczny gest.

- Będziecie szkolić się także w rejonach przyszłej odpowiedzialności, tak aby doskonale znać ich specyfikę. (…) Oprócz obowiązku i odpowiedzialności, służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to również wiele możliwości rozwoju oraz realizowania swoich zainteresowań. Podczas ćwiczeń i szkoleń poszerzycie Wasze umiejętności, a także zdobędziecie nowe, przydatne w służbie jak i życiu codziennym oraz zawodowym - napisał minister obrony narodowej, w liście skierowanym do uczestników przysięgi.

Powołanie pod hasłem „Wakacje z WOT” to najliczniejsze wcielenie w 2019 roku. Szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o 130 żołnierzy (w tym 30 żołnierzy rezerwy).

Kolejne szkolenia kandydatów do służby w 1PBOT odbędą się w terminach: 13-28.09.2019 (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 21-28.09.2019 (żołnierze rezerwy). Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powinni zgłosić się już teraz do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Proces rekrutacji oraz dane teleadresowe WKU znajdują są na stronie www.terytorialsi.mil.pl.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 20 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. Terytorialsów pełni służbę w województwie podlaskim.

Zobacz też:

1 Podlaska Brygada Terytorialna pokazała sprzęt, który wykorzysta w przypadku np. klęski żywiołowej

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pokazała swój sprzę...

Terytorialsi , czyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej na plaży Dojlidy w Białymstoku uczyli się ratownictwa wodnego

Podlascy Terytorialsi na plaży Dojlidy w Białymstoku uczyli ...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny