MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek przedstawił projekt budżetu samorządu województwa podlaskiego na 2024 rok

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Projekt budżetu województwa podlaskiego na 2024 rok ogłosił podczas konferencji marszałek Artur Kosicki (na zdjęciu w środku), a towarzyszyli mu w tym członkowie zarządu województwa i skarbnik Paweł Jungerman (pierwszy z lewej).
Projekt budżetu województwa podlaskiego na 2024 rok ogłosił podczas konferencji marszałek Artur Kosicki (na zdjęciu w środku), a towarzyszyli mu w tym członkowie zarządu województwa i skarbnik Paweł Jungerman (pierwszy z lewej). Wojciech Wojtkielewicz
Przyszłoroczne dochody samorządu województwa podlaskiego mają wynieść prawie 1,4 mld zł, zaś wydatki zbliżyć się do 1,5 mld zł. Z kolei deficyt budżetu ma wynosić 85 mln zł. Tak najkrócej można ocenić projekt budżetu na 2024 rok, który przedstawił w środę (15.11) podczas konferencji marszałek województwa Artur Kosicki.

- Pod względem wydatków i dochodów jest to najwyższy budżet w historii samorządu województwa podlaskiego – zapewnił marszałek i dodał, że projekt budżetu właśnie przyjął zarząd województwa.

Deficyt niższy niż obecnie

Poinformował również, że dochody budżetu 2024 zostały zaplanowane na 1 mld 396 mln zł. Dla porównania dochody tegoroczne to 866 mln zł. Także wydatki będą większe, bo mają wynieść 1 mld 482 mln zł, podczas, gdy obecnie przekroczą 950 mln zł. - Deficyt ma być o cztery miliony niższy niż ten, jaki zakładaliśmy na rok 2023. Przy takim wzroście wydatków wskazuje to na malejące zadłużenie samorządu województwa – stwierdził Artur Kosicki.

Z kolei skarbnik województwa Paweł Jungerman poinformował, że dzisiaj Podlaskie jest zadłużone na 280 mln zł, a planowane na przyszły rok sięgnie 308 mln zł. Jak dodał, deficyt zostanie pokryty z nadwyżki pieniędzy na rachunku bieżącym województwa (47,8 mln zł), zaś 35 mln zł będzie pochodziło z zaciągniętego kredytu.

Pieniądze na transport i łączność

Najwięcej - 760 mln zł (o 401 mln zł więcej niż w br.) - samorząd chce przeznaczyć na transport i łączność. Z kwoty tej 69,6 mln zł jest przeznaczone na kolejowe przewozy regionalne, a 21,5 mln zł na przewozy autobusowe (o 3,3 mln zł więcej), a na drogi publiczne powiatowe 6,8 mln zł.

Dodajmy, że na inwestycje drogowe zarząd zaproponował 572 mln zł, z których 270 mln zł to fundusze unijne. W projekcie budżetu 2024 znalazły się tez fundusze na powiatowe drogi publiczne - 6,8 mln zł.

Według marszałka w przyszłym roku mają się zacząć budowy tak istotnych dróg wojewódzkich, jak m.in.:

  • Łapy-Roszki Wodźki-Wysokie Mazowieckie (150 mln zł),
  • Bielsk Podlaski-Hajnówka (76 mln zł na 2024 r.),
  • Konarzyce-Śniadowo (30,3 mln zł), Łomża-Mężenin (60 mln zł),
  • Tarnopol-Siemianówka (60 mln zł w 2024 r.).

Ponadto ruszy budowa obwodnic Kolna i Sokół, a marszałek dodał, że pieniędzy na transport będzie większa, gdyż w przyszłym roku powinny się znaleźć środki na jedną z największych inwestycji kolejowych, czyli trasę Białystok – Łapy - Łomża.

Ochrona zdrowia

Budżet tego obszaru – 69 mln zł - pozostaje na zbliżonym poziomie do obecnego. Tyle że w 2024 roku samorząd województwa ma otrzymać 230 mln zł z Funduszu Medycznego (program Ministerstwa Zdrowia) na realizację projektu Centrum Leczenia Nowotworów Piersi i Skóry (dawne Breast Cancer Unit).
Wzrosną też wydatki na podlaskie szpitale do 36 mln zł (o 4,4 mln zł).

Czytaj również:

OSP, sport i turystyka

Podobnie jak w 2023 roku, na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla strażaków ochotników zaplanowano w budżecie 2 mln zł.
Za to twórcy budżetu proponują by w 2024 roku wydać na sport to 12,4 mln zł (10,8 mln zł to dotacje).

Dużo więcej pieniędzy bo prawie 7 mln zł ma zasilić turystykę. Z tego 2,6 mln zł to składka na Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną (poprzednio 3,1 mln zł, a składka to 800 tys. zł).

Pieniądze na kulturę i ochronę dziedzictwa

Zaplanowane wydatki wyniosą w przyszłym roku 214,4 mln zł (czyli wzrost o 79 mln zł). Wśród najważniejszych inwestycji będzie dokończenie modernizacji i wyposażenie siedziby białostockiego Dramatu. Spora kwota – niemal 20 mln zł - wspomoże ochronę zabytków, w tym 16,4 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Więcej pieniędzy zarezerwowano na podlaskie instytucje kultury, a będą też rozwijane takie nowe projekty, jak np. Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie: - Na tę inwestycję pozyskaliśmy 30 mln zł Polskiego Ładu, a 40 mln zł mamy zabezpieczone w ramach Funduszy Europejskich dla Podlaskiego na lata 2021-2027– zapewnił marszałek.

Koła Gospodyń Wiejskich, POW i FWGiP

Samorząd będzie kontynuował wsparcie tych przedsięwzięć. I tak: Program Odnowy Wsi z proponowanym budżetem prawie 1,4 mln zł, natomiast KGW otrzymają łącznie 550 tys. zł.

W 2024 roku będzie też kontynuowany Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów (z rezerwy budżetowej) z pulą 25 mln zł (jak w tym roku). Ponadto z rezerwy budżetowej ma powstać:

  • nowa placówka kultury - Centrum Kultury Białoruskiej (1,5 mln zł),
  • spółka województwa i miasta - "Port Lotniczy" (1 mln zł).

Czytaj również:

Przenosiny ośrodka w Ignatkach

W przyszłym roku mają ruszyć przygotowania związane ze zmianą lokalizacji Regionalnej Placówki Opiekuńczo -Terapeutycznej. Obecna nie spełnia potrzeb podopiecznych, więc z Ignatek zostanie przeniesiona na teren Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. W 2024 roku ma powstać dokumentacja projektowa, a na potrzeby ośrodka zarezerwowano 5,4 mln zł.

Tak jak w latach poprzednich, marszałek województwa zapowiedział, że projekt budżetu 2024 będzie konsultował ze wszystkimi radnymi województwa, również z opozycyjnymi i niezależnymi. Przypomniał, że budżet 2023 uwzględnił wszystkie poprawki radnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny