MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Minister Mariusz Błaszczak: Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

(adek)
Minister MSWiA Mariusz Błaszczak: Chwała bohaterom! Chwała Żołnierzom Wyklętym!
Minister MSWiA Mariusz Błaszczak: Chwała bohaterom! Chwała Żołnierzom Wyklętym! mswia.gov.pl
I Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce wyruszył w sobotę. Tymczasem minister Mariusz Błaszczak apeluje, aby pamiętać, że Żołnierze Wyklęci to ludzie, którzy podczas całej okupacji najpierw walczyli z opresją niemiecką, a następnie kontynuowali walkę o suwerenność Polski w zmienionych warunkach politycznych nowej okupacji po zajęciu kraju przez wojska sowieckie.

I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce odbył się w sobotę.

Hajnówka. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Protest SLD: Bury nie nasz bohater (zdjęcia)

Jednak to 1 marca po raz 6. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowiony został dzięki inicjatywie tych, którzy w postawie bohaterów antykomunistycznego podziemia, widzieli wzór godny naśladowania.

Wśród Żołnierzy Wyklętych byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza między innymi z regionów Podlasia, Pomorza, Mazowsza i Świętokrzyskiego. Żołnierze ci, w walce o Wolność i Niezawisłość Polski z nową, sowiecką dominacją, zapłacili najwyższą cenę.

Wśród około 160 tysięcy żołnierzy, przez lata wypieranych z kart historii przez ówczesną władzę, byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w walce o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką dominacją zapłacili najwyższą cenę.

Każdy wspomniany bohater zasługuje na swoje miejsce w historii. Wspominając chociażby o tych kilku chcemy oddać hołd każdemu, kto walczył o polską niepodległość.

W swoim wystąpieniu minister MSWiA Mariusz Błaszczak wspomina członków antykomunistycznego podziemia - funkcjonariuszy Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Postać kontrowersyjnego Romualda Rajsa Burego nie pojawia się.

Romuald Rajs Bury - mord z 1946 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny