Naukowcy z Politechniki Białostockiej zostali nagrodzeni przez ministra edukacji i nauki

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dwóch białostockich zostało wyróżnionych przez ministra edukacji i nauki podczas obchodów Dnia Nauki Polskiej. To wykładowcy Politechniki Białostockiej.

W tym roku szef MEiN, z okazji obchodów Dnia Nauki Polskiej, przyznał 74 nagrody, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Zostały one przyznane w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.

W tym gronie znalazło się dwóch naukowców z Białegostoku.

Znaczące osiągnięcia

W kategorii znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej, przyznano 10 nagród indywidualnych i zespołowych. Za znaczące osiągnięcia wdrożeniowe uznaje się: praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej; komercjalizację wyników działalności naukowej oraz know-how związanego z tymi wynikami; wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego.

Tu, za wyróżniającą się działalność badawczo-rozwojową nagrodę otrzymał dr hab. inż. Wojciech Walendziuk. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej na macierzystym wydziale zdobywał kolejne stopnie awansu naukowego, w 2007 roku – doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, w lutym 2020 r. – doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie naukowej automatyka, elektronika i elektrotechnika.

Całokształt dorobku

W kategorii nagrody za całokształt dorobku naukowego przyznano 18 nagród indywidualnych. To kategoria, w której wyróżnienia odbierają wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. Laureaci to osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy.

W tym gronie jest profesor dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko. Jako jedyny w kraju posiada tytuły profesora nadane przez Prezydenta RP w dwóch dziedzinach nauki: naukach technicznych (w 1998 r.) i naukach ekonomicznych (w 2015 roku). Od 1982 roku nieprzerwanie pracuje na Politechnice Białostockiej. W latach 2002-2005 oraz 2008-2016 jako dziekan kierował Wydziałem Zarządzania PB.W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję rektora uczelni. Obecnie jest profesorem na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB. Przewodniczy Radzie Dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości. Jest również profesorem stowarzyszonym Université du Québec w Trois-Rivières w Kanadzie i profesorem honorowym Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Ningbo w Chinach.

Nie żyje Czesław Podkowicz, były pracownik Politechniki Białostockiej. Był twórcą projektów wielu białostockich skrzyżowań

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie