Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Janicki – 13 sztuk

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Piotr Janicki – poeta, ur 1974 r. w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. W 2006 r. wydał tom wierszy „Nadal aksamit”. Za drugą książkę poetycką „Wyrazy uznania” (2014) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia 2015. Współautor portalu „Cyc gada”, drukował wiersze w branżowych pismach. „13 sztuk” (2016) to druga książka Janickiego wydana nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza.
Piotr Janicki – poeta, ur 1974 r. w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. W 2006 r. wydał tom wierszy „Nadal aksamit”. Za drugą książkę poetycką „Wyrazy uznania” (2014) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia 2015. Współautor portalu „Cyc gada”, drukował wiersze w branżowych pismach. „13 sztuk” (2016) to druga książka Janickiego wydana nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza. Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
Piotr Janicki, określany jako poeta z Supraśla, lepiej znany jest w Polsce niż w Białymstoku i okolicy. Nominacja „!3 sztuk” do nagrody im. Kazaneckiego zmusiła do odnalezienia i przeczytania tomiku wydanego we… Wrocławiu.

Piotr Janicki przez znawców zaliczany jest do poetów, którzy w swój własny sposób tworzą eksperymentalną na poły literaturę, ale też potrafią znaleźć odbiorców. „13 sztuk” to taki właśnie literacki eksperyment. Autor oscyluje od stylizowanej prostoty wręcz ludowości ballad i przyśpiewek po zabawy formą graficzną wiersza, czy przede wszystkim znaczeniami.

Wydaje się, że naturę wrażliwca pilnie skrywa pod skórą szydercy, czasem uważnego i wnikliwego obserwatora, czy wręcz reportera. Różnorodność form i poruszanych treści może wywoływać niezły mętlik w głowie, ale przedzieranie się przez pozornie banalne słowa, jakimi posługuje się Janicki może być rodzajem intelektualnego wyzwania. Refleksja nadchodzi niespodziewanie – raz może być sięgnięcie przysłowiowym wzrokiem tam, gdzie dotąd wzrok nie sięga i odkrycie świadomości bezmiaru wszechświata z najciemniejszymi gwiazdami w „Ciężarach”, zaraz obok w”Potędze wiedzy” ujawnia się zachwyt pewnym porządkiem świata odzwierciedlonym w ruchu cienia, który trwa „zawsze tyle, ile trzeba”.

Piotr Janicki umie w poezję przekuć dosłowność, chwilę jakże aktualną w wierszu „Biegnie noc sobotnia zimowa”, gdzie „wszyscy chorzy leżą w łóżku”. Lakoniczna forma może drażnić, irytować, a może też dowodzić samoograniczającego niedopowiedzenia. Zdaje się, że strach przed patosem, niechęć do utartych schematów tak zwanej klasycznej poezji każe mu w „Bardzo kochającym” od rozważań o niezgłębionej naturze przyrody przejść do metafizyki odchodzenia, wiary w obecność zmarłych wśród żywych przytłumionej opisem pracy… służb mundurowych.

Owe tytułowe sztuki z kolei zawierają w didaskaliach przepyszne opisy codziennego życia. Meble „jakby z trzech parafii”, domowe rytuały, Sytuacje rodem z korporacji, czy firmowych szkoleń. Pełne oswojonych przez czytelników rekwizytów (telewizory Philipsa) i nieoczywistych, często pure nonsensownych dialogów. Nie rozumiejąc zbyt wiele z sensu wielu z tych utworów, jednocześnie zachwyca mnie wszechstronność zainteresowań muzycznych poety. Od Shellac przez Weberna do Anthony Braxtona. Ale to wszystko kod kulturowy. Jest jednak jeden wiersz, który połączył mnie z autorem więzią silnej sympatii. Jakimże bowiem trzeba być „warzywem” planując z pewnością zupełnie nieświadomie, za to po zapadnięciu zmroku czynności techniczne tuż obok jednej z najwspanialszych naturalnych sal koncertowych Białegostoku, w której gra wirtuoz światowej klasy. „Niedaleko/pomnika/Piłsudskiego/monterzy/składają/aluminiową/rampę;/w starej farze/obok/ Paolo Pandolfo/tarmosi/swojego/chordofona/”. Znów Piotr Janicki pod maską nonszalancji skrył zachwyt dla kunsztu wiolinisty da gamba, którego występ 27 sierpnia 2014 roku zakłócało walenie młotem dobiegające zza kościelnych drzwi.

Festiwal Muzyki Dawnej. Paolo Pandolfo w Białymstoku (zdjęcia, wideo)

Indywidualizm Piotra Janickiego w 2015 roku został doceniony Literacką Gdynią, czy pokona prozę w tegorocznym finale nagrody im. Kazaneckiego pokaże czas, jednak tylko dzięki kapitule w ogóle odszukałem tę książkę. W zalewie wydawnictw to już jest sukces.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny