Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru bez dotacji?

Marta Gawina
Marta Gawina
Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru to jedna z najważniejszych patriotycznych manifestacji w Białymstoku o znaczeniu międzynarodowym
Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru to jedna z najważniejszych patriotycznych manifestacji w Białymstoku o znaczeniu międzynarodowym Anatol Chomicz
Niepokój Sybiraków wywołała informacja, że urząd do spraw kombatantów wycofuje 65 tys. zł dotacji na Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Wczoraj okazało się, że to nieprawda.

- Pieniądze na organizację Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru są zagwarantowane. Jak najbardziej chcemy wspierać takie wydarzenia. Trzeba tylko załatwić formalności. O dofinansowanie musi wystąpić prezes zarządu głównego Związku Sybiraków - mówi Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Był Marsz Sybiru i wielki koncert

Z funkcji prezesa Sybiraków zrezygnował kilka miesięcy temu białostoczanin Tadeusz Chwiedź. A to on głównie odpowiada za organizację Marszu Sybiru, który co roku odbywa się w naszym mieście.

- Oczywiście, jeżeli to konieczne, dopełnimy formalności - mówi Tadeusz Chwiedź. Przyznaje, że informacja o odebraniu dotacji pojawiła się kilka dni temu. - Ale była przekazana ustnie, nie została oficjalnie potwierdzona. Za to w styczniu dostaliśmy pismo, że pieniądze będą. Urząd do spraw Kombatantów poinformował nas również, że będzie współorganizował marsz - opowiada Tadeusz Chwiedź.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru ruszył sprzed Pomnika Katyńskiego

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru ruszył (zdjęcia)

Ale w międzyczasie zmienił się szef urzędu. I zaczęły pojawiać się niepokojące informacje. Sprawą zainteresował się poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. Wysłał list do szefa urzędu.

- Doświadczenie deportacji na Sybir to część polskiej pamięci narodowej - i nie może ono podlegać koniunkturze politycznej. Apeluję, aby szef Urzędu do spraw Kombatantów kontynuował wsparcie dla Marszu Żywej Pamięci Sybiru w Białymstoku - było ono udzielane przez wielu jego poprzedników. Cofnięcie decyzji o dofinansowaniu byłoby bardzo poważnym błędem - liczę, że uda się go uniknąć - komentuje poseł Tyszkiewicz.

Tadeusz Chwiedź też liczy, że sprawę uda szybko się załatwić. Tym bardziej, że ruszają już przygotowania do tegorocznego, wrześniowego marszu. W najbliższy poniedziałek ma odbyć się spotkanie robocze w tej sprawie, między innymi z władzami miasta.

- W tym roku będzie nam towarzyszyć hasło: Nauczyciele polscy - zesłańcy Sybiru. Chcemy oddać hołd wszystkim nauczycielom, którzy narażając swoje życie, uczyli nas, dzieci Sybiraków - dodaje Tadeusz Chwiedź.

Przypomina, że w ubiegłorocznym marszu wzięło udział około 13 tysięcy osób. Z tego 10 tysięcy to ludzie młodzi. Było 270 pocztów sztandarowych. Przyjechało przeszło 300 osób spoza Polski, z takich krajów jak Łotwa, Estonia, Białoruś. Ale byli też goście z Australii i Florydy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny