Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Bogowie na żywo na scenie i na ekranie. Kompozytor Bartosz Chajdecki poprowadzi koncert

Jerzy Doroszkiewicz
W filmie Łukasza Palkowskiego „Bogowie” rolę profesora Zbigniewa Religi brawurowo zagrał Tomasz Kot
W filmie Łukasza Palkowskiego „Bogowie” rolę profesora Zbigniewa Religi brawurowo zagrał Tomasz Kot Mat. promocyjne
To będzie wyjątkowy koncert, dokładnie w dniu, kiedy prof. Zbigniew Religa świętowałby swoje 80. urodziny. OiFP przygotowała projekcję filmu "Bogowie" z muzyką na żywo. Orkeistrą zadyryguje kompozytor - Bartosz Chajdecki.

Cztery lata temu „Bogowie” wstrząsnęli polskim kinem. Okazało się, że Łukasz Palkowski potrafi nakręcić wzorcową biografię, a że bohaterem jej była postać nietuzinkowa, sukces przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Film wyjechał ze Złotymi Lwami z festiwalu w Gdyni za najlepszy obraz roku, za pierwszoplanową rolę Tomasza Kota i za scenariusz Krzysztofa Raka. Ale czym byłby film bez muzyki? Skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego zabrzmi na żywo jako podkład do projekcji filmu na dużej scenie opery przy Odeskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor, a grać będzie jego B.A.Ch Film Ensemble oraz Orkiestra kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej.

O czym są "Bogowie"?

Film „Bogowie” (2014) to historia o geniuszu polskiej medycyny – profesorze Zbigniewie Relidze, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził w 1985 roku udaną operację przeszczepu serca. W czasach, gdy tego dokonał, istniało powszechne przeświadczenie, że przeszczepy są działaniem wbrew naturze. Ten milowy krok postawiony przez profesora i jego zespół ze szpitala w Zabrzu zrewolucjonizował polską medycynę. Film opiera się na faktach i nakreśla trudne czasy, w których przyszło im działać, pokazując jednocześnie sylwetkę buntownika, który walczył o lepszy świat i uratował życie tysiącom ludzi, walcząc o każde serce. W postać profesora Religi wcielił się Tomasz Kot.

Projekcja filmu „Bogowie” odbędzie się dokładnie w dniu, w którym profesor świętowałby swoje 80. urodziny.
Muzyka stanowi bardzo istotną część filmu, a nawet fabuły. Jak mówi kompozytor, jego celem było odtworzenie odgłosów i nastroju sali operacyjnej. Taki sposób prezentacji dzieła filmowego sprzyja lepszemu odbiorowi ścieżki dźwiękowej, która czasem – choć wybitna – czasem umyka widzowi.

Kim jest Bartosz Chajdecki

Bartosz Chajdecki, kompozytor młodego pokolenia, tworzy muzykę filmową, teatralną i telewizyjną. Jego działalność kompozytorska zaczęła się w wieku dwunastu lat. Był uczniem Zbigniewa Preisnera, a po kilku latach współpracował z krakowskim Teatrem Akne, realizował muzykę m.in. do spektaklu "A Little Requiem for Kantor", za którą został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, natomiast sam spektakl był pokazywany za granicą, w Anglii, Niemczech, Francji i Brazylii.

Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Współpracował z Yale School of Drama, New York School of Visual Arts, a także Teatrem Samuela Becketta w Londynie. Po wykonaniu autorskiego utworu „Destination Unknown”, po koncercie w Londynie organizacja EAJC (European Association for Jewish Culture) zainteresowała się jego twórczością i postanowiła przyznać mu w 2004 roku stypendium na dalszy rozwój. Na początku lat 2000 zaczął pisać muzykę dla polskich seriali i spektakli, za soundtrack do „Czasu Honoru” został nominowany w 2011 roku do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Komponował muzykę także do takich produkcji jak: „Chichot losu”, „Misja Afganistan”. „Baczyński”, „Bogowie”, „Moje Córki Krowy”, a także wielu innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny