Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe fantomy na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Studenci UMB nauczą się na nich, jak poprawnie zakładać sondę żywieniową

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku trafiły trzy fantomy do zakładania sond żywieniowych u pacjentów dorosłych i u dzieci oraz symulator odczuć starczych
Do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku trafiły trzy fantomy do zakładania sond żywieniowych u pacjentów dorosłych i u dzieci oraz symulator odczuć starczych Wojciech Wojtkielewicz
Trzy fantomy fantomy, na których studenci będą uczyć się, jak poprawnie zakładać sondy żywieniowe, oraz skafander, który pomoże zrozumieć, jakie ograniczenia w poruszaniu się mają osoby starsze lub pacjenci po udarach... To wszystko trafiło właśnie do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Sprzęt wypożyczyła uczelni fundacja Nutricia - na razie na rok.

Trzy fantomy i skafander trafiły do UMB

Do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku trafiły trzy fantomy do zakładania sond żywieniowych u pacjentów dorosłych i u dzieci oraz symulator odczuć starczych. To efekt współpracy uczelni z Fundacją Nutricia. Dodatkowo Fundacja zapewni materiały dydaktyczne oraz szkolenia dla wykładowców. W najbliższym roku akademickim z zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń na fantomach w Centrum Symulacji Medycznych UMB skorzysta 1700 studentów uczelni. Po zajęciach student będzie potrafił rozpoznać niedożywienie, zaplanować i prowadzić żywienie enteralne i parenteralne, żywienie pacjenta w okresie poprzedzającym duży zabieg operacyjny, żywienie enteralne dzieci, będzie potrafił założyć sondę do żywienia i obsługiwać PEG. W efekcie skorzystają na tym przyszli pacjenci obecnych studentów.

Białystok: Centrum Symulacji Medycznych UMB już w październiku (zdjęcia)

Co trzeci przyjmowany do szpitala pacjent wykazuje objawy niedożywienia. To niedożywienie w trakcie hospitalizacji się tylko pogłębia- mówi Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia. I tłumaczy, dlaczego to niedożywienie jest tak niebezpieczne: - Badanie wykazują, że pacjent niedożywiony w szpitalu przebywa o tydzień dłużej. Koszty jego leczenia są trzy razy wyższe niż pacjenta dobrze odżywionego. A ryzyko śmierci w takich przypadkach jest trzy razy wyższe.

Dlatego tak ważne w niektórych przypadkach jest leczenie pozajelitowe.

Zajęcia z leczenia pozajelitowego

Zajęcia z leczenia żywieniowego będą prowadzić wykładowcy z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych UMB, Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii Pediatrii UMB, II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, Kliniki Neurologii UMB, Kliniki Geriatrii UMB. Fundacja Nutricia użyczy UMB następujący sprzęt dydaktyczny: jeden fantom pediatryczny do nauki żywienia enteralnego (z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii), dwa fantomy do nauki żywienia enteralnego imitujące osobę dorosłą (z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii), jeden kombinezon do symulacji odczuć starczych.

Centrum Symulacji Medycznych UMB. Tu nauczą się, jak leczyć ludzi (zdjęcia)

- Osoba, która ubiera się w ten skafander, ma okazję poczuć, jak czuje się osoba starsza czy osoba po udarze, która na przykład ma niedowład jednej strony ciała czy zaburzenia widzenia. Kiedy student będzie próbował poruszać się w ty skafandrze, poczuje, na jakie trudności może napotkać pacjent, i będzie mu łatwiej zrozumieć sytuację pacjenta i wczuć się w jego możliwości fizyczne - tłumaczy dr Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz, adiunkt z kliniki Gastroenterologii i chorób Wewnętrznych UMB.

I dodaje, że bardzo docenia też nowe fantomy. Bo do tej pory studenci zakładania sondy czy kegów do żołądka uczyli się... tylko teoretycznie. - Teraz będą mieli okazję to przećwiczyć - mówi. I dodaje: - Na studiach nie ma oddzielnego przedmiotu, jeżeli chodzi o leczenie żywieniowe. Te tematy poruszamy w ramach zajęć w klinice gastroenterologii, w czasie zajęć z chorób wewnętrznych.

Fantomy w UMB pozostaną przez rok

Umowa zostaje zawarta na okres od 1 września 2023 roku do 30 września 2024 r. z możliwością jej przedłużenia, po przedłożeniu Fundacji wyników ankiety ewaluacyjnej.

Niedożywienie pacjentów w polskich szpitalach jest poważnym problemem. Jak wykazały badania, ponad 30% pacjentów jest niedożywionych podczas przyjęcia do szpitala, a u dalszych 20-30% niedożywienie pogłębia się podczas pobytu w szpitalu . Niedożywienie natomiast znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia proces zdrowienia.

UMB jest piątą uczelnią medyczną w Polsce korzystającą z grantu edukacyjnego Fundacji Nutricia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny