Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mlekpol i Mlekovita wśród największych firm Europy Środkowo-Wschodniej

Barbara Kociakowska [email protected]
Jak mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu, dobra pozycja spółdzielni na liście, to przede wszystkim zasługa dostawców, którzy produkują coraz więcej mleka i lepszej jakości
Jak mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu, dobra pozycja spółdzielni na liście, to przede wszystkim zasługa dostawców, którzy produkują coraz więcej mleka i lepszej jakości
Mlekpol z Grajewa zajął 311 miejsce, a wysokomazowiecka Mlekovita 312. pozycję na Liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej.

Niestety, nasze czołowe mleczarnie są jedynymi podlaskimi przedsiębiorstwami, które znalazły się wśród 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. W porównaniu do ubiegłego roku, obie mleczarnie awansowały – Mlekovita o 99 pozycji (przed rokiem zajmowała 411 miejsce), a Mlekpol o 21. – Dobra pozycja na tej liście to przede wszystkim zasługa naszych dostawców, którzy produkują coraz więcej mleka i lepszej jakości – mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

Zobacz także. Grajewo. 30 milionów zł wyda na nową halę Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol

W minionym roku dynamika skupu mleka w grajewskiej spółdzielni wynosiła 2 proc. W tym roku kształtuje się na podobnym poziomie.

Mlekpol, podobnie jak w latach poprzednich, nie przestaje inwestować. W tym roku na inwestycje wyda 80 mln zł. Najważniejsze przedsięwzięcia to: dokończenie działu konfekcjonowania serów oraz uruchomienie trzech nowych linii: do produkcji serków, do produkcji mleka w PET-ach i napojów, do produkcji serka ziarnistego.
Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity
nie jest zdziwiony awansem swojej firmy.

– Przez cały czas się rozwijamy, poprawiamy konkurencyjność, zwiększamy obroty, przyłączamy nowe firmy – wylicza.

Zobacz także. Mlekovita: fuzja ze spółdzielnią w Kościanie. Podlaska grupa chce podbić Wielkopolskę

Jak tłumaczy, w minionym roku skup mleka w macierzystym zakładzie w Wysokiem Mazowieckiem (a zatem również produkcja i sprzedaż) wzrósł o 30 proc. Mlekovita w ubiegłym roku m.in. otworzyła dwa nowe magazyny: w Brzesku i Kluczborku, otworzyła też nową fabrykę konfekcjonowania sera.

– Ta inwestycja procentuje jeszcze w tym roku – mówi Dariusz Sapiński. – W tym roku najważniejszym przedsięwzięciem będzie oddanie do użytku nowej fabryki produktów fermentowanych.

Wprawdzie w ubiegłym roku Mlekovita nie przejęła żadnej mleczarni, ale w tym roku przyłączyła już do swojej grupy Obrzańską Spółdzielnię Mleczarską w Kościanie. Przymierza się też do inwestycji w Chinach. – Systematycznie idziemy do przodu – podsumowuje prezes Mlekovity.

Zobacz także. Mlekovita. Największa fabryka świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny