Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy protestują: Nie chcemy Wygody! Niech będzie Bagnówka! (wideo)

Aneta Boruch
Nie chcemy, żeby przepadło kilkaset lat historii naszej miejscowości - mówią mieszkańcy Bagnówki. I zamierzają walczyć, by wróciła oficjalnie na mapy i tablice z nazwami.
Nie chcemy, żeby przepadło kilkaset lat historii naszej miejscowości - mówią mieszkańcy Bagnówki. I zamierzają walczyć, by wróciła oficjalnie na mapy i tablice z nazwami. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Przywróćcie nam nazwę Bagnówka - domagają się mieszkańcy ulic położonych na terenach tej dawnej wsi. Pod pismem do prezydenta zebrali około 200 podpisów. - Trzeba rozmawiać z radnymi, bo to oni mogą przygotować uchwałę - radzi magistrat.

Istniejemy od 1540 roku - mówi Antoni Dębrowski. - Dlatego chcemy walczyć o zachowanie naszej tożsamości i historii. Już kiedyś byli tacy, co zmieniali historię, ale my tego u nas nie chcemy.

- Na mapie z 1807 roku jest Bagnówka - pokazuje Zygmunt Litwiejko. - Na takiej z 1936 - też. Teraz zginęliśmy. A taka Jaroszówka przecież ma nazwę od rodu Jaroszewiczów, który pochodzi z... Bagnówki.

Ludzie: Bo zginiemy!

Mieszkańcy Bagnówki postanowili walczyć o zachowanie tradycji. Sprowokowały ich do tego nowe tablice z nazwami ulic, które zaczęły pojawiać się około roku temu na ich osiedlu. Wynika z nich, że mieszkają na Wygodzie. To ich zbulwersowało.

- My z dziadów pradziadów mieszkamy w Bagnówce - tłumaczy Marta Dębrowska.

- A na przykład taka wieś jak Pieczurki została dalej w nazwie osiedla - dziwi się Józef Olszewski.

- U nas nie została ani jedna tablica z Bagnówką - oburzają się ludzie. - Zginiemy!

- Białostoczanie przecież na co dzień dalej mówią Bagnówka - podkreślają obrońcy nazwy tego osiedla. - Przyjeżdżają tu, szukają, gdzie to jest, i są zdezorientowani.
Nawet rodowici mieszkańcy się już gubią.

Skrzyknęli się, napisali i zanieśli do prezydenta pismo, w którym proszą o przywrócenie im dawnej nazwy. - Jej pominięcie rodowici mieszkańcy odbierają jako zniekształcanie historii - podkreślają.

Są bardzo silnie związani z nazwą i dziejami tej dawnej sporej wsi, która w 1972 roku została przyłączona do Białegostoku.

Potrzebna nowa uchwała

W piśmie do prezydenta zaproponowali nawet i wyrysowali na mapie nowe granice osiedla Bagnówka. I dołączyli 200 podpisów poparcia dla swego wniosku.

- Chcemy wyraźnego wytyczenia granic i żeby było to widać na tabliczkach - podkreśla Antoni Dębrowski. - Żeby ta Bagnówka nie zginęła.

Okazuje się, że już parę lat temu "wchłonęły" ją osiedla Jaroszówka i Wygoda.

- To wynika z uchwały z 25 października 2004 roku w sprawie podziału miasta na osiedla - tłumaczy Karol Świetlicki z magistrackiego biura komunikacji. - I dlatego stosowanie tabliczek z nazwą osiedla Wygoda jest prawidłowe.

Ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Mieszkańcy mogą jeszcze doprowadzić do zmiany nazwy osiedla, na którym mieszkają, tylko...

- Potrzebny jest projekt uchwały, który przywróci nazwę osiedlu Bagnówka - podpowiada Karol Świetlicki. - Trzeba w niej także wymienić, jakie ulice mają wejść w jego skład. Mieszkańcy powinni zwrócić się w tej sprawie do radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny