Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach w województwie podlaskim. Obejmie ona niemal 100% powierzchni

OPRAC.: red (na podstawie PUW)
Przy Szkole Podstawowej im. E. Orzeszkowej w Sobolewie, gdzie od 5 lat jest zamontowana jedna z czterech syren alarmowych na terenie gminy Supraśl. Tu miała miejsce konferencja wojewody podlaskiego na temat modernizacji systemu ostrzegania i alarmowania
Przy Szkole Podstawowej im. E. Orzeszkowej w Sobolewie, gdzie od 5 lat jest zamontowana jedna z czterech syren alarmowych na terenie gminy Supraśl. Tu miała miejsce konferencja wojewody podlaskiego na temat modernizacji systemu ostrzegania i alarmowania Wojciech Wojtkielewicz
Do końca marca 2022 roku podlaski system alarmowania i ostrzegania będzie zmodernizowany tak, aby objął zasięgiem cały region, w tym cztery przejścia graniczne. Przybędzie nowoczesnych syren alarmowych. Inwestycja będzie kosztować 4,2 mln zł.

System powiadamiania, ostrzegania i alarmowania ludności zorganizowany jest w celu zapobiegania zagrożeniom życia, zdrowia mieszkańców i/lub ograniczenia strat materialnych, mogących powstać w wyniku zaistnienia zdarzeń.

Oprócz zagrożeń militarnych, wykorzystanie systemu jest niezbędne w czasie wystąpienia wielu innych potencjalnych zagrożeń związanych z działalnością człowieka. Na terenie województwa podlaskiego można zaliczyć do nich zagrożenia chemiczne, spowodowane awarią techniczną w zakładach przemysłowych, katastrofą w transporcie drogowym substancji niebezpiecznych (ADR) lub kolejowym towarów wysokiego ryzyka (TWR), a także atakiem terrorystycznym np. skierowanym przeciwko infrastrukturze krytycznej.

- Systemy wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i alarmowania to jedne z kluczowych elementów zarządzania kryzysowego i obronności cywilnej na terenie województwa. Staramy się, aby systemy były scentralizowane, a jednocześnie oparte na nowoczesnych rozwiązaniach - powiedział w czwartek [30.07.2020] podczas konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Spotkanie odbyło się przy Szkole Podstawowej im. E. Orzeszkowej w Sobolewie, gdzie od 5 lat jest zamontowana jedna z czterech syren alarmowych na terenie gminy Supraśl.

Czytaj też:Syreny nie zawyły w Białymstoku w godzinę W, bo ktoś zablokował częstotliwość alarmową

System alarmowy z uwagi na ograniczone środki finansowe, został w podstawowym zakresie zmodernizowany w 2015 roku. Modernizację zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja rządowa” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Zwiększono wówczas zasięgi radiowe jedynie wybranych powiatowych central alarmowych, w tym centrali wojewódzkiej.

Obecny system ostrzegania i alarmowania zapewnia skuteczność w powiadamiania na terenie 71% gmin województwa. W skład systemu wchodzi 312 syren alarmowych w tym 104 komplety elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych; powiatowo/miejskie centrale alarmowe; wojewódzkie centrale alarmowe.

Podlaski Urząd Wojewódzki kończy właśnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na dalszą modernizację i rozszerzenie systemu alarmowego, co jest możliwe dzięki środkom z MSWiA - to ponad 3,1 mln zł z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, całkowita wartość projektu to prawie 4,2 mln zł.

- Będziemy jednym z pierwszych województw, które będzie miało sieć systemu ostrzegania ludności na terenie całego regionu. Obejmie ona niemal 100% powierzchni. Zainstalujemy 48 nowych syren - powiedział Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW.

Zobacz też:Na dachu Białegostoku

Modernizacja funkcjonującego w województwie podlaskim kompleksowego systemu alarmowania i ostrzegania zakłada przeprowadzenie prac związanych z wymianą wyeksploatowanych syren alarmowych (45 szt.), instalację syren w nowych lokalizacjach (48 szt.) masztów radiowych wraz z systemami antenowymi (4 kpl.), uruchomienie nowych central sterujących (3 kpl.).

Działanie będzie polegało na umieszczeniu syren alarmowych w lokalizacjach, gdzie do tej pory brak było punktów alarmowania, a w których są one niezbędne dla ostrzegania ludności przed zagrożeniami. Instalacja nowych syren, z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, obejmie również obszar przejść granicznych: w Kuźnicy, Bobrownikach, Połowcach
i Budzisku. Po zainstalowaniu syreny zostaną włączone do systemu wojewódzkiego we właściwych terytorialnie centralach alarmowych.

Po modernizacji system ostrzegania i alarmowania zapewni skuteczność w powiadamianiu na terenie wszystkich gmin w województwie. Będzie to 360 syren alarmowych, w tym 197 kompletów elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, dodatkowe centrale alarmowe powiatowo/miejskie (nowa w Starostwie Powiatowym w Łomży), dodatkowe centrale alarmowe wojewódzkie, centrala alarmowa mobilna na potrzeby Szefa Obrony Cywilnej Kraju, której do tej pory nie było.

W najbliższym czasie syreny alarmowe będą włączone 1 sierpnia o godz. 17.00 dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Czytaj też:Dlaczego wyją syreny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny