Marszałek województwa i Wiceprezydent Białegostoku złożyli kwiaty w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Marszałek Województwa Podlaskiego - Artur Kosicki złożył we środę (1.09) kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. Upamiętnił w ten sposób 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Marszałek Województwa Podlaskiego - Artur Kosicki złożył we środę (1.09) kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. Upamiętnił w ten sposób 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mateusz Duchnowski/UMWP
1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji lokalni samorządowcy upamiętnili w Białymstoku te wydarzenia. Przy Pomniku Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada kwiaty złożył Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, natomiast pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku hołd ofiarom oddał zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

- Wspominamy dziś i oddajemy cześć bohaterstwu polskich żołnierzy broniących granic oraz suwerenności państwa polskiego przed niemieckim i sowieckim agresorem. Ich postawa, determinacja i poświęcenie to najpiękniejsza lekcja patriotyzmu i oddania ojczyźnie. Jako Samorząd Województwa Podlaskiego czynimy wszelkie starania, by pamięć o wydarzeniach tamtych dni była przekazywana następnym pokoleniom - powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa.

Podkreślił też, że dzień niemieckiej agresji stał się początkiem tragicznego okresu w dziejach Polski, w czasie którego nasz naród złożył olbrzymią ofiarę. Dodał także, że jesteśmy winni pamięć poległym i zamordowanym w czasie tego konfliktu zbrojnego.

1 września 1939 roku, o godzinie 4.45, niemieckie wojska zaatakowały polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie Westerplatte. To data uznawana za symboliczny początek II wojny światowej. W 82. rocznicę tych wydarzeń kwiaty na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku złożył marszałek Artur Kosicki. Towarzyszyli mu: przewodniczący sejmiku województwa, Bogusław Dębski oraz białostocki radny Henryk Dębowski.

Co roku 1 września, oprócz rocznicy wybuchu II wojny światowej, obchodzimy także rocznicę obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Z tych okazji pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku oddano hołd poległym żołnierzom.

- Żyjąc w wolnej i niepodległej Polsce, szczególnie najmłodsze pokolenia białostoczan nie pamiętają co miało miejsce 82 lata temu. Że wybuchła II wojna światowa, która była konsekwencją jednego z dwóch najgorszych totalitaryzmów XX wieku - niemieckiego nazizmu. My jako władze miasta staramy się o tym pamiętać, bo trzeba pamiętać o tych wydarzeniach, które miały wpływ na losy naszego narodu i kraju. Pamiętamy przede wszystkim o tych, którzy wtedy podczas wojny polegli - powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Na uroczystości pojawili się także przedstawiciele straży miejskiej i wojska. Kwiaty złożyli również mieszkańcy Białegostoku, a w południe w mieście zostały uruchomione syreny alarmowe, które przypomniały o wydarzeniach z 1939 roku.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A gdzie

parasolki ?
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
Urząd Miasta wyPOżyczył na 2 miesiące 450 ParasOlek na wypadek POtopu za 149 980 zł, PO 333 zł za sztukę :) wisza naprzeciw PrOkuratury na ul. Kilińskiego. Kolejna PrOwokacja ideologii w barwach LGBT PO "Cocomo" klubie ze stiptizem w budynku Frankowskiego gdzie okradano klientów??

Jakby spadł deszcz trzeba było PObiec PO ParasOlki:) A zmieszane gnijące śmieci z pojemników na osiedlach domów jednorodzinnych Urząd Miasta wywozi 1 raz na 2 tygodnie, z osiedli bloków 3 razy w tygodniu, bo "BRAKUJE PIENIĘDZY"? Trzeba nie mieć wstydu, by kraść, oszukiwać, łamać prawo, ustawiać przetargi? Parasolki w Białymstoku na ul. Kilińskiego: ośmieszenie prokuratury, ustawiony przetarg? https://youtu.be/L-fAFXHqPLM POdobnie jak „Rowery miejskie” kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę to dopiero złodziejski przekręt? Dlatego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? Zobacz nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

A czemu PiS nie POwsadzało PO/PSL do więzień? Czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)? Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików? Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany?
w
www.i.Bialystok.pl
Dziś mieszkańcy Białegostoku maja innego wroga okupanta skorumPOwane fałszujące wybory władze? Zmieszane gnijące śmieci z pojemników na osiedlach domów jednorodzinnych Urząd Miasta wywozi 1 raz na 2 tygodnie, z osiedli bloków 3 razy w tygodniu bo „BRAKUJE PIENIĘDZY”!. A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Spalarnia śmieci działająca w Białymstoku od 2016 r. i smog zabiły już ponad 1200 osób, 300 rocznie, więcej niż epidemia COVID-19 na POdlasiu. Spalarnia to nie recykling wymagany przez UE, palenie plastików powoduje raka. Tur Tusk olaski jest gorszy niż koronawirus? „Człowiek umiera bez powietrza po 3 minutach”. Dziś to nie wojna czy okupanci, ale lokalne władze przez np. smog i rakotwórczą spalarnię śmieci zabijają około 300 osób w Białymstoku rocznie? A winę za smog próbuje się przypisać zwykłym ludziom, a np. w Białymstoku 10 000 pieców w domach w Białymstoku pali może 10% tyle śmieci, co rakotwórcza spalarnia śmieci spalająca wbrew prawu 100 000 ton nieposortowanych śmieci rocznie. Do tego nikt w domowym piecu nie pali np. baterii jak w spalarni. Powodem smogu w Białymstoku który zabija około 300 osób rocznie jest spalarnia śmieci spalająca nielegalnie 100 000 ton nieposortowanych śmieci, którą trzeba natychmiast zamknąć. Dodatkowo: Nielegalna zabudowa terenów przy rzece Białej, terenów zielonych i przewietrzających (np. galeria Jurowiecka, Kampus Uniwersytetu w Białymstoku przy ul Ciołkowskiego, Telewizja Białystok i prokuratura przy ul Włókienniczej, nielegalne krematorium przy ul. Ciołkowskiego, wycinka nawet 80 ha lasu obok namiastki pseudolotniska Krywlany z pasem 1300 metrów zamiast prawdziwego poza miastem z możliwością rozbudowy pasa do 3, 5 km wymaganego przez prawdziwe rejsowe samoloty.

Polityka transportowa polegająca na rozbudowie dróg np. pseudo obwodnic w mieście zamiast poza miastem, brak uruchomienia kolei miejskiej, rakotwórcze autobusy diesla zamiast na prąd czy gaz, zła organizacja ruchu np. system sterowania ruchem tworzący korki, blokujący płynność ruchu.

Rafał Kosno: jak zlikwidować smog: kto i za ile kłamie? 20.03.2019 Debata Białystok Zmiana Klimatu https://youtu.be/0B4LCODPwqA

Białystok, kiedyś stolica „Zielonych Płuc Polski” ma teraz bardziej zanieczyszczone powietrze niż np. Łódź! w Białymstoku rekordowy smog i pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka? W dni kiedy przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, trzeba natychmiast wyłączać spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! Olszyn uruchomił właśnie sieć 30 punktów pomiarowych smogu, w Białymstoku mamy tylko 1 punkt pomiędzy blokami ul Warszawska i ul Waszyngtona, więc faktycznie smog jest, tylko nie ma wiarygodnych pomiarów. Olsztyn zrezygnował ze spalarni w zamian ma kasę na budowę tramwajów.Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Zwiedzanie rakotwórczej spalarni śmie(r)ci Białystok https://www.youtube.com/watch?v=guI9FOTP0dk

Obecność w spalanych odpadach wielu elementów zawierających metale powoduje ich emisję do atmosfery z procesów spalania.

Można przyjąć, że dioksyny powstają w każdym procesie termicznym (tj. zachodzącym w wysokich temperaturach), jeżeli w środowisku spalania znajduje się materia organiczna oraz chlor.”
Dodaj ogłoszenie