MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Picasso w Białymstoku! Już w najbliższy piątek będzie można zobaczyć mało znane prace bardzo znanego malarza. Ale wystaw będzie więcej

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Ekspozycje "Wojna i Pokój" oraz "Los Toros" z dziełami Picassa będzie można oglądać już od piątku w białostockim ratuszu
Ekspozycje "Wojna i Pokój" oraz "Los Toros" z dziełami Picassa będzie można oglądać już od piątku w białostockim ratuszu Materiały promocyjne muzeum
Już w najbliższy piątek, 12 stycznia o godz. 18 w białostockim ratuszu otwarte zostaną dwie niezwykłe wystawy. Pierwsza z nich - Picasso – „Wojna i Pokój" i „Los Toros" prezentuje prace jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Druga, "Kolory życia" przedstawia 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w.: Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Urbalewicza i Andrzeja Wróblewskiego.

Aż dwie wystawy będzie można oglądać w piątek, 16 stycznia w białostockim ratuszu. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Picasso - "Wojna i Pokój" i "Los Toros"

W historii sztuki niewielu artystów osiągnęło taką sławę i uznanie jak Pablo Picasso. Finezyjne, geometryczne formy oraz charakterystyczne przedstawienia postaci sprawiają, że jego obrazy bez trudu może rozpoznać każdy widz. Jednakże wystawa w Muzeum Podlaskim zamiast obrazów prezentuje mniej znaną dziedzinę twórczości z dorobku wszechstronnie uzdolnionego Picassa, a mianowicie litografię.

Ekspozycja skupia się na dwóch kluczowych tematach, które wywarły znaczący wpływ na życie artysty oraz jego dzieła. Pierwszy z nich to „Wojna i Pokój”, która prezentuje grafiki wykonane w znanej paryskiej drukarni – Atelier Mourlot. Dzieła te były manifestem artysty przeciwko wojnie i jej okrucieństwu oraz świadectwem jego działalności na rzecz pokoju.

Drugi z poruszanych tematów – „Los Toros” – to zbiór ukazujący walki byków, słynną korridę, która była często powracającym motywem w dziełach Picassa i ukazywała jego fascynację mitologią, kulturą Hiszpanii oraz „tauromachią”.

Kuratorkami są:

 • Anna Topolewicz,
 • Monika Stalończyk.

Ekspozycje będzie można oglądać do 7 lutego.

Kolory życia w Muzeum Podlaskim

Z kolei "Kolory życia" to ekspozycja, która przedstawia 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w.:

 • Kiejstuta Bereźnickiego,
 • Henryka Cześnika,
 • Edwarda Dwurnika,
 • Jana Lebensteina,
 • Tadeusza Pfeiffera,
 • Ewy Skaper,
 • Franciszka Starowieyskiego,
 • Zbigniewa Urbalewicza
 • i Andrzeja Wróblewskiego.

Wszystkie prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych, stale rozwijającej się, od niemal czterdziestu lat.

Kuratorem wystawy jest Zbigniew Buski, a jej prezentacja, w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, zorganizowana została we współpracy z Agencją Zegart. Wystawę będzie można oglądać do 1 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny