Muzeum Ikon otworzyło salę Podlasie. Wystawa "Ikony-relikty podlaskich świątyń" (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Muzeum Ikon. Nowa sala Podlasie i ekspozycja "Ikony-relikty podlaskich świątyń" czekają na zwiedzających Jerzy Doroszkiewicz
Sala Podlasie to nowo utworzona część ekspozycji Muzeum Ikon w Supraślu – wyjaśnia Ewa Zalewska, szefowa Muzeum Ikon.

- Choć jest nowa, wydaje się, jakby była tutaj od zawsze. To naturalna konsekwencja faktu, że jesteśmy muzeum, które promuje region i ma co pokazać. Dlatego takie miejsce u nas po prostu być powinno. Teraz przyjeżdżający na Podlasie, poprzez zabytki sztuki cerkiewnej mają możliwość zrozumienia złożoności historycznej i wyznaniowej tego regionu. Od razu po przejściu sali kanonu wchodzą do sali świątyni i sali Podlasie.

Prezentujemy tu przede wszystkim ikony pochodzące z nieistniejących świątyń. Jej ozdobą są odnowione i odnalezione w cerkwi cmentarnej w Topilcu wizerunki Archanioła Michała i Proroka Aarona. Pochodzą one z późnomanierystycznego ikonostasu cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu – ulokowane były na wrotach diakońskich. Realizację tę cechował wysoki poziom artystyczny. Przegroda ołtarzowa została zniszczona w czasie II wojny światowej i są to obok zachowanych fragmentów konstrukcji ikonostasu jedyne zachowane obiekty z niego pochodzące.

Ikony-relikty z ikonostasu oraz fragmenty fresków pochodzące z cerkwi Zwiastowania NMP monasteru Supraskiego są jedynymi zabytkami świadczącymi o randze, historii i kulturze artystycznej tego miejsca, zarazem będąc najcenniejszymi obiektami w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu. Jak wyglądało wnętrze świątyni można zobaczyć na okazałej makiecie-przekroju, zaś wspomniane wrota diakońske zostały odtworzone jako makieta wykorzystująca wielkoformatową fotografię.

- W sali Podlasie mamy ikony datowane od XVI wieku, z wieku XVII, XVIII, a nawet jedną pracę współczesną – autorstwa Jerzego Nowosielskiego z 1983 roku pokazującą supraską świątynię jeszcze przed rozpoczęciem prac nad jej rekonstrukcją. Przenosimy się mentalnie do czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, by wylądować we współczesności. To opowieść, która ma przybliżyć zwiedzającym nasz region a nam wszystkim, którzy tu mieszkamy, uświadomić co posiadamy, jak wartościowe jest nasze dziedzictwo.

To na przykład osiemnastowieczne wizerunki z przedstawieniami apostołów i proroków pochodzących z ikonostasu nieistniejącej drewnianej cerkwi w Czyżach pw. Zaśnięcia NMP (cerkiew spłonęła). - Zespół ikon z Czyż jest unikatowym dziedzictwem artystycznym związanym z dziejami Cerkwi na Podlasiu – podkreśla Zalewska. Parafia w Czyżach funkcjonująca jako jedna z najstarszych na tych terenach przeszła drogę historyczną poprzez prawosławie, przyjęcie unii i restytucję prawosławia.

Z okazji jubileuszu Muzeum Podlaskiego ukaże się wyjątkowa publikacja „Freski supraskie – zachowane relikty szesnastowiecznego malarstwa postbizantyńskiego z terenów Rzeczypospolitej w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu. Katalog zbiorów”. Wydawnictwo stanowi zbiór najważniejszych opracowań naukowych zarówno polskich, jak i zagranicznych badaczy, traktujący o polichromii supraskiej cerkwi. Dużą wartością publikacji są – w większości dotąd nieznane i niepublikowane – archiwalne fotografie fresków i świątyni Zwiastowania NMP w Supraślu z początków XX w.

Jeszcze dziś o godz. 16 otwarcie wystawy "Oczyszczenie. "

To wernisaż wystawy prac Borysa Fiodorowicza inspirowanych ikoną i ręcznikiem – motywami i ich znaczeniami występującymi na tkaninach obrzędowych. W aranżacji wystawy zostaną pokazane ręczniki obrzędowe ze zbiorów Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Sala im. Profesora Jerzego Nowosielskiego

8.12.2019 [NIEDZIELA] – udostępnienie dla zwiedzających Sali Ikony-relikty podlaskich świątyń oraz Sali fresków bezpłatnie w godzinach otwarcia muzeum; 10.00–17.00

godz. 11.00

Tożsamość kulturowa mieszkańców Wielkiego Księstwa Litewskiego w okresie nowożytnym – wykład, dr hab. Piotr Chomik, prof. Uniwersytetu w Białymstoku

godz. 16.00

Najstarsze ikony na Podlasiu – wykład, Joanna Tomalska-Więcek, Kierownik Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie