W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych na czele z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, reprezentacja służb mundurowych, rodzina zmarłego i okoliczni mieszkańcy. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował zastępca prezesa-prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Ceremonie pogrzebowe zostały poprzedzone wystawieniem warty 18. Pułku Rozpoznawczego przy trumnie Jana Mackiewicza. Msza Święta koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. prałata dr. Zbigniewa Rostkowskiego, kanclerza i wikariusza generalnego diecezji drohiczyńskiej. Nabożeństwo zainagurowała pieśń autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego „Ojczyzno ma”. Słowa utworu stały się motywem przewodnim późniejszego kazania poświęconego Janowi Mackiewiczowi oraz konieczności odkrywania prawdy historycznej. Ksiądz kanclerz na zakończenie swojego wystąpienia podkreślał zasługi sołtysa Masiewa dla ojczyzny jako ziem jego przodków, wspólnoty narodowej i kultury.
Czytaj też: Narewka. Zamordowany sołtys Masiewa doczeka się oficjalnego pochówku po stu latach
Po Eucharystii głos zabrał Prezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który podkreślił konieczność upamiętniania bohaterów narodowych.
W asyście wojskowej szczątki Jana Mackiewicza złożono w mogile na cmentarzu parafialnym w Narewce. Nagrobek został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Inskrypcja na pomniku została zaczerpnięta z pierwszego nagrobka, który znajdował się w Puszczy Białowieskiej.
Czytaj też: Pomnik Inki w Białymstoku. Odsłonięto pomnik i wybuchła awantura [ZDJĘCIA]
Parafia w Narewce to również rodzinne tereny Danuty Siedzikówny „Inki”- sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zamordowanej przez komunistów w sierpniu 1946 roku. Prof. Szwagrzyk złożył kwiaty na jej pomniku znajdującym się na terenie miejscowego kościoła i minutą ciszy uczcił jej pamięć.