Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tym jak czytać etykiety, a cukier zastąpić zdrowszymi zamiennikami ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozmawiała Ola Bielska

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Aleksandra Bielska spotkała się ze słuchaczami białostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Aleksandra Bielska spotkała się ze słuchaczami białostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Marcin Pawlukiewicz
Dzień po mikołajkach był dla seniorów wyjątkowo słodki. Wyjątkowo, bo zdrowo słodki. Na auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się specjalna prelekcja Aleksandry Bielskiej skierowana do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prelegentka podkreśliła m.in. jak ważne jest kontrolowanie ilości cukru w codziennej diecie, czy dlaczego nie warto obdarowywać wnuków słodyczami.

- Uświadamiałam seniorów w kwestii czytania etykiet oraz bycia świadomym konsumentem - mówi Aleksandra Bielska, coach cukierniczy, inicjatorka programu "Mniej cukru". - Pokazałam ile cukru znajduje się w ulubionych słodkościach oraz popularnych napojach. Była to świetna okazja podkreślenia, że bardzo często nie zauważamy cukru, który wypijamy w napojach i sokach. Rozmawialiśmy o zamiennikach cukru, takich jak erytrytol, stevia czy miód.

Prelekcja dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Prelekcja odbyła się 7 grudnia na auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a uczestnikami byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak twierdzi Aleksandra Bielska, oprócz aspektów dietetycznych, poruszona została również kwestia emocjonalnego stosunku do jedzenia, szczególnie słodyczy, które często są symbolem miłości czy nagrody.

- Dyskusja ta miała na celu uświadomienie, jak ważne jest znalezienie zdrowszych alternatyw dla wyrażania uczuć przy okazji celebrowania rodzinnych uroczystości czy spotkań z wnukami - zapewnia Bielska. - Uczestnicy słuchali uważnie, mam nadzieję, że prelekcja im się podobała.

Podkreślono także wartość domowego wypieku jako alternatywy dla przetworzonych słodyczy. Ola Bielska podzieliła się swoim sprawdzonym przepisem na pierniczki do dekoracji, które można upiec i udekorować wspólnie z dziećmi i wnukami. To świetny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu i recepta na wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych.

Nie obyło się bez pytań po wykładzie. Wśród nich pojawiły się i te o czekoladę gorzką i kakao oraz to, czy są zdrowe czy o indeks glikemiczny.

- Pani Ola opowiedziała nam o tym, jak pomaleńku wyzbywać się potrzeby na słodkie, którą fałszywie generuje nasz mózg - zapewnia Maria Szulga, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. - Jak się od tego odzwyczajać. Uświadomiła nam ile i w jakich produktach jest cukru - o czym często nie wiemy. Myślę, że to było bardzo potrzebne spotkanie. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. I wszyscy odebrali je bardzo pozytywnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny