Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licea i technika w Białymstoku wywiesiły listy przyjętych. Najpopularniejsze licea to: XI, VI i IV, ale najtrudniej było się dostać do II LO

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Julia Konopko, Maksymilian Sołtysiak, Karolina Rajczuk, Andrzej Tokajuk i Jakub Falkowski od września rozpoczną swoją przygodę z nauką w II LO w Białymstoku
Julia Konopko, Maksymilian Sołtysiak, Karolina Rajczuk, Andrzej Tokajuk i Jakub Falkowski od września rozpoczną swoją przygodę z nauką w II LO w Białymstoku Wojciech Wojtkielwicz
Na tę chwilę czekali wszyscy absolwenci ośmioklasowych szkół podstawowych, a także ostatni rocznik gimnazjów. Tegoroczna rekrutacja do białostockich szkół średnich weszła w finalną fazę. W piątek licea i technika wywiesiły listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. We wrześniu naukę rozpocznie dwa razy więcej pierwszoklasistów.

- Bardzo się cieszę, że się dostałam! Choć jest lekki stres, bo oczywiście wiem, że trzeba się będzie dużo uczyć. Na razie jednak trwają jeszcze wakacje - mówi z uśmiechem Anna Wąsowicz, absolwentka białostockiej SP nr 53.

Ania jest skromna, ale prawda jest taka, że miejsce w II LO w Białymstoku miała - jako laureatka wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego - zapewnione. Od września będzie się uczyć w klasie z maturą międzynarodową. Podobnie jak Karolina Rajczuk. Ta uczennica jest z kolei podwójną laureatką konkursów: z języka angielskiego i z języka polskiego.

- Ja może nie mam tak wybitnych osiągnięć w konkursach jak koledzy, ale uczę się dobrze. Jestem gotowy sprostać wymaganiom, jakie niesie nauka w II LO. To jedyna szkoła, w jakiej chciałem się uczyć - dodaje Maksymilian Sołtysiak, który od września będzie się uczył w klasie medycznej dwujęzycznej.

Rekrutacja do szkół średnich w Białymstoku. Najbardziej oblegane szkoły to IV i VI LO. Dziś ostatni dzień rekrutacji

W piątek przy listach osób zakwalifikowanych do II LO długo kłębił się tłum przyszłych uczniów. To prawda, że do tej akurat szkoły nie było w tegorocznej rekrutacji najwięcej podań. Bo dla białostockich absolwentów od dawna nie jest to żadna tajemnica, że to szkoła dla najlepszych.

- Cieszę się ogromnie, bo do szkoły zostało przyjętych aż 348 uczniów, a z tych 348 aż 206 to laureaci wojewódzkich konkursów, którzy otrzymali w sumie 312 tytułów. Mamy też 21 laureatów olimpiad przedmiotowych i 10 finalistów takich olimpiad. Na pewno bogata oferta szkoły pozwoli każdemu rozwijać się, a doskonała kadra nauczycieli czeka na nich już we wrześniu - przyznaje Dariusz Bossowski, dyrektor II LO w Białymstoku.

Podkreśla, że do każdej z klas w liceum były bardzo wysokie - najwyższe w mieście - progi punktowe. - Np. do klasy politechnicznej po podstawówce 175,5 punktów, do klasy międzynarodowej po podstawówce i po gimnazjum - 200, do medycznej - 174,4 - podaje przykłady dyrektor.

Rekrutacja do liceów i techników w Białymstoku trwa. Najpopularniejsze licea to: I, II, IV i VI

Do szkół zakwalifikowało się w sumie 7744 kandydatów (w tym 3834 białostoczan), z tego: do liceów - 4312 kandydatów, do techników - 2835 kandydatów, a do szkół branżowych - 593 kandydatów.

Największą popularnością cieszyły się licea nr: XI, VI, IV i I. Najpopularniejsze technika to: Technikum Elektryczne i Handlowo-Ekonomiczne. Wśród branżowych szkół I stopnia uczniowie wybierali najczęściej szkołę w Zespole Szkół Gastronomicznej.

- Od września w VI LO przygotowaliśmy dla naszych uczniów aż 14 oddziałów klasy pierwszych. Absolwenci życzliwie pomyśleli o naszej szkole i zaufali nam, składając aż 400 podań - gimnazjaliści, i 350 - ósmoklasiści. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasza szkoła to dobre miejsce do dalszego rozwoju - podkreśla Dariusz Naumowicz, dyrektor VI LO w Białymstoku.

By dostać się do tej szkoły, absolwent musiał mieć minimum 150 punktów.

Rekrutacja do liceów i techników 2019 startuje w poniedziałek, 13 maja. To czas pierwszych ważnych wyborów. Do szkół idzie podwójny rocznik

Najpopularniejsze profile kształcenia w liceach to: informatyczno-politechniczny w I LO, przyrodniczy w VI LO, językowy w XI LO.
W technikach to technik programista (w Zespole Szkół Eekonomicznych). Z kolei w branżowych szkołach I stopnia - stolarz i kierowca mechanik w Zespole Szkół Technicznych.

Niezwykle ważne jest to, aby do środy 10 lipca do godz. 16.00 kandydaci wraz z rodzicami potwierdzili wolę uczenia się w szkołach, do których się dostali. Trzeba m.in. złożyć oryginał świadectwa. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do placówek zostaną podane 12 lipca. Wówczas też rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny