Maciej Gdula: "PiS to partia, która fundamentalnie różni się od Wiosny. Nie będzie współpracy"

Witold GłowackiZaktualizowano 
Gdula: Dla Biedronia bardzo ważna jest wolność jednostki. Ale jest też bardzo wrażliwy społecznie Bartek Syta/polska press
PiS to partia, która fundamentalnie różni się od Wiosny. To partia wierząca w autorytaryzm, a nie demokrację - mówi prof. Maciej Gdula, socjolog i doradca Roberta Biedronia w Wiośnie.

Liberałowie naprawdę się wściekli. Zapominają nawet o strzelaniu do PiS-u, tak są skupieni na strzelaniu do Biedronia i spółki - w tym do pana. Jest pan zdziwiony skalą zjawiska?
Nie jestem zaskoczony. Pojawienie się Wiosny jest bardzo niewygodne dla obu stron konfliktu PO-PiS, bo sprawia, że stare schematy będące w użyciu od 2005 roku przestają działać - i nagle trzeba wymyślać coś nowego. Nic dziwnego więc, że to budzi irytację. Pozostaje mieć nadzieję, że za sprawą tej irytacji narodzi się w szeregach obozu liberalnego jakaś nowa jakość. Wiosna sprawia, że w tę starą grę już nie bardzo da się grać - co jest wielką nadzieją dla Polski.

Liberalne centrum oskarża was o osłabianie opozycji, o „granie na rzecz PiS’. Po „winie Razem” nadchodzi „wina Biedronia”?
Narzekaniom na podziały na opozycji, które ma rzekomo wprowadzać Wiosna, towarzyszy przymykanie oka na to, jak mocno opozycja podzieliła się sama. To, co przedstawia się jako „zjednoczoną opozycję” było kiedyś Koalicją Obywatelską Platformy z Nowoczesną, teraz jest Koalicją Europejską Platformy bez Nowoczesnej, jest Koalicja Polska z PSL-em, i wreszcie projekt Ruchu 4 Czerwca budowanego przez Donalda Tuska. Pojawienie się Wiosny niczego tu nie zmienia - opozycja jest wystarczająco podzielona we własnym gronie. Wynika to zresztą wprost ze sposobów, według których jak dotąd próbowano tę opozycję jednoczyć. Wspólny mianownik niechęci do PiS-u był zdecydowanie zbyt mały, próbowano nim jednak na siłę złączyć bardzo odmienne środowiska. W efekcie Koalicja Obywatelska rozciągała się od Giertycha do Nowackiej - a to przecież bardzo, bardzo egzotyczne połączenie. Na to nakłada się oczywiście problem Grzegorza Schetyny - który jest typowym politykiem rozgrywek partyjnych, co najjaskrawiej widać w sposobie, w jaki potraktował Katarzynę Lubnauer, rozbijając Nowoczesną i wyciągając z niej Kamilę Gasiuk-Pihowicz. Dziś robi coś podobnego z SLD - przyciągnął Leszka Millera tylko po to, by zaszantażować Włodzimierza Czarzastego i zmusić jego partię do rezygnacji z ewentualnej decyzji o samodzielnym starcie do Parlamentu Europejskiego. Tak właśnie „zjednoczona opozycja” dość spektakularnie przegrywa sama ze sobą.

A wam to w smak?
Wiosna to partia z zupełnie innego wymiaru. Wojna PiS z PO toczyła się na dwuwymiarowej kartce papieru. Pojawienie się Wiosny daje nam szansę na świat trójwymiarowy. Osobiście miałem już szczerze dosyć bycia skazanym na tę PO-PiS-ową płaską kartkę i naprawdę cieszę się z tego, że możemy zobaczyć świat w trzech wymiarach.

Robert Biedroń: 35 obietnic za 35 miliardów złotych. Co zawi...

Jaki jest docelowy elektorat Wiosny?
Myślę, że pojawienie się Wiosny będzie oznaczało głęboką rekonstrukcję dotychczas istniejących w Polsce elektoratów. To pokaże, że polityka nigdy nie jest zamknięta, że zawsze trzeba się liczyć z możliwością pojawienia się nowej siły, która dokona rekompozycji elektoratu. W tym momencie w naszym elektoracie mają spory udział młodzi wyborcy do 24. życia, jest też bardzo silna reprezentacja 20- i 30-latków. Jeśli chodzi o ludzi powyżej 40-stki, to na razie ich poparcie jest słabsze. Wiemy, że silniej reprezentowane są duże i średnie miasta, zauważalnie słabiej wieś i mniejsze miasteczka. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to chętniej popierają Wiosnę osoby z wykształceniem wyższym i średnim, ale i wśród osób z wykształceniem podstawowym mamy te 10 procent poparcia. Ale tak wygląda status quo...

...A ja pytam o cel.
To od razu odpowiem, że przywiązujemy bardzo dużą wagę również do tego, by dotrzeć do części obecnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Do tych wyborców, którzy nie popierają PiS-u ze względu na to, że ta partia oferuje im bardzo konserwatywny światopogląd, wizję ściśle hierarchicznej władzy czy scentralizowanego państwa. Chodzi nam o tych wyborców, którzy w PiS widzą partię, która naprawdę serio traktuje pewne zobowiązania państwa, jeśli idzie o regulację gospodarki, o wspomaganie tych, którzy sobie nie radzą, o ochronę słabszych. Na nich zdecydowanie jesteśmy otwarci. Cały projekt Wiosny polega na tym, że my chcemy naprawdę bardzo głęboko przekonstruować polską scenę polityczną - i przyciągnąć do siebie nawzajem ludzi, którzy do tej pory byli od siebie oddzieleni.

Rozumiem więc, że wybieracie się również do części wyborców z pańskiego słynnego już „Miastka”.
Oczywiście. To też dobrze widać w tym, jak jest skonstruowany nasz program. Mamy w nim z jednej strony odważne „wielkomiejskie” postulaty dotyczące rozdziału państwa i Kościoła, opodatkowania księży czy równości małżeńskiej. Ale z drugiej strony chcemy takiego państwa, które nikogo nie pozostawia w tyle. Polska wymaga sklejenia. Wymaga podciągnięcia tych, którzy mają trudniej, którzy mają gorzej. Stąd też postulaty, takie jak podwyższenie płacy minimalnej do 60 proc. średniej, stąd projekt emerytury obywatelskiej, stąd też nasz plan poprawy sytuacji transportu publicznego, ten autobus w każdej gminie, ten pociąg w każdym powiecie. To wszystko są elementy naszej polityki nastawionej na scalanie wspólnoty, na zwiększenie integracji, na niewykluczanie.
Ale wracając do tych „wielkomiejskich postulatów, czy aby ten wyborca z „Miastka” nie zakrzyknie na wasz widok „Precz, szatany!”?
Nie sądzę. Wola uporządkowania na nowo stosunków państwo-Kościół jest w Polsce naprawdę już bardzo powszechna. Wszystko zależy od sposobu, w jaki miałoby to zostać przeprowadzone. Chodzi o wynalezienie nowych form współżycia wszystkich grup składających się na społeczną wspólnotę, a nie o utarcie komuś nosa, czy zepchnięcie kogoś na margines. Owszem, ten ostatni sposób zdecydowanie przeważał w reformach PiS-u, one naprawdę były przeprowadzane także po to, żeby pokazać „im”, że teraz to „oni” będą pod butem. Wiośnie ten sposób przeprowadzania reform jest kompletnie obcy. Nie rymuje się z naszą najbardziej fundamentalną zasadą, którą

Wideo

Materiał oryginalny: Maciej Gdula: "PiS to partia, która fundamentalnie różni się od Wiosny. Nie będzie współpracy" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Człowieku, bredzisz. Demokracja w wydaniu Partii Aferałów i Oszustów to po prostu kleptokracja i przyzwolenie na wszystko. Róbta co chceta. Zobacz jaki chaos panuje w Niemczech dzięki Makreli, pracodawczyni ryżego oszusta. Wasz "program" to se możecie o kant stołu rozbić. Po prostu zero.

B
BabaYaga

Nawet nie myślałam, że ktoś mi tak obrzydzi wiosnę - ten trzeci wymiar utopi nas w wiosennych roztopach - dla mnie to zdrajcy i nic więcej.

Z
Zwolennik praw dziecka

Dzieci też powinny być wysłuchane przez polityków, to że nie mają głosu nie mogą głosować nie znaczy że się nie liczą. Dlatego zwolennikami wiosny są w większości ludzie młodzi, bo odczuli obojętność państwa wobec nich dość niedawno, gdy jeszcze nie mieli praw wyborczych.

777

TENCZOWA LIBER FEEE MINISSTKA LUB MŁODA genDER LESSBA

c
cryo
W dniu 16.02.2019 o 23:15, ktoś kto wie napisał:

Rafał uspokój się.

aha...że niby Zielony wrócił ....zoooonk

b
bluss

wszystko ładnie pięknie ale to zdjęcie z tym dzieckiem to rzuca o ziemie

k
ktoś kto wie
W dniu 15.02.2019 o 23:32, cryo napisał:

Po czym poznać ruskiego trolla o bolszewickiej proweniencji , PATOLOGICZNEGO KŁAMCĘ , propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków , który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem , że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO/RYŻY TUX, dziewczyna , Ada, brodaty, hexa, POwtarzam , As , socjolog , ponury (nowe) itp :A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiSB/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek WSI , Sorosa i MerkelC/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka cryo - od 7!!! miesięcy bredzi to samoD/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo emotekE/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF KurkęF/zarzuca hejtowanym choroby psychiczneG/mało inteligentny,tępy,ociężały umysłowo - ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....H/ kolekcjonuje wpisy (też własne fejki) potrzebne do trollowania późniejI/ fabrykuje (prymitywnie podszywa się pod hejtowanego) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanychJ/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORAK/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -hejter GW  , Owsiaka , Rzeplińskiego , Tuska , Tuleyi , Biedronia , ONET-u i TVNŁ/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ... zwykle poprzez "hahaha", lubi określać siebie jako procent idioty w kretynie tzn 100/100 

Rafał uspokój się.

G
Gość

Maciej Gdula: "PiS to partia, która fundamentalnie różni się od Wiosny. Nie będzie współpracy"

Nie będzie współpracy. Są następcami Kukiza. Będą dymani tak jak Paweł.

c
cryo

W schizofrenii paranoidalnej występują często urojenia ( wszyscy to pederaści ) prześladowcze ( czepiają się Psichooja - ZA CO??) , odnoszące się do wykradania myśli ( R TUX /BOLO - jak mu się myśli prdolą) , podsłuchiwania, podglądania, śledzenia, owładnięcia ciała ( POLICJA. POLICJA!!!). Osoby chore na schizofrenię paranoidalną zmagają się z lękiem wywoływanym przez mniej lub bardziej zidentyfikowanych wrogów ( zwolennicy GW ... i pederaści). Często czują zagrożenie, niepewność ( UWAGA Soros sponsoruje).Chorzy nierzadko sądzą, że są w centrum zainteresowania otoczenia ( pederastów ). Podejrzewają, że są obgadywani, że ludzie w kolejce ich obserwują lub, że inni knują przeciwko nim (pederaści , syjoniści , Merkel i Schetyna). Dopatrują się nieistniejących związków pomiędzy różnymi faktami i zdarzeniami(baaa...) a własną osobą, tworząc teorie spiskowe (światowy spisek pederastów przecie hejtującemu Psichoojowi). Są nieufni, podejrzliwi, przez co izolują się od otoczenia ( Dzięki Prezesie mój jedyny , że jest Rachoń).
 

 

c
cryo
W dniu 15.02.2019 o 20:56, RYŻY TUX napisał:

 WIOSNA -TO WYDMUSZKA PALIKOTA. PEDERASTA SAME KŁAMSTWA WYPOWIADAŁ.

Po czym poznać ruskiego trolla o bolszewickiej proweniencji , PATOLOGICZNEGO KŁAMCĘ , propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków , który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem , że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO/RYŻY TUX, dziewczyna , Ada, brodaty, hexa, POwtarzam , As , socjolog , ponury (nowe) itp :
A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS
B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek WSI , Sorosa i Merkel
C/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka cryo - od 7!!! miesięcy bredzi to samo
D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo emotek
E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF Kurkę
F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne
G/mało inteligentny,tępy,ociężały umysłowo - ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....
H/ kolekcjonuje wpisy (też własne fejki) potrzebne do trollowania później
I/ fabrykuje (prymitywnie podszywa się pod hejtowanego) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych
J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA
K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...
L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -hejter GW  , Owsiaka , Rzeplińskiego , Tuska , Tuleyi , Biedronia , ONET-u i TVN
Ł/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...
M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....
N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ... zwykle poprzez "hahaha", lubi określać siebie jako procent idioty w kretynie tzn 100/100
 

R
RYŻY TUX

 WIOSNA -TO WYDMUSZKA PALIKOTA. PEDERASTA SAME KŁAMSTWA WYPOWIADAŁ.

a
autorwidmo

PiS na pewno nie zrobi koalicji z Wiosną Biedronia. Ale tak samo koalicji z Wiosną nie zrobi PO. Zdolności koalicyjne Biedronia są zerowe.

Nikt nie będzie próbował dogadać się z partią która fundusze na konwencję na Torwarze dostała od niemieckiej fundacji powiązanej ze Schroederem i Gabrielem, czyli dostała je od Gazpromu (bo obaj ww panowie to rosyjscy lobbyści).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3