MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Fotografii im. Wiktora Wołkowa powstanie w Turośni Kościelnej. W środę wójt gminy i dyrektor Muzeum Podlaskiego podpisali umowę

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski i wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć podpisali umowę dzierżawy dworku w Turośni Kościelnej. Będzie się w nim mieścić oddział Muzeum Podlaskiego poświęcony Wiktorowi Wołkowowi
Dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski i wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć podpisali umowę dzierżawy dworku w Turośni Kościelnej. Będzie się w nim mieścić oddział Muzeum Podlaskiego poświęcony Wiktorowi Wołkowowi Urszula Śleszyńska
Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa to miejsce, na które wielu czekało. Ma ono upamiętniać tego wybitnego fotografika, prezentować jego zdjęcia i spuściznę po nim. Ale też nie zabraknie tu elementów nauki o ekologii. W środę (12 lipca) w Turośni Kościelnej podpisana została umowa dzierżawy XVIII-wiecznego myśliwskiego dworku. To właśnie we wnętrzach tego zabytkowego budynku ma się mieścić nowy oddział Muzeum Podlaskiego.

- Finalizujemy naszą wizję sprzed lat, która wtedy wydawała się nierealna, a dzisiaj się materializuje - stwierdził podczas podpisywania umowy dzierżawy wójt gminy Turośń Kościelna, Grzegorz Jakuć. - Otóż łączymy historię tego obiektu, z teraźniejszością, z naszymi wartościami kulturowymi i też przyrodniczymi, poprzez osobę Wiktora Wołkowa.

Grzegorz Jakuć dodał, że chodzi o to, żeby obiekt żył, funkcjonował i cieszył, zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych, turystów, którzy będą zapoznawać się z regionalizmem i pięknem terenu.

Muzeum w pięknym, zabytkowym miejscu

A zachwycać się jest czym, ponieważ zabytkowy budynek w którym będzie usytuowane muzeum mieści się przy ul. Lipowej, w malowniczym, pełnym zieleni miejscu. Utworzenie muzeum ma na celu uhonorowanie Wiktora Wołkowa, a tym samym promocję artystycznego dziedzictwa Podlasia. Otwarcie oddziału dla zwiedzających planowane jest już jesienią bieżącego roku.

- Zyskujemy nowy oddział, oddział wyjątkowy, który promuje tę część naszego dziedzictwa, która naprawdę na to zasługuje i która w Muzeum Podlaskim nie była do tej pory wyeksponowana - zapewnił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. - Od 2019 roku Muzeum Podlaskie jest posiadaczem spuścizny artystycznej Wiktora Wołkowa.

Wilczewski dodał, że to wyjątkowe fotografie, artysty, który między innymi właśnie nad Narwią, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego, pracował. Tu powstawały jego fotografie.

- To miejsce dedykujemy właśnie twórczości Wiktora Wołkowa - stwierdził dyrektor muzeum. - Na razie przed nami okres przejściowy, organizacyjny, ale chcemy, żeby jak najszybciej te muzeum zostało uruchomione w pełnym zakresie. I żeby zaczęło przyciągać turystów, osoby przyjeżdżające na Podlasie. Myślę, że usytuowanie tego muzeum właśnie tutaj, w Turośni Kościelnej, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego, przy szlakach rowerowych, przy trasach wiodących w stronę Narwi, to naprawdę dobra lokalizacja.

Waldemar Wilczewski dodał, że chciałby by już od września można było w muzeum oglądać wystawę stałą. Z kolei działalność muzeum w pełnym zakresie widziałby już od przyszłego roku.

- Chciałbym żeby muzeum działało w pełnym wymiarze od wiosny przyszłego roku - powiedział. - Wtedy, kiedy zacznie się ruch turystyczny.

Dodał również, że widzi to miejsce przede wszystkim jako poświęcone temu fotografikowi, jego twórczości, jego pracy, jego dokonaniom. Ale również, żeby cała oferta muzeum była połączona z edukacją ekologiczną.

- Wiktor Wołkow pracował tu, na tych naszych nieskażonych terenach Podlasia, ze swoją kamerą, ze swoim aparatem i chciałbym, żeby to właśnie też promować - podsumował. - Myślę, że to połączenie pozwoli na to, że muzeum będzie cieszyło się zainteresowaniem i dołączy do oddziałów cieszących się największych popularnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny