Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ, kiedy boli cię brzuch. To może być objaw zespołu jelita drażliwego

Katarzyna Sklepik [email protected]
Nie lekceważ, kiedy boli cię brzuch. To może być objaw zespołu jelita drażliwego
Nie lekceważ, kiedy boli cię brzuch. To może być objaw zespołu jelita drażliwego pixabay.com
Coraz więcej osób uskarża się na częste bóle brzucha, wzdęcia oraz występujące na przemian biegunki i zaparcia. Co trzecia z nich ma dolegliwości, które mogą być symptomami zespołu jelita drażliwego.

- Niestety, wielu pacjentów je lekceważy. A wczesne rozpoznanie zespołu jelita drażliwego i odpowiednia diagnoza mogą nam pomóc poprawić jakość życia - mówi Beata Ślebzak-Cebula, dietetyk kliniczny .

Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień - biegunkami i zaparciami - oraz mogącymi towarzyszyć im bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Najczęściej występuje u kobiet między 30. a 40. rokiem życia (ok. 70 procent). Jest to choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić tak, by nie były zbyt uciążliwe.

- Powodem zespołu jelita drażliwego są zaburzenia jelita grubego, a te mogą być spowodowane stanami lękowymi, stresem, depresją, a także nadużywaniem środków przeczyszczających i spożywaniem niektórych pokarmów. Dlatego obserwując u siebie któreś z objawów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym i dietetykiem, który pomoże nam ułożyć jadłospis tak, by układ pokarmowy i jelita lepiej sobie z nim radziły - mówi Beata Ślebzak-Cebula.

Bóle brzucha i dyskomfort w jamie brzusznej powtarzający się przez trzy miesiące. Ból w podbrzuszu i w lewym dolnym odcinku jamy brzusznej. Najczęściej występuje po posiłku. Zaparcia - mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu charakteryzujące się małą ilością twardego i grudkowatego stolca.

Bez względu na to, na jaką postać zespołu nadwrażliwego jelita cierpimy (występują cztery postacie choroby), powinniśmy stosować dietę lekkostrawną, którą - zgodnie z zaleceniami dietetyka - można modyfikować.

- Najważniejsze będą regularne posiłki. W zależności od tego, jak intensywne mamy dni, najlepiej jeść 4-5 małych posiłków - mówi Beata Ślebzak-Cebula. - I co ważne, powinniśmy tak gospodarować naszym czasem, by znaleźć chwilę na zjedzenie posiłku w spokoju.

Unikajmy smażonych i grillowanych mięs, zastąpmy je gotowanymi, duszonymi lub pieczonymi w folii. Wskazane są również chude mięsa, wędliny i ryby.

- Musimy zrezygnować z pikantnych i ostrych przypraw. Dania możemy przyprawiać na przykład sokiem z cytryny, koperkiem, pietruszką, bazylią, ziołami prowansalskimi, kminkiem i anyżkiem - wylicza dietetyk.

Drażliwe, jak... kobieta

Jak rozpoznać objawy?

Regularne, lekkie posiłki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny