MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narewka. Zamordowany sołtys Masiewa doczeka się oficjalnego pochówku po stu latach

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce odbędą się uroczystości pogrzebowe ś.p. Jana Mackiewicza – zamordowanego przed stu laty przez bolszewików sołtysa miejscowości Masiewo

Wystawienie trumny nastąpi o godz. 13:00, natomiast Msza święta w obrządku rzymsko – katolickim rozpocznie się o godz. 14:00.

Uroczystości będą miały charakter państwowy – patronatem objął je Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski. Asystę wojskową wystawi 18.Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował v-ce prezes prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Jan Mackiewicz ur. 4 września 1867 r. pochodził z rodziny, która doświadczyła w swojej historii kolejnych prześladowań katolików rytu wschodniego i łacińskiego.

Heroizm Mackiewiczów w tym okresie wpisał się symbolicznie w tradycję lokalnego Kościoła i był powodem zawiści osób, które ulegając represjom zmieniły swoje wyznanie.

W 1919 r. kiedy teren Puszczy Białowieskiej został włączony do Rzeczypospolitej administracja państwowa wyróżniała ludzi, którzy swoje przywiązanie do polskości potrafili pielęgnować w okresie zaborów.

Wybór Jana Mackiewicza na sołtysa miejscowości Masiewo był konsekwencją zaufania na jakie swoją postawą w czasach trudnych zasłużył.

Niestety aktywność komunistów i niechęć do Rzeczypospolitej spowodowała, że pojawienie się w okolicy wojsk bolszewickich w sierpniu 1920 r. wykorzystywano do załatwiania porachunków. Przykładem takiego działania są okoliczności śmierci Jana Mackiewicza.

8 sierpnia 1920 roku pod dom Jana Mackiewicza, znajdującego się w środku Masiewa Starego, podjechało na ko­niach dwóch kozaków. Kazali mu wyjść z domu. Nie pozwolili nałożyć czapki mówiąc, że tam gdzie jadą dostanie inną. Ścieli mu głowę szablą w lesie. Zabra­li konia. Egzekucja została dokonana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się niewielki parking, a wjazd do puszczy przegrodzony jest drewnianym szlaba­nem

Jan Mackiewicz pochowany został potajemnie i w pośpiechu na starym ewangelickim cmentarzu w Puszczy Białowieskiej gdzie pierwotnie jego mogiła nie była w jakikolwiek sposób oznaczona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny