MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski protest rolników 2024. Na środę zapowiedziano ponad 40 blokad w woj. podlaskim

Grabówka
Grabówka Wojciech Wojtkielewicz
Dziś kierowcy muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. Protesty w większości będą odbywać się w godzinach 7.00-19.00. Będziemy na bieżąco przekazywać informacje o sytuacji w regionie.

19:39

Wszystkie protesty w powiecie łomżyńskim zakończone. Wg oświadczeń organizatorów: Morgowniki zakończenie dziś godz. 20.00, Wojszki dziś godz. 22.00, Slobódka jutro 19.00. Pozostałe zgromadzenia na terenie woj. podlaskiego ZAKOŃCZONE

19:24

Niewodnica, Augustów, Milewo Zabielne - zakończone. Protest w Tonkielach na DK19 zakończony

18:41

Wojszki DK19 - miejsce zgromadzenia zablokowane dla wszystkich pojazdów.

16:44

Halickie zakończenie zgromadzenia. Nowodworce zakończenie

Grabówka
Grabówka Wojciech Wojtkielewicz

16:03

Fasty ul. Dobrzyniewska koniec blokady droga przejezdna. Tak samo Sielachowskie, Fasty skrzyżowanie z ul. Dzikowska
Stanisławowo zakończone

13:51

13:17

Główne postulaty protestujących rolników są znane od dawna. Chodzi o skasowanie Zielonego Ładu oraz ograniczenie importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednak rolnicy mają również inne postulaty wśród nich znajduje się chociażby rozbudowa infrastruktury.

- Wjeżdża do nas ziarno z Ukrainy, ale nie ma, jak wyjechać. Jesteśmy ograniczeni logistycznie. Porty nie są przystosowane do handlu zbożem w takim zakresie jak obecnie. Powinniśmy rozbudować porty, aby ziarno szło w świat, a nie zalegało w naszym kraju – stwierdził Karol Faszczewski rolnik z powiatu wysokomazowieckiego, prezes stowarzyszenia Rolnicy Podlasia.

Blokada w Jeżewie
Blokada w Jeżewie Jakub Wróblewski

Podkreśla, że rolników nie boli sam import, ale nie równa konkurencja oraz inne normy w ukraińskich produktach.

- Na Ukrainie nie ma żadnych norm. Są używane środki ochrony roślin, które zostały u nas wycofane 20 lat temu. My jako rolnicy walczymy o wszystkich, o bezpieczną żywność. Te zboże, które do nas przyjeżdżało, przyjeżdża zawiera środki zakazane w Polsce. Ludzie są truci. Czujemy się oszukani, że my musimy spełniać setki wymogów, a tu swobodnie do naszego rynku został dopuszczony taki duży gracz jak Ukraina - powiedział rolnik z powiatu wysokomazowieckiego.

- Jakiś handel musi się odbywać. Nie mamy nic przeciwko, aby te ziarno wjeżdżało i szło tranzytem do krajów trzecich. Po co nam żywność z Ukrainy, skoro mamy swojej nadmiar. Polska jest wielkim eksporterem żywności. W tamtym roku wyeksportowaliśmy żywność za ponad 20 mld zł. Nie widzę sensu sprowadzania tej żywności, tym bardziej że nie spełnia naszych norm. Dopóki nie spełnia naszych norm, to jesteśmy za tym, aby ten import zatrzymać - podkreślił rolnik.

W ostatnich tygodniach pojawiały się głosy i apele, że całkowita blokada granicy z Ukrainą uderzy w producentów mleka. Jednak Karol Faszczewski uważa, że jest to próba podzielenia strajkujących.

- Ktoś mówi, że zboże wjeżdża, ale producenci mleka na tym dużo zyskują, ale to jest tylko chwilowe. Ostatnio ukazała się informacja, że Ukraina wprowadziła dopłaty do zakupu krów mlecznych. W przeliczeniu na złotówki dopłata wynosi 5 tys. zł. Ukraina mówi, że nie ma pieniędzy na prowadzenie działań wojennych, a mają bardzo duże pieniądze na wspieranie swojego rolnictwa. W Polsce taka krowa kosztuje 6-7 tys. Zł, no to 5 tys. zł stanowi ¾ tej kwoty. Słyszałem, że Ukraińcy na zachodzie Europy wykupują bardzo dużo zwierząt. Tam rodzinne gospodarstwa takie jak u nas stanowią mniejszość. Większość to ogromne agroholdingi budujące obory na tysiące krów. Teraz jesteśmy na lekkim plusie, bo polski eksport produktów mleczarskich na Ukrainę to tylko 3% naszego eksportu. Dla niektórych zakładów jest to znaczące, ale w skali kraju to nieduże liczby. Jednak powinniśmy solidaryzować się z producentami żywności, ponieważ dziś jesteśmy na plusie, a za jakiś czas możemy podzielić ich los i również będziemy stratni - podkreśla Karol Faszczewski.

13:01

Kilkanaście tirów na na białostockich, polskich i zagranicznych numerach stoi na drodze dk 65 między Dobrzyniewem Dużym i Fastami. Rolnicy blokują strategiczny most, gdzie Biała wpada do Supraśli. I zjazd na Dzikie, którędy można byłoby ewentualnie objechać blokadę przebijając się w stronę Choroszczy.

Rolnicy przepuścili karetkę na sygnale pędzącą w stronę Moniek, czy zmierzający z przeciwległego kierunku patrol saperski.

Przepuszczona przez blokadę karetka mknąca w stronę Moniek
Przepuszczona przez blokadę karetka mknąca w stronę Moniek Tomasz Maleta

- Jest spokojnie, kierowcy rozumieją nasze postulaty – mówili protestujący, którzy na ciągnikach mają nie tylko flagi narodowe, ale też transparenty.

Zdarza się też, że przepuszczają podróżnych, którzy muszą dostać się do Białegostoku do lekarza. Tak było w przypadku mieszkanki okolic Grajewa.

- Jestem zła, bo sama jestem rolniczką, ale naprawdę muszę być dziś w Białymstoku – przekonywała, skutecznie, organizatora protestu.

Rano alternatywą był przejazd przez Dobrzyniewo Fabryczne. Kilka minut po godz. 10 rolnicy zablokowali most na rzece Białej od strony Fast. Niektórzy podróżni przemierzali ten odcinek pieszo, inni nie kryli irytacji w rozmowach z policjantami, którzy przed mostem na Supraśli w Dobrzyniewie Fabrycznym informowali o blokadzie i możliwych objazdach. W praktyce jednak mieszkańcy zostali odcięci od Białegostoku, ale też części terenów gminy. Nawet zawieszono zajęcia w gminnych szkołach.

Transparent na ciągniku podczas blokady DK 65
Transparent na ciągniku podczas blokady DK 65 Tomasz Maleta

12:50

Strajkuję dla mojego syna. Musimy walczyć o naszą przyszłość, ponieważ jest zagrożona. Ludzie wydawali ogromne pieniądze chociażby na nawozy, a teraz zostali ze zbożem, którego cena jest strasznie niska. Podejrzewam, że budżety niektórych rolników są tak zrujnowane, że po prostu nie mają obecnie żadnego wyjścia. Nikt nie protestuje dla przyjemności - powiedział naszemu reporterowi Mieczysław Mioduszewski, jeden z rolników strajkujących w Jeżewie.

Dodatkowo pan Mieczysław jest myśliwym. Zaznacza, że zapowiadane zmiany są nie do zaakceptowania.

- Robi się z nas zabójców, którzy nie są potrzebni i szkodzą naturze. Bez regulowania populacji zwierząt byłaby tragedia. Widzimy, że zwierząt robi się coraz więcej. Mamy coraz więcej szkód rolniczych, wypadków, zwierzyna wchodzi do miast. Niech państwo przejmie odpowiedzialność za szkody, a my możemy nie polować dwa lata. Zobaczymy, jak wyjdą na tym rządzący - stwierdził rolnik.

11:52

Około 50 ciągników blokuje wiadukt w Łapach.

Około 50 ciągników blokuje wiadukt w Łapach.
Około 50 ciągników blokuje wiadukt w Łapach. Jakub Wróblewski

11:14

Jak informują policjanci, na terenie województwa odbywa się w tej chwili 28 zgromadzeń z czego 27 związanych jest z utrudnieniami w ruchu. Ostatnie które się zawiązało to zgromadzenie w Zambrowie na ulicy Fabrycznej ono nie wiąże się z utrudnieniami w ruchu. Nie zawiązały się zgromadzenia na terenie Suwałk tam planowane jest od godziny 16.00 i nie zawiązało się zgromadzenie planowane na terenie powiatu sejneńskiego. Według policyjnych szacunków w zgromadzeniach uczestniczy ponad 1000 osób i blisko 600 pojazdów zarówno ciągników i jak i samochodów osobowych

Blokada w Jeżewie
Blokada w Jeżewie Jakub Wróblewski

11:10

10:50

W Jeżewie spora grupa rolników ciągnikami blokuje rondo. Drogi na Łomżę, Tykocin, Białystok zablokowane.

Blokada w Jeżewie
Blokada w Jeżewie Jakub Wróblewski

10:16

17 samochodów osobowych blokuje rondo w Nowodworcach. W Kurianach na DK 19 skrzyżowanie ul. Gminnej i Kuriany również zablokowane.

10:10

O 10 rolnicy na S8 rozpoczęli oficjalnie blokadę. Odśpiewali m.in. hymn. Teraz rozmawiają o swoim postulatach oraz wymieniają się poglądami. Mają żal do rządu, że nadal nie zostały zrealizowane ich postulaty.

Protest na S8 w rejonie miejscowości Milewo Zabielne
Protest na S8 w rejonie miejscowości Milewo Zabielne Jakub Wróblewski

9:51

Rozpoczęły się protesty w Grabówce i Wasilkowie.

W Grabówce rolnicy protestują na rondzie (skrzyżowanie Szosy Baranowickiej z ul. Białostocką i ul. Sobolewską. Na razie 2 ciągniki. W Wasilkowie na skrzyżowaniu ul Białostockiej i Jurowieckiej na razie jest 1 ciągnik i 1 samochód osobowy.

9:35

Rolnicy podkreślają, że ich postulaty są niezmienne. Chcą, aby zielony ład został wyrzucony do kosza oraz ograniczenia importu towarów rolno spożywczych z Ukrainy. Podkreślają, że obecnie ciężko jest im konkurować z towarami rolnymi z Ukrainy.

Protest na węźle Milewo Zabielne na s8
Protest na węźle Milewo Zabielne na s8 Jakub Wróblewski

9:30

Kolejni rolnicy zjeżdżają się na protest na S8. Ruch jest zablokowany, ale wszystkie pojazdy uprzywilejowane przejeżdżają bez problemu.

Kolejni rolnicy zjeżdżają się na protest na S8. Ruch jest zablokowany, ale wszystkie pojazdy uprzywilejowane przejeżdżają bez problemu.
Kolejni rolnicy zjeżdżają się na protest na S8. Ruch jest zablokowany, ale wszystkie pojazdy uprzywilejowane przejeżdżają bez problemu. Jakub Wróblewski

9:25

Rozpoczęły się kolejne zgromadzenia: w Uhowie (11 ciągników), w Łapach (na tę chwilę 50 ciągników) i miejscowości Halickie (chwilę 4 ciągniki).

9:16

Blokadę na S8 (węzeł Milewo Zabielne) tworzą rolnicy z powiatu wysokomazowieckiego, zambrowskiego oraz białostockiego. Razem z rolnikami protestują myśliwi oraz branża transportowa.

Protest na węźle Milewo Zabielne na s8
Protest na węźle Milewo Zabielne na s8 Jakub Wróblewski

9:14

Węzeł Sielachowskie ma DK 8 zablokowany w obu kierunkach. Na tą chwilę 8 ciągników

9:10

Rozpoczęło się zgromadzenie w Surażu. Na tą chwilę 11 ciągników.

8:58

S8 zamknięta w obie strony. Na węzeł Milewo Zabielne rolnicy przyjechali na protest zarówno ciągnikami jak i samochodami

Protest na węźle Milewo Zabielne na s8
Protest na węźle Milewo Zabielne na s8 Jakub Wróblewski

8:55

Łomża - mosty zablokowane brak możliwości objazdu, blokady w gminie Wizna na DK 64 na wysokości Sulim Strumiłowo , blokady w gminie Nowogród w Morgownikach na skrzyżowaniu DW 645 i DW 648.

Most w Wiźnie zablokowany.
Most w Wiźnie zablokowany. Kolizyjne Podlasie

8:24

Rozpoczął się protest w Stanisławowie. Ruch zablokowany. Rozpoczęła się także blokada w Niewodnicy Kościelnej.

8:21

Rozpoczęło się zgromadzenie rolników w Piątnicy Poduchownej

8:15

Otrzymaliśmy informację o tym że planowane na dzisiaj zgromadzenie w Bielsku Podlaskim nie odbędzie się - poinformował Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji. - Nie odbędzie się także zgromadzenie zaplanowane w m. Turna Małana drodze krajowej nr 19.

8:13

8:02

O godzinie 7.15 rozpoczął się protest na węźle w Szypliszkach. Na miejscu jest 15 samochodów osobowych i 15 ciągników. Droga ekspresowa zablokowana w obu kierunkach. Pojazdy kierowane są na drogę W651.

7:55

Rozpoczął się protest w Kleosinie (Skrzyżowanie ul. Tarasiuka i ul. Zambrowskiej). Na tą chwilę 11 ciągników

7:30

Rozpoczęła się blokada drogi DK62 na moście rzeki Bug w m. Tonkiele. Na tą chwilę 6 ciągników

7:20

Jeżewo Stare (rondo na skrzyżowaniu DK 64 i DW 671) - rozpoczęcie zgromadzenia. Na tą chwilę 12 ciągników.

Rozpoczął się protest w Jeżewie Starym
Rozpoczął się protest w Jeżewie Starym KWP Białystok

7:15

Rozpoczęło się zgromadzenie w Wojszkach na DK 19. Na razie 20 ciągników. Rolnicy protestują już także w miejscowościach: Śródlesie, na S8 na węźle Milewo Zabielne (20 samochodów, 30 osób) i na DW 685 na wysokości m. Ancuty.

Śródlesie
Śródlesie Kolizyjne Podlasie

7:12

Rozpoczyna się blokada drogi dk8 węzeł Augustów, 70 ciągników i 80 osób. Węzeł Rzędziany na S8 również już zamknięty. Zarówno dla osobówek jak i ciężarówek.

6:50

Ogólnopolski protest rolników trwa już od stycznia. Rolnicy nieustająco walczą o realizację swoich postulatów. Główne z nich to wycofanie się z europejskiego Zielonego Ładu, wstrzymanie importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz odbudowa hodowli w Polsce. Rolnicy mówią, że ich postulaty nie są realizowane, więc kolejny raz zaostrzają protest. Blokad można spodziewać się w całej Polsce. Łącznie w kraju zaplanowano ponad 600 blokad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny