MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie jest znaczenie imienia Józef? W Biblii był wyjątkowym człowiekiem. Sprawdź, co to imię dokładnie oznacza i jak często jest nadawane

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Józef obchodzi imieniny kilka razy w roku, w tym 19 marca.
Józef obchodzi imieniny kilka razy w roku, w tym 19 marca. Tatyana Tomsickova Photography/ Getty Images
Imię Józef niesie za sobą niezwykłe bogactwo historii, symbolizując siłę, mądrość i pokorę. Co więcej, przetrwało wieki, wciąż jest nadawane i cenione przez różne kultury. Ale jak wiele innych imion, również Józef ma swoje unikatowe, niejednoznaczne znaczenie i historię. Zobacz, dlaczego jest wyjątkowe.

Spis treści

Znaczenie imienia Józef

Imię Josef może być skróconym imieniem Josifia, co oznacza, by „Pan dodał”. Jak podaje ks. dr hab. Adam Kubiś, profesor KUL, w tekście „Biblijny obraz św. Józefa”:

Wyjaśnienie znaczenia tego imienia znajduje się w Rdz 30,23-24, tekście mówiącym o narodzinach Józefa. Tam podobnie brzmiący czasownik (...) (asaf), oznaczający „zabrać” czy „zdjąć”, odnosi się do zabrania przez Boga wstydu, jaki odczuwała Rachela z racji braku potomstwa (...). Imię Józef wyraża zatem zarówno życzenie posiadania kolejnego syna, jak i ulgę z racji ściągniętej hańby bezpłodności.

Zobacz też: Imieniny Józefa. Najbliższe wypadają 19.03. Wierszyki imieninowe dla Józefa

Popularność imienia Józef

Imię Józef w ostatnich latach zyskuje na popularności. W 2005 roku było nadane zaledwie 79 dzieciom, w 2010 122 dzieciom, w 2015 248 chłopcom, a w 2020 roku już 550 noworodkom. Pik miało w 2021 roku, gdy nadano je 696 chłopcom, w dwóch kolejnych latach popularność nieznacznie spadła.

Jednak ogółem liczba mężczyzn o tym imieniu na przestrzeni ostatnich lat się zmniejsza, co może być powiązane z większą popularnością imienia wśród starszych mężczyzn. W 2019 roku było 246 895 mężczyzn o tym imieniu, a w 2023 już tylko 204 623 mężczyzn.

Sprawdź: Poznaj symbolikę 10 popularnych kwiatków. Znaczenie niektórych z nich może was zdziwić. Sprawdź, jakie kwiaty podarować i nie popełnić gafy

Jaki jest Józef? Imię dla wyjątkowych mężczyzn

W chrześcijaństwie Józef zajmuje wyjątkowe miejsce. Był on mężem Marii i ziemskim ojcem ich syna Jezusa. Pracował jako cieśla, czyli był człowiekiem pracowitym, uczciwie zarabiającym na utrzymanie swoich bliskich. Pełnił znaczną rolę w wychowaniu syna. Określa się go jako człowieka sprawiedliwego, czyli takiego, który wypełnia wolę Boga. Nie oznacza to jednak, że do dawanych mu nadprzyrodzonych znaków podchodzi bezrozumnie.

Jaki ma charakter Józef? Człowiek ten, podobnie jak biblijny Józef, jest sprawiedliwy, wytrwały i pracowity, a także oddany rodzinie. Swoją mądrością i doświadczeniem chętnie wspiera innych.

Czytaj: Szukasz książki dla niego? Sprawdź najciekawsze propozycje

Imieniny Józefa i przysłowia związane z tym imieniem

Imieniny Józefa obchodzone są najczęściej:

  • 4 lutego,
  • 19 marca,
  • 27 sierpnia.

Istnieje wiele polskich przysłów nawiązujących do imienia Józef, ale także w związku z tym do dat imienin. Niektóre z nich to:

  • Przed Józefem siew – Pana Boga gniew, ale już od Józefa z owsa może być pociecha
  • Święty Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec
  • Gdy bocian na święty Józef przybędzie, to śniegu już nie będzie
  • Na świętego Józwa przez pole bruzda
  • Jak na świętego Józefa chmurki, to sadź ziemniaki gdzie górki, a jak pogoda, to sadź gdzie woda
  • Przyjdzie święty Józef z pomocą, porówna dzień z nocą
  • Święty Józef kiwnie brodą, idzie zima na dół z wodą

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie jest znaczenie imienia Józef? W Biblii był wyjątkowym człowiekiem. Sprawdź, co to imię dokładnie oznacza i jak często jest nadawane - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny