Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna realizuje program Polska cyfrowa równych szans 50+

Krystyna Kościewicz
Kleta Sokołowska i Nina Paliczuk poznają tajemnice internetu pod okiem Barbary Frankowskiej, bibliotekarki MBP w Hajnówce.
Kleta Sokołowska i Nina Paliczuk poznają tajemnice internetu pod okiem Barbary Frankowskiej, bibliotekarki MBP w Hajnówce. Krystyna Kościewicz
Bez znajomości obsługi komputera, internetu czy telefonu komórkowego trudno żyć w XXI wieku. Czas nadrobić zaległości.

Od stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa program "Polska cyfrowa równych szans 50+". Jest on adresowany do tych, których ze względu na wiek ominęła informatyka w szkole.

- Parę miesięcy temu nauczyłam się na komputerze pisać i odtwarzać DVD, nic więcej nie umiałam. Nic nie wiedziałam o internecie - mówi Kleta Sokołowska, uczestniczka spotkań. - Dzisiaj już wszystko, co chciałam, znalazłam.

- Super! To rzecz niesamowita, że ludzie, którzy nie mieli okazji, możliwości, albo też chęci nauczyć się pracy na komputerze, tutaj mogą to zrobić - cieszy się Nina Paliczuk. - Panie uczą nas wszystkiego, są miłe, cierpliwe. Nie wiem, kto by nie chciałby skorzystać z takich szkoleń. Może za mało rozpropagowane, ludzie nie wiedzą, że taka możliwość istnieje? Ważne jest też to, że opiekunowie elastycznie podchodzą do terminów spotkań - jeśli ktoś jest zajęty zawodowo, czy sprawami domowymi, może się umówić na pasujący mu termin.

Program zakłada 630 godzin szkoleń, ale także wieczory, wykłady literackie i historyczne. W Hajnówce w programie weźmie udział 300 osób w dziesięciu grupach docelowych, w tym mieszkańców Hajnówki, osadzonych w areszcie, rzemieślników, emerytów, członków klubu AA "Dąb" itd.

Najbliższe spotkanie, 22 lutego, to prezentacja multimedialna na temat historii Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki, 22 marca odbędzie się promocja książki Włodzimierza Muśko na temat osadnictwa w puszczy. Program kończy się w czerwcu 2014 r.

Ci, którzy uczą korzystania z internetu w ramach programu cyfryzacji 50+ są nazywani latarnikami. Latarnik, czyli dający światło na oceanie internetu.

- Program zakłada 50+, ale my dajemy 45+ - opowiada Alla Gryc, latarnik programu, bibliotekarka MBP w Hajnówce. - Celem projektu jest poprawienie jakości życia, złamanie barier i lęków dotyczących cyfryzacji, komputera, internetu i poznanie ich pozytywnych funkcji. Chodzi o pokazanie możliwości wyszukiwania w internecie informacji, porad, dokonywanie zakupów, korzystanie z kont bankowych, korespondencji elektronicznej.

Spotkania w ramach programu odbywają się w bibliotece od wtorku do piątku, w godz. 14 - 16.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny