Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Sołtys – Mikrotyki

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Paweł Sołtys (ur. 1978) – muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Mikrotyki są jego prozatorskim debiutem.
Paweł Sołtys (ur. 1978) – muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Mikrotyki są jego prozatorskim debiutem. Wydawnictwo Czarne
Pablopavo uwiódł Polaków swoimi tekstami, socjologiczną obserwacją świata. „Mikrotyki” to zbiór opowiadań pełnych wspomnień, poezji, wzruszeń i wyjątkowych skojarzeń.

To nie są zwykłe historie. Zamiarem Pawła Sołtysa nie było też zaskakiwanie pointą. To raczej zbiór wrażeń ubranych w niezwykłe skojarzenia, a zarazem diariusz dojrzewania przefiltrowany przez zbiór życiowych doświadczeń. Ma rację Krzysztof Varga, radząc czytać Sołtysa powoli, niespiesznie, z uwagą. Bo też w każdym mikroopowiadaniu znajdzie się co najmniej jedna metafora, jedno zdanie tak wyjątkowe, że chce się je wypisywać na społecznościowych „wallach” i cytować, gdyby oczywiście ktoś chciał słuchać. Kiedy w „Deszczu” wymienia mieszkańców jakiegoś bloku, niepostrzeżenie wtrąca zdanie o sistrach Miller, które „ładniały godzina po nocnej godzinie, żeby łamać serca naszym starszym kolegom, ładując ich w dzieci, dzikie emigracje i kosztowne rozwody”. Jedno zdanie, a ileż w nim treści! Ileż socjologicznej obserwacji skondensowanej do kilku słów.

Pretekstem do opowiadania są najprostsze, oswojone czynności. Jak choćby banalna gra w squasha staje się pretekstem do wspomnień z PRL, do porównywania porządku z układem gwiazdek i belek na… milicyjnym pagonie. Wszak od pilnowaniu porządku, nie katowania księży i robotników była milicja. Varga zauważa, że profesor Kruk używający tomu Iwaszkiewicza zgoła nie do czytania, jest najlepszym promotorem czytelnictwa, mnie zachwyca obserwacja cmentarza prawosławnego na Woli, gdzie „ w pewnym momencie krzyże obrastają w pochyłe poprzeczki”. To już nie jest uliczny poeta Pablopavo, to Paweł Sołtys – pisarz. Pisarz, który w tym samym opowiadaniu potrafi, nie pierwszy raz zresztą w „Mikrotykach” i nie ostatni, odnieść się do okropieństw wojny – tej światowej i tej późniejszej – domowej. Bez zadęcia, polityki historycznej. Używa do tego celu przypowieści o… złodzieju słoniny dla sikorek. Co za wyobraźnia!

Czego potrzebuje chłopak z bloku z wielkiej płyty? Monstrualnego gramofonu grającego nasze życie. A znaleziona gdzieś na śmietniku patelnia? Nie dość, że używa popularnego w naszym regionie słowa „barachło”, to jeszcze wywodzi fantastyczne skojarzenie z XIX-wiecznymi Cyganami (wtedy o Romach nikt nie słyszał) i zastanawia się „kto odumarł tę patelnię?”. Często jego opowiadania są ulotne jak momenty, które opisuje, ale potrafi też trzymać w napięciu, co się wydarzy podczas spotkania z oszpeconą przez los młodą fryzjerką. Robiąc z dzieckiem zakupy w kolejce zauważa seledynowy wystrój sklepu. A ten kolor to szpital i „wciskanie przez umierającego człowieka specjalnego przycisku”. Samo życie. Upływ czasu (sam ma już 39 lat) podkreśla podróżą do Kraju Młodych Dziewczyn. O co chodzi wyjaśnia w opowiadaniu „Hrabal”.

Paweł Sołtys znalazł dobry czas na debiut. I nie chodzi o porę roku, ale porę życia. Sumę doświadczeń, obserwacji i umiejętności odnalezienia poezji w najbardziej bolesnych mgnieniach losu. Ulotności w ulotnych chwilach przeżywanych przez dzieci i staruszki cierpiące na amnezję. Po prostu dorósł, by zacząć pisać nietuzinkowo o sprawach poważniejszych, niż się na początku wydaje. Nawet jeśli to tylko wytwory wyobraźni, można mieć wrażenie, że krwawi wspomnieniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny