Moc inwestycji. Suraż stawia na drogi

Julita Januszkiewicz
Właśnie trwa generalny remont ulicy Zakościelnej w Surażu: – Kładziemy sześćset metrów asfaltu – mówi burmistrz  Sławomir Halicki.
Właśnie trwa generalny remont ulicy Zakościelnej w Surażu: – Kładziemy sześćset metrów asfaltu – mówi burmistrz Sławomir Halicki. fot. Julita Januszkiewicz
Poprawa dróg i zachowanie dziedzictwa kulturowego - to najważniejsze kierunki w rozwoju gminy Suraż.

Mieszkańcy ulicy Zakościelnej w Surażu mają powody do radości. Właśnie jest remontowana: - Kładziemy sześćset metrów asfaltu. Dotychczas był tu bruk - tłumaczy Sławomir Halicki, burmistrz Suraża.

Nie dostali euro

Remont Zakościelnej jest konieczny, bo właśnie tu jest największy ruch. Ponadto, to jedna z dłuższych ulic w mieście.

- Staraliśmy się o unijne dofinansowanie na remont Zakościelnej i drogi Doktorcach. Niestety, nie udało się. Nasz wniosek nie został zaakceptowany, bo kryteria przyjęte przez komisję konkursową preferowały inwestycje w gminach większych - tłumaczy burmistrz Suraża.

Komisja brała też pod uwagę stan bezrobocia w gminie. W ocenie ważny był dochód na jednego mieszkańca. Pod tym względem Suraż również słabo wypadł: - Gmina ma typowo rolniczy charakter - dodaje Halicki. Nie było więc wyjścia, Zakościelną zaczęto remontować za własne pieniądze. Kosztuje 650 tys. zł.

- Nie udało nam się ściągnąć euro. Dlatego staramy się o dofinansowanie remontu drogi w Doktorcach w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - mówi Halicki. - Zdaję sobie sprawę, że szanse są niewielkie. Ta szosa nie łączy się z drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Powiat białostocki daje na suraskie drogi

Halicki zapewnia, że pod względem inwestycji drogowych miasto spełnia wymagania ludzi. Przez ostatnie dwa lata zmodernizowało dwie najważniejsze ulice 11 Listopada i Zakościelną: - Łącznie inwestycje te kosztowały prawie 1,5 ml zł, a nasz budżet jest niewielki - przyznaje.

Burmistrz chwali współpracę ze starostwem i Powiatowym Zarządem Dróg w Białymstoku: - Wraz z powiatem wykonaliśmy chodnik w Doktorcach i ulicę Zabłudowską w mieście. Dzięki temu poprawiło się bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły - mówi burmistrz. - Gmina i powiat zapłaciły po połowie.

Ale to nie koniec powiatowych inwestycji w gminie Suraż. W tym roku starostwo (za 0, 5 mln zł) wykonało kapitalną przebudowę mostu na rzece Lizianka.

Drugą ważną inwestycją była modernizacja drogi w kierunku mostu na Narwi. W tym czasie położono 300 m chodnika. Łącznie Marek Jędrzejewski, dyrektor PZD przeznaczył na drogi w Surażu około miliona złotych: - Podczas remontu mostu na Lizie odzyskaliśmy kostkę granitową, która przydała się do remontu Ruskiego Rynku - mówi Halicki.

W tym roku gmina Suraż odnowiła też rynek. Chodnik jest brukowany, ma kolor zielony, co podkreśla granicę strefy. Na renowacji rynku zyskało też skrzyżowanie ulicy, które nabrało jeszcze bardziej estetycznego wyglądu.

W 2009 roku magistrat zamierza remontować Rynek Lacki. Będzie to kosztowało gminę pół miliona złotych: - Planujemy też remont chodników po drugiej stronie mostu na Narwi, a powiat położy na tym odcinku asfalt - zapewnia Halicki
Starsotwo przeznaczy 600 tys. zł na remont dróg w Zimnochach i Zawykach. Drugie tyle zapłaci Suraż: - Trzeba je remontować, bo teraz są brukowane - dodaje burmistrz.

Na świetlice i zabytki

Według prognoz przyszłoroczne dochody gminy wyniosą 6 mln zł, zaś wydatki - 7 mln zł.

Suraż zamierza też się zadłużyć na milion złotych. Magistrat ma bowiem wiele inwestycyjnych planów: - Chcemy pozyskać pieniądze z Programu Odnowa Wsi na infrastrukturę związaną z dziedzictwem kulturowym. W naszej gminie mamy cztery świetlice - mówi Halicki.

Placówki na prowadzą szeroką działalność kulturalną, ale ich budynki są już stare. Wymagają remontu. Gmina chce ściągnąć na to pieniądze. Na każdą ze świetlic można otrzymać aż 500 tys. zł. Gdyby się udało, prace ruszyłby już w 2010 roku.

- A szansa jest, bo gmina leży w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego - dodaje burmistrz i pokazuje nam (opracowany przez młodych historyków Martę Sokół i Wiesława Wróbla) Plan Opieki nad Zabytkami. Suraz zamierza przeznaczyć na renowację swoich "staroci" 35 tys. zł.

- Trzeba wyremontować krzyż w parku, mur cmentarny. Warto odnowić nagrobek rodziny Konopińskich. To zasłużony dla historii naszego miasteczka klan. Podczas powstania styczniowego przygotowywał młodzież do walki o niepodległość ojczyzny -przyznaje burmistrz Halicki.

Opinia Sławomira Halickiego, burmistrza Suraża w papierowym wydaniu "Kuriera Łapskiego".

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W Surażu też druga tura, ciekawe czy wygra lokalny Dyzma?

E
EWA

bardzo proszę pracowników UMG w Surażu aby systematycznie umieszczali na stronie internetowej aktualne informacje
dotycące naaszego urzędu.

E
EWA

bardzo proszę pracowników UMG w Surażu aby systematycznie umieszczali na stronie internetowej aktualne informacje
dotycące naaszego urzędu.

S
ST

aaaaa

K
Krak z Nawii
CYTAT(tyrysta @ 24.12.2008, 10:53:19)
bywam w zawykach jako tyrysta i bardzo mi się podoba brukowa droga przez cała wieś. mieszkancy Zawyków nie rozumieja jaki skarb mają i na całego chca być miastowi . Jak połozycie asfalt,wyburzycie stare drewniane domy, wyłożycie polbrukiem chodniki do narwi to przestaniecie być wsia turystyczną a ataniecie się zwykłą wiochą


Zgadzam się z przedmówcą. Nowoczesność i postęp, to nie alsaltowa droga, polbruk i krasnale przed domem, to umiejętność wyobycia ze swych korzeni i wiejskiego charakteru tego co najlepsze. Wymiana okien w drewnianym domu po dziadkach na nowe plastikowe, to nie postęp, ale głopota i brak poszanowania dla tradycji. Po co mienić się wsią turystyczną skoro pragnie się odejść od tradycyjnie pojmowanego wizerunku nadnarwiańskiej wsi? Może od razu pobudować sobie małe wille z kolumnami?
G
Gość

Panie(ni) ,,J-23) zapytam : ja z Warszawy nie będę odsnieżał ten nowy Chodnik za Surażem . Jest zaśnierzony , zapewne rolnik pługiem na wiosnę . Może UMi G - miłej pracy ....

e
el trebal

Władza m i a s t a Suraż sądzi pewnikiem, że naród na wsi nie nawykły jest do równych powierzchni. Przeca chłop na asfalcie, podobnież jak marynarz na lądzie źle się czuje kiedy nic nie buja.

J
J-23

Panie kierowco z Warszawy, uprzejmie zawiadamiam, że właśnie naraził się pan tutejszym układom zamiast je zjednać pochlebstwami
przed zbliżającymi się wyborami.
Ta nieroztropna wypowiedź będzie skutkowała zwiększoną i tak wyraźną niechęcią do wszystkich warszawiaków (mają oczy na około
głowy ), co w konsekwencji zaowocuje pogorszeniem relacji na odcinku Powiat-Stolica, a i co za tym idzie,
- wszystkie znaki drogowe w naszej gminie może nawet od jutra będą wam wskazywać wyłącznie drogę na cmentarz albo na
posterunek.

K
Kierowca z Warszawy

Burmistrzu MiGM Suraż . Widzę na forum prasy ,,Kurier Poranny" remont drogi do mieisca spoczynku ( cmentarz ) za Surażem i układany został chodnik kostką z prawei stony m. Suraża .( znam tą ostatnią drogę na wieczny spoczynek ) . Czyż osoby i kierowcy wsi Zawyki-Ferma , Zawyki , muszą jeżdzić i chodzić codziennie po diurawych ulicach, skoro jeszcze żyją . Otóz zapewne mają te same Prawa co mieszkańcy m. Suraż ..

j
jure

Może w końcu minie hegemonia dzielenia Suraża na wieś i miasto jak to było za czasów PRL,pozdrowienia od b.mieszkańca ul.Chorowskiej.

Z
Zawodowy kierowca

Wszystko mozliwe dla Panów Burmistrzów , byłych i obecnego . Praejażdżką taką drogą , ulicą od wsi Zawyki-Ferma do wsi Zawyki i tą wsią jest nauką korzystną na zdanie egzaminu - Praw Jazdy . Tyle ominięć nagłych na przestrzeni 15m. i reakcja na następną wpadkę w kałużę wody + wystającym grzbietem kamieni podnosi sprawnośc przyszłego kierowcy . Proponuję , abby Przedstawiciele Starostwa zrobili se próbę jazdy z Burmistrzem Suraża i Starosty . Posiadane kwalifikację kierowcy (zapewne mają) bardzo podwyższą . Życzę nie oderwania kół i szybkości bezpiczej do 25 km. na godzinę .. Szerkiej drogi - Miłe Władze.....

t
tyrysta

bywam w zawykach jako tyrysta i bardzo mi się podoba brukowa droga przez cała wieś. mieszkancy Zawyków nie rozumieja jaki skarb mają i na całego chca być miastowi . Jak połozycie asfalt,wyburzycie stare drewniane domy, wyłożycie polbrukiem chodniki do narwi to przestaniecie być wsia turystyczną a ataniecie się zwykłą wiochą

D
Droga w Zawykach b.zła

Sznowny P.Burmistrzu Halicki . Przejeżdżam od lat i mieszkam w Zawykach . Droga, bruk bardzo stary (poprostu zabytek lat powstania PZPR ) pełno dziur powstalych w bruku , grożacych urwnia zawieszenia kół w samochodach , motocyklach itd. Cóż Pan to widział i widzi na stanowisku Burmistrza . Pisała prasa ,,Kurier Poranny i Gazeta Wyborcza " o pieknie Zawyk i Zawyk - Fermy + Szkoły ,,Nasze Zawyki" i położeniu tych wsi nad Narwią . Byłem i bywam , lecz takich dziur jadąc drogą obok remontowanej i zdobytej Szkoły Podstawowej nie spotykam (mam na uwadzę drogę - ulicę Zawyki -Ferma , Zawyki ) . Jak możliwe było uprzenim Władzom Gminy Suraż , tak zaniedbać drogi w tych wymienionych wsiach nad Narwią , kosztem drogi Rynki - Lesznia (po ktorej nie kursują PKS-y, lecz zające ) i na korzyść m. Suraża . Rozumiem , był wówczas burmistrz jeden i drugi z Suraża . Pan Burmistrzu obecny , zadbaj o te wsie i położenia ich turystycze nad Narwią ..

Dodaj ogłoszenie