MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niska cena - słaby specjalista

Redakcja
Musi to by człowiek, który lubi się ciągle uczyć i ma umiejętność osiągania kompromisów.

Kurier Poranny: Czym zajmują się konsultanci-wykładowcy w zakresie rachunkowości?

Witold BOJANOWSKI, wykładowca Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce: Spotykamy się z konkretnymi problemami związanymi z rachunkowością w konkretnych firmach. Same nie potrafią sobie z nimi radzić, ponieważ często są to sprawy odbiegające od codziennych zadań księgowego. Zajęty bieżącymi obowiązkami nie ma on czasu przygotować zakładowego planu kont czy polityki rachunkowości na cały rok obrotowy. Przedsiębiorstwa zlecają wykonanie takich prac różnym firmom konsultingowym albo zamawiają szkolenia, aby uzyskać na nich odpowiedzi na interesujące je pytania.
Konsultant-wykładowca na początku odbywa spotkania z przedstawicielami firm, najczęściej specjalistami działu księgowości lub zarządu. W ten sposób poznaje potrzeby klienta, dowiaduje się, czego firma oczekuje po szkoleniu. Następnie przygotowuje materiały szkoleniowe, na bieżąco prowadząc konsultacje z przedsiębiorstwem. Wreszcie przeprowadza szkolenie, gdzie oprócz wiedzy merytorycznej liczy się umiejętność przekazywania informacji. Nie jest to praca, która wymaga przebywania przez osiem godzin w jednym miejscu. Szkolenia mają konkretny termin i czas trwania. Często odbywają się po południu, w soboty i niedziele, czyli po godzinach pracy.

* Jakie jest zapotrzebowanie na ten zawód?

- W tej chwili bardzo duże, zarówno od strony konsultingowej, jak i szkoleniowej. Wiąże się to z wprowadzeniem od początku przyszłego roku nowych przepisów o rachunkowości. Zakres zmian jest ogromny, pojawiło się wiele rzeczy całkowicie nowych. Konieczne będzie zastosowanie przepisów z międzynarodowych standardów rachunkowości. Największe zainteresowanie tymi zmianami, a więc i naszą pracą, wykazują spółki giełdowe oraz wszystkie firmy, które mają zagranicznych udziałowców, zwłaszcza z krajów Unii Europejskiej. Jednak tak naprawdę problem zmian w ustawie i wprowadzenia międzynarodowych standardów dotyczy każdej firmy, jeśli tylko prowadzi ona pełne księgi rachunkowe.
Również podlascy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze szkoleń tego typu i konsultacji dotyczących rachunkowości. Seminarium z tym związane będę prowadził w białostockim Regionalnym Centrum Szkoleniowym już w połowie listopada.

* Gdzie można się nauczyć tego zawodu i znaleźć zatrudnienie?

- Nie ma szkół, które kształcą dokładnie w tym zawodzie. Większość wykładowców to pracownicy wyższych uczelni. Są konsultantami-wykładowcami i godzą to ze swoją podstawową pracą. Specjaliści znajdują zatrudnienie w firmach konsultingowych lub szkoleniowych. Warto zwrócić uwagę, że w większości przypadków konsultant sam nie jest partnerem dla firmy. Kontakt nawiązują ze sobą przedsiębiorstwa - jedno zapewnia wykładowców, inne potrzebują określonego szkolenia.

* Po czym poznać fachowca?

- Na pewno musi to być człowiek komunikatywny, który lubi nawiązywać kontakt z ludźmi i dużo mówić. Wskazana jest pewność siebie, ponieważ trzeba przekonać uczestników do swojego punktu widzenia. Specjalista powinien pokazać, że naprawdę zna się na tym, o czym mówi i nie może mieć momentów zawahania. Musi to by człowiek, który lubi się ciągle uczyć i ma umiejętność osiągania kompromisów. Prowadzący wykłady nie może mówić monotonnie, powinien kłaść nacisk na najważniejsze kwestie, czasami umieć zażartować. Dobrze jest na chwilę rozluźnić atmosferę.

* Ile zarabia dobry konsultant?

- To wynagrodzenie nie ma charakteru miesięcznego, przynajmniej w większości przypadków. Jest to płaca za wykonanie konkretnej pracy i w sumie wynosi zazwyczaj więcej niż przeciętna krajowa. Wszystko zależy od tego, dla jakiej firmy szkoleniowej pracuje, ponieważ mają one różną renomę. Zajęcia o podobnej czy takiej samej nazwie mają różną jakość. Aby zdobyć klientów, firma o słabej renomie musi kusić ich niską ceną. To przekłada się na niskie wynagrodzenie dla konsultanta. Natomiast firma o dobrej marce bierze więcej za swoje usługi. Nie możemy jednak powiedzieć, że bierze więcej za to samo, bo nawet szkolenia z tego samego tematu mogą być w inny sposób prowadzone i co innego przekazywać. Moim zdaniem, jeżeli specjalista jest naprawdę dobry, to wcześniej czy później rozpocznie współpracę z renomowaną firmą.
Rozmawiał:
Sylwester SACHARCZUK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny