Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilotażowy program in vitro w Białymstoku. Z pozytywną opinią agencji krajowej. Po wakacjach projektem zajmą się radni

OPRAC.: wal
Radna Jowita Chudzik i prof. Sławomir Wołczyński, współtwórcy białostockiego, pilotażowego programu in vitro
Radna Jowita Chudzik i prof. Sławomir Wołczyński, współtwórcy białostockiego, pilotażowego programu in vitro Wojciech Wojtkielewicz
Mamy bardzo dobrą wiadomość. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała białostocki, pilotażowy program in vitro - nie kryła radości radna Jowita Chudzik podczas piątkowej [14.07.2023] konferencji na Rynku Kościuszki. Skorzystać z niego będzie mogło osiem par, których nie stać na leczenie. Pula programu wynosi 40 tys. zł.

Spis treści

Dzięki tej pozytywnej opinii możemy zrobić kolejny krok do wprowadzenia w życie programu - mówił Jowita Chudzik, która jest pomysłodawcą programu. Zgłosiła go do Budżetu Obywatelskiego 2023. W ubiegłorocznym głosowaniu poparło go 2195. To oznacza, że projekt został zakwalifikowany do realizacji.

Czytaj też: Białystok między tronem a ołtarzem. Drugie podejście radnych do in vitro

Prof. Wołczyński: przed nami kryzys demograficzny

Ale wcześniej musiał otrzymać pozytywną opinię Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Teraz będę wnioskowała, aby projekt uchwały profilaktyki zdrowotnej programu pilotażowego in vitro trafił na najbliższą sesję rady miasta - zapowiedziała radna. Pierwsze powakacyjne obrady radnych zaplanowano na koniec drugiej dekady września.

Prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu w Białymstoku, współautor programu, podkreślił, że jako kraj stoimy wobec olbrzymiego kryzysu demograficznego. Dodał, że działania prorodzinne nie przełożyły się na wzrost liczby urodzin,

- Natomiast leczenie niepłodności przyniesie - podkreślił Sławomir Wołczyński.

Dodał, że najlepszy byłby program ogólnopolski.

- Ale skoro go nie ma, to te drobne kroczki są istotne, abyśmy próbowali przełamywać ten ogromny kryzys demograficzny - zaznaczył profesor.

UMB. Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej zbada nowotwory nadnerczy

By białostocki program wszedł w życie musi otrzymać zielone światło.

- Wierzę, że tak się stanie - mówiła Jowita Chudzik.

Program dla ośmiu par

Następnie zostanie wyłoniony podmiot, który będzie realizował program. Będą mogły wziąć udział pary, które poddały się wcześniejszemu leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego, mieszkają w Białymstoku minimum 12 miesięcy od złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie są beneficjentami podobnego programu rozliczanego z pieniędzy publicznych.

Na pomoc bezdzietnym parom przewidzianych jest bowiem zaledwie 50 tys. zł. Z tego 10 tys. zł. przeznaczonych zostanie na przygotowanie Programu Polityki Zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białegostoku w roku 2023”. To oznacza, że tylko osiem par będzie mogło otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny