Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ uczy pacjentów, jak brać antybiotyki

Urszula Ludwiczak
Kiedy warto stosować antybiotyki, a kiedy są niepotrzebne. Takie ulotki informacyjne dla pacjentów  trafią do białostockich aptek. To akcja podlaskiego NFZ.
Kiedy warto stosować antybiotyki, a kiedy są niepotrzebne. Takie ulotki informacyjne dla pacjentów trafią do białostockich aptek. To akcja podlaskiego NFZ. sxc.hu
Kiedy warto stosować antybiotyki, a kiedy są niepotrzebne. Takie ulotki informacyjne dla pacjentów trafią do białostockich aptek. To akcja podlaskiego NFZ.

Trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Kampania ma zwrócić uwagę na zagrożenie ryzykiem utraty skuteczności antybiotyków w efekcie nieracjonalnego ich stosowania.

W kampanię włączył się m.in. podlaski oddział NFZ.

- Chcemy przypomnieć pacjentom, jak ważne jest prawidłowe stosowanie antybiotyków - mówi Rafał Tomaszczuk z podlaskiego oddziału NFZ. - Dlatego do białostockich aptek trafią w najbliższych dniach ulotki dla pacjentów, informujące o racjonalnym zażywaniu antybiotyków.

To informacja ważna nie tylko z okazji kampanii, ale każdego dnia. A zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy trwa sezon na rozmaite infekcje. „Nie stosuj antybiotyku na grypę, przeziębienia, zapalenie gardła i oskrzeli” - ostrzega wyprodukowana przez NFZ ulotka.

- Antybiotyk powinien być przyjmowany tylko wtedy, kiedy są ku temu wskazania - mówi prof. Jan Braszko, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Przy czym wskazaniem nie jest np. gorączka, czy poważna nawet choroba, ale wirusowa. Musimy najpierw rozpoznać chorobę i mieć duże prawdopodobieństwo, że jest to choroba bakteryjna. Wskazaniem może być np. proste do rozpoznania przez lekarza paciorkowcowe zapalenie gardła.

Niestety, antybiotyki są bardzo często nadużywane. - To prowadzi do bardzo złych skutków - zaznacza prof. Braszko. - Powszechnie znanym jest narastanie oporności bakterii na antybiotyki.

Ale coraz więcej mówi się też o nowych negatywnych skutkach długofalowych.

- Okazuje się, że dzieci, które do 23. miesiąca życia otrzymają przynajmniej cztery kursy antybiotykowe, mają potem duże problemy z otyłością - zaznacza prof. Braszko. - Nie dlatego, że jedzą niezdrowo. Część z tych dzieci, mimo że dostaje zdrowe jedzenie, też utyje. Antybiotyki zmieniają bowiem metabolizm. Co więcej, z badań populacji duńskiej wynika, że osoby po 50. roku życia, które mają cukrzycę, dwa razy częściej przyjmowały antybiotyki, niż osoby, które cukrzycy nie mają. Czyli antybiotyki powodują dwukrotnie większą szansę zapadnięcia na cukrzycę.

O tym trzeba pamiętać:

Większość przeziębień oraz grypa wywoływane są przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki nie działają - w takich przypadkach stan chorego nie poprawia się pod wpływem przyjmowania antybiotyku: antybiotyki nie obniżają gorączki ani nie łagodzą objawów, np. kataru.

Przyjmując antybiotyki, należy przestrzegać zaleceń lekarza. W przypadku nieprawidłowego stosowania antybiotyków: na skutek skracania czasu leczenia, obniżania dawki, nieprzestrzegania właściwej częstości dawkowania (przyjmowanie leku raz na dobę zamiast, zgodnie z zaleceniami, 2 do 3 razy na dobę) stężenie leku w organizmie będzie niewystarczające; bakterie przeżyją i mogą stać się oporne.

Antybiotyki należy stosować wyłącznie na podstawie recepty, nie używać pozostałości z poprzedniej kuracji, ani antybiotyków nabytych bez recepty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny